PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Poszukujemy śladów historii Sokoła

Wtorek, 27 sierpnia 2024 r.
Autor: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Gniazdo w Zakopanem

Poszukujemy śladów historii SokołaNiezwykła organizacja, która przetrwała wojnę i okres komuny, jej działacze dali początek harcerstwu. Miała blisko 40 lat, kiedy Zakopane ze wsi stawało się miastem. Mieszkańcy Zakopanego reaktywowali ją po czasach komunistycznej cenzury. Dziś w skali świata można spotkać Sokoła w ponad 17 krajach, gdzie zrzesza kilkaset tysięcy osób. Początki zakopiańskiego Towarzystwa sięgają 1894 roku, kiedy prezesurę objął zasłużony dla Zakopanego lekarz i działacz społeczny Wenanty Piasecki. W budynkach „Sokoła” od 11 sierpnia 1913 roku działało pierwsze w Zakopanem Kino.


Szlify sportowe zdobywał w jego zawodach jako dziecko m.in. Stanisław Marusarz, wygrywając pierwsze zimowe rękawice. W okresie I wojny światowej „Sokół” szerzył działalność narodową, włączając się m.in. w organizowanie pomocy dla walczących Legionistów. W październiku 1918 r. na zebraniu w siedzibie „Sokoła” powołano Organizację Narodową na czele ze Stefanem Żeromskim, która 1 listopada przekształciła się w Radę Narodową i objęła tymczasową władzę w Zakopanem.

Działały w nim tak ważne dla Zakopanego postacie, jak m.in. Władysław hr. Zamoyski, Andrzej Chramiec, Walery Eliasz-Radzikowski, Stanisław Barabasz, Mariusz Zaruski, Leonard Zwoliński czy Franciszek Marduła.
Kolejne pokolenia mieszkańców Zakopanego i Podhala korzystają z prowadzonego w zabytkowym budynku Kina Sokół. Nie brak też sympatyków działającego w obiekcie Kina Miejsce, jak i uruchomionego niedawno przez Towarzystwo Miejsca Aktywność Mieszkańców.

Dziś Organizacja szuka, jeszcze nieznanych historycznych śladów swojej działalności.

Zachęcamy do kontaktu wszystkie osoby, które posiadają jakąś wiedzę, stare zdjęcia, plakaty, medale, elementy mundurów czy inne pamiątki, które mogłyby przybliżyć historię jednej z najstarszych zakopiańskich organizacji.
Materiały można przesyłać do na adres TG.SOKOL.ZAKOPANE@GMAIL.COM lub przynosić i wysyłać na adres organizacji, ul. Orkana 2a, 34-500 Zakopane. W razie potrzeby prosimy również o kontakt telefoniczny tel. 500 151 906.


Projekt pn. „130 lat działalność TG Sokół Zakopane” jest współfinansowany ze środków finansowych Województwa Małopolskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.