Zakopane
Wiadomości
Dworzec Roku 2024
Autor: Agata Pacelt-Mikler
W siódmej edycji organizowanego przez Fundację ProKolej konkursu „Dworzec Roku” Nagrodę Główną zdobyła stacja w Zakopanem. Wręczenie nagród laureatom odbyło się 14 listopada podczas Kongresu Kolejowego w Warszawie. Nagrodę dla Zakopanego odebrała zastępca burmistrza Iwona Grzebyk-Dulak. Dziękując za nominację i nagrodę Pani Burmistrz podkreśliła, że zakopiański dworzec po wielu latach stał się wizytówką naszego miasta, swoistą bramą do jego odkrywania zwieńczoną pięknie odrestaurowanym neonem. Zakopiański Dworzec PKP i PKS pełni nie tylko funkcję przyjaznego mieszkańcom i turystom centrum komunikacyjnego, ale także ważne role kulturalne i społeczne.
W odrestaurowanym obiekcie mieści się Centrum Informacji Turystycznej, Mediateka Stacja Kultura Zakopane czy przytulne kawiarnie. Nagroda jest tym cenniejsza, że Zakopane otrzymało ją w Roku Władysława hrabiego Zamoyskiego, którego staraniom zawdzięczamy organizację i wybudowanie kolei z Chabówki do Zakopanego w 1899 roku.
Jak zauważył Marcin Trela, wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego, o wyborze tegorocznego zwycięzcy zadecydowały końcowe efekty modernizacji - Zakopiański dworzec spełnia funkcje kolejowe, zapewnia właściwy standard obsługi pasażerów, w tym także osób o szczególnych potrzebach i ograniczonej możliwości poruszania się. Co istotne perony posiadają odpowiednie dojścia, a także właściwą długość zadaszenia. Dworzec i wiaty peronowe są ciekawe architektonicznie, a całość wieńczy charakterystyczny neon z nazwą miasta. I co najważniejsze, przy rewitalizacji zadbano o zachowanie walorów regionalnych, aspekty historyczne oraz kulturowe Podhala .
Do konkursu zgłoszono aż 128 propozycji ze wszystkich 16 województw, a w finałowej siódemce znalazły się: Dąbrowa Górnicza, której dworzec otrzymał Nagrodę Publiczności, Goleniów, Konin, Siedlce, Wadowice, Włocławek i Zakopane.
- Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm. 65 zł
- Spinka góralska XVIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 18,5 cm. 350 zł
- „Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...40 zł