Zakopane
Wiadomości
Uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopane
Autor: Agata Pacelt-Mikler
Jak co roku w miesiącu czerwcu w ramach obchodów Dni Zakopanego przewodniczący Rady Miasta zwołuje sesję o wymiarze uroczystym. Zaprasza Gości, którzy są świadkami nadzwyczajnego wydarzenia, które dla miasta i jego Mieszkańców jest wydarzeniem szczególnym. Wyjątkowość tej uroczystości polegać będzie na wręczeniu dorocznych nagród Burmistrza Laureatom wybranym przez Kapitułę Nagrody Burmistrza, powołaną na kadencję 2024-2029.
BARBARA GROCHOLSKA - KURKOWIAK
Jest Pani znakomitą narciarką - 25-krotną mistrzynią Polski oraz 6-krotną wicemistrzynią w zjeździe, slalomie i kombinacji, dwukrotną uczestniczką igrzysk olimpijskich w 1952 roku w Oslo i w 1956 roku w Cortina d'Ampezzo oraz mistrzostw świata w 1958 roku; zdobywczynią medali na Akademickich Mistrzostwach Świata: złotego (1951) w zjeździe, srebrnego (1951) w slalomie specjalnym oraz brązowego (1953) w slalomie gigancie, a także dziesięciokrotną zwyciężczynią Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny.
Pani walka o wolność Ojczyzny, jako sanitariuszki podczas powstania warszawskiego, jest przykładem godnym naśladowania.
Kolejne pokolenia sportowców podkreślają zgodnie, iż była Pani dla nich nie tylko trenerką mającą ogromny szacunek i autorytet, lecz także mamą i przyjaciółką. Z pewnością można o nich powiedzieć, że zaszczepiła im Pani miłość do nart, do gór i śniegu.
Jesteśmy wdzięczni za Pani ogromną wrażliwość, która objawiając się w tworzonej poezji, wprowadza odbiorców w zadumę i zachwyt.
Za działanie patriotyczne, osiągnięcia sportowe, promocję miasta, postawę godną naśladowania, jako wyraz najwyższego szacunku i uznania Rada Miasta Zakopane nadaje Pani tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zakopane.
JACEK ZIELIŃSKI
był utalentowanym artystą muzykiem, kompozytorem, aranżerem i wokalistą. Jego wielki talent objawił się w grze na skrzypcach, altówce, trąbce, instrumentach klawiszowych, gitarze i perkusji. W 1965 roku wspólnie z bratem i kolegami założył rockowy zespół „Skaldowie”, dla którego wymyślił nazwę. Uczestniczył w nagraniu wszystkich płyt zespołu, był również kompozytorem i aranżerem niektórych utworów.
Jacek Zieliński był twórcą ponad 150 piosenek i kompozycji, z których wiele uzyskało status przebojów, m.in: „Przechodząc obok siebie”, „Włóż Panie swe skrzypce”,, „Zobaczysz”, „Wieczorem”, „Nie domykajmy drzwi”, „Ocal mnie, prowadź”.
Współpracował z wieloma artystami, m.in z krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, z poetką i autorką tekstów piosenek Barbarą Szczepańską – Herman „Judytą” oraz angielską wokalistką Shushe. W oparciu o jego tekst Agnieszka Osiecka stworzyła piosenkę „Polska Madonna”.
Po latach tułaczki po świecie, związał swoje życie z rodzinnym Krakowem. Nie zapomniał jednak o swoich korzeniach –Zakopane, skąd pochodzi jego mama, zawsze było mu bliskie. Podczas koncertów i spotkań promował na arenie międzynarodowej miasto pod Giewontem i Podhale.
Jacek Zieliński był przede wszystkim pogodnym, skromnym człowiekiem, ukochanym mężem, wspaniałym tatą, dziadkiem, opiekunem dzieci i młodzieży, z którymi dzielił się swoim darem i zachęcał do twórczości.
Za promocję Zakopanego poprzez propagowanie kultury muzycznej jak również dbałość o dziedzictwo, jako wyraz uznania Rada Miasta Zakopane nadaje Panu Jackowi Zielińskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zakopane.
ANDRZEJ ZIELIŃSKI
Jest Pan znakomitym muzykiem, kompozytorem, aranżerem i wokalistą – artystą „wielkiego formatu”, o międzynarodowej sławie. Ale przede wszystkim jest Pan empatycznym, wrażliwym człowiekiem, otwartym na drugiego. Mnogość skomponowanych utworów, wykonywanych nie tylko przez Skaldów, ale także innych polskich artystów, znacząco ubogaciła historię polskiej piosenki. Publiczność na zawsze pozostanie wdzięczna za utwory pełne radości i humoru, ale także słowa przynoszące nadzieję. Wiele z nich stało się przebojami, śpiewanymi przez kolejne pokolenia. Były to m.in. „Cała jesteś w skowronkach”, „W żółtych płomieniach liści”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Szanujmy wspomnienia”, „Nie widzę ciebie w swych marzeniach”, „Twą jasną widzę twarz”, „Wiosna”. Dziękujemy za każdy koncert, nie tylko podczas Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, ale także w każdym najmniejszym mieście, w Polsce i za granicami. Za każdą nagraną płytę, dzięki której Pańskich kompozycji możemy słuchać w domowym zaciszu.
Pańska działalność społeczna i edukacyjna na rzecz najmłodszych mieszkańców rodzimego Gdowa jest nie do przecenienia.
To dzięki góralskiemu dziedzictwu przekazanemu przez mamę Zofię, z domu Cukier, zawsze pamięta Pan o swoich tatrzańskich korzeniach. W Pana utworach słychać dumę z miejsca, w którym pozostawił Pan część swojego życia, ale także serce; to właśnie w nich pierwszy raz odbiorcy mogli usłyszeć gwarę góralską. Piosenki „Z kopyta kulig rwie” czy „Na wirsycku” na zawsze będą się kojarzyły słuchaczom z Zakopanem, czyniąc Pana ambasadorem naszego miasta na międzynarodowej arenie. Swoją wdzięczność wyrazimy słowami piosenki „Pociech z tobą sto i dwieście, najważniejsze to, że jesteś!”
Uznając Pana zasługi na rzecz promocji Zakopanego poprzez propagowanie kultury muzycznej jak również dbałość o dziedzictwo, Rada Miasta Zakopane przyznaje Panu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zakopane.
Józef Gąsienica – Sobczak
Jest Pan znakomitym biegaczem narciarskim i biathlonistą. Jako członek Klubu Sportowego WKS Legia Zakopane, czterokrotnie reprezentował Pan Polskę na Igrzyskach Olimpijskich – w latach 1956, 1960, 1964 i 1968. Pana wkład w rozwój polskiego sportu jest nie do przecenienia. Udział w siedmiu mistrzostwach świata w biathlonie zaowocował srebrnym medalem w Elverum w 1965 roku i dwoma medalami w Garmisch-Partenkirchen w 1966 roku.
To o Panu napisano znamienne słowa: „Imponował siłą fizyczną i sprawnością, a także góralską fantazją”. Swoją pasją do aktywnego trybu życia i sprawnością fizyczną zarażał Pan kolejne pokolenia sportowców. Pana umiłowanie góralskiej tradycji, a w szczególności tańca, jest znakomitym przykładem dla najmłodszych mieszkańców.
Jako wyraz wdzięczności za działanie na rzecz promocji Zakopanego przyznaję Panu Nagrodę Burmistrza AD 2024.
Adam Marasek
Jest Pan miłośnikiem gór i górskiego trybu życia o każdej porze roku. Słowa: „na każde wezwanie Naczelnika lub jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się (…) w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy” stały się mottem Pana działania od 1974 roku, jako ratownika tatrzańskiego najpierw w Grupie Tatrzańskiej GOPR, a później TOPR.
Pana działalność jako starszego Instruktora Ratownictwa Górskiego TOPR, czynnego Przewodnika Tatrzańskiego I-szej klasy, Międzynarodowego Przewodnika Wysokogórskiego, doskonałego narciarza trasowego – instruktora i wykładowcę SITN - PZN i poza trasowego Instruktora Narciarstwa Wysokogórskiego PZA jest nie do przecenienia.
Jako Zastępca Naczelnika, a także Profilaktyk TOPR, w latach 1994 – 2008 stał się Pan specjalistą i propagatorem bezpiecznego poruszania się po górskich szlakach. Udział w ponad 460 wyprawach ratunkowych w Tatrach, pozwolił także na skrupulatne odnotowywanie akcji w kronikach TOPR, dzięki czemu kolejne pokolenia będą mogły poznać trudną i odpowiedzialną pracę ratowników górskich.
Pana niezliczone artykuły poruszające tematykę bezpieczeństwa w górach i na stokach narciarskich, m.in. w „Tygodniku Podhalańskim”, „Tatrach” i „Wierchach” stały się podstawą edukacji tatrzańskich turystów. Jako współtwórca książki „Seniorze, trzymaj formę! 3 Aktywność fizyczna osób starszych” zachęca Pan seniorów do aktywnego trybu życia bez względu na wiek i pogodę.
Jesteśmy wdzięczni za Pana wielką pasję przekazywaną podczas szkoleń oraz sumienną pracę zawodową. To dzięki niej czujemy się w górach bezpiecznie.
Uznając Pana wieloletnie zaangażowanie i pracę na rzecz mieszkańców Zakopanego
i turystów przyznaję Panu Nagrodę Burmistrza AD 2024.
Krzysztof Najbor
Jest Pan znakomitym aktorem, który od ukończenia Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 1985 roku, obdarza nas swoim talentem poprzez liczne role w kolejnych filmach i sztukach teatralnych, również jako ich reżyser.
W pamięci pozostaną role Mephistophilisa, Belzebuba, Poncjusza Piłata, Barabasza, Dyrektora Filharmonii w mrożkowej „Rzeźni” czy Proboszcza w gombrowiczowskiej „Operetce”. Niezapomniane pozostaną także role przedstawicieli społeczności górskiej.
Jesteśmy wdzięczni za Pana otwartość na współpracę przy znaczących miejskich wydarzeniach, m.in. Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej „Szukałem Was…”, Wystawie „Siła i patos. Barokowy świat Mistrza Rubensa”, 100-leciu odzyskania niepodległości i powołania Rzeczypospolitej Zakopiańskiej, 100-leciu III Powstania Śląskiego w Zakopanem, Festiwalu „Inspirowane górami” im. Ewy i Macieja Berbeków, Zakopiańskim Festiwalu Literackim, Orszaku Trzech Króli.
To dzięki Pana życzliwości i pomysłowości historia Zakopanego przybiera formy rzeczywiste w postaci teatralnych etiud. Wszyscy współpracujący przy przygotowywanych przez Pana wydarzeniach, podkreślają zgodnie Pańską ogromną życzliwość, zaangażowanie i otwartość na drugiego człowieka.
Przekazując wyrazy wdzięczności w imieniu mieszkańców Zakopanego i własnym, przyznaję Panu Nagrodę Burmistrza AD 2024.
- Ludowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...70 zł
- Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 65 zł