Zakopane
Wiadomości
Zmarł STEFAN ROGALSKI
Autor: Maciej Stasiński
STEFAN ROGALSKI wieloletni członek władz Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, twórca Szkoły Mistrzostwa Sportowego, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem. Urodził się 4 lutego 1935 roku w miejscowości Skępe koło Lipna na Pomorzu. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Wymyślinie wyjechał do Warszawy, aby studiować na Akademii Wychowania Fizycznego. Od najmłodszych lat interesował się łyżwiarstwem, co zaowocowało ukończeniem pierwszej w historii specjalizacji trenerskiej w warszawskiej AWF i utworzeniem w roku 1953 sekcji łyżwiarstwa szybkiego w AZS-AWF. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Zakopanego, gdzie mógł kontynuować karierę sportową. W barwach WKS Zakopane sięgnął po tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Tu też rozpoczął pracę jako nauczyciel w Technikum Budowlanym oraz jako trener łyżwiarstwa szybkiego w szkolnym klubie MKS. Po jedenastu latach pracy został dyrektorem Zespołu Szkół Budowlanych i nie zaniedbywał pracy trenerskiej.
W 1960 roku został trenerem kadry narodowej juniorów, a w 1962 kadry seniorów. W 1975 roku powierzono mu misję stworzenia Szkoły Sportów Zimowych przekształconej w 1977 roku w Szkołę Mistrzostwa Sportowego, której dyrektorem był do 1992 roku. Szkoła wychowała wielu późniejszych mistrzów Polski i olimpijczyków.
W tym czasie Stefan Rogalski podjął studia doktoranckie na krakowskiej AWF i po obronie pracy „Obciążenia treningowe i startowe łyżwiarzy szybkich" otrzymał tytuł doktora.
Doktor Stefan Rogalski przez ponad 30 lat był członkiem władz Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, do 2002 roku był prezesem OZŁS w Zakopanem. Brał udział w przygotowaniach i kierował dwiema Uniwersjadami w Zakopanem, Mistrzostwami Europy Seniorów i Mistrzostwami Świata Juniorów w biathlonie organizowanych w Kościelisku.
Opracowywał projekt wniosku na organizację Igrzysk Olimpijskich w 2006 w Zakopanem i Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznych w 2011, 2013 i 2015 roku.
Stefan Zdzisław ROGALSKI, nauczyciel, trener łyżwiarstwa szybkiego; ur. 4 lutego 1935 w m. Skępe, syn Mariana i Kazimiery z Obrębskich; żonaty: Irena Donhefner (polonistka, absolwentka UJ, wieloletnia nauczycielka w „Budowlance”); dzieci: Mariola (mgr filologii angielskiej), Marek (mgr wychowania fizycznego, trener narciarstwa alpejskiego). Wykształcenie: Państwowe Liceum Pedagogiczne w Wymyślinie 1953; Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie (mgr) 1953-1957; doktorat w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie 1981. Pedagog (wychowawca w internacie, nauczyciel wychowania fizycznego 1957-1975, dyrektor 1970-1975) Technikum Budowlanego w Zakopanem 1957-1975; organizator i dyrektor Szkoły Sportów Zimowych w Zakopanem 1975-1977; organizator i dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego, a następnie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem 1977-1992. Po przejściu na emeryturę przez 5 lat wychowawca w internacie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Trener łyżwiarstwa szybkiego: organizator i trener sekcji łyżwiarstwa szybkiego MKS Zakopane 1957–1975, WKS Zakopane (2 lata), trener kadry młodzieżowej i narodowej PZŁS (umowa zlecenie 1960–1975). Organizator imprez sportowych: Uniwersjada 1993 i 2001; Mistrzostwa Świata Juniorów w biathlonie, narciarstwie klasycznym, łyżwiarstwie szybkim; Mistrzostwa Europy w biathlonie; Puchar Świata juniorów w łyżwiarstwie szybkim; Mistrzostwa Polski w łyżwiarstwie szybkim; ogólnopolskie Olimpiady Młodzieży i inne. Autor artykułów w czasopismach specjalistycznych i książkowych publikacjach zbiorowych. Zawodnik AZS Warszawa 1953-1957 i WKS Zakopane 1957 –1961. Działacz: ASZ Zakopane (prezes Klubu przez 2 kadencje); członek Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego w Zakopanem (prezes Okręgu 1988-2002 - 4 kadencje, prezes honorowy 2010-)1958-; Szkolnego Związku Sportowego (członek Zarządu Wojewódzkiego w Nowym Sączu; SN PTT (wiceprezes d/sportowych 1973-76), PZŁS Warszawa (członek Zarządu a następnie wiceprezes d/s sportowych przez cztery kadencje). Uhonorowany nagrodami: ministra edukacji narodowej, kuratora oświaty i wychowania, burmistrza m. Zakopane. Odznaczenia, m.in.: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, krzyż „Za zasługi dla ZHP”, medal „Za długoletnie pożycie małżeńskie”, złota odznaka „Za zasługi dla Zakopanego”, srebrna odznaka „Za zasługi dla województwa nowosądeckiego”, złota odznaka „Zasłużony działacz kultury fizycznej”, odznaka „Za zasługi dla Sanoka”, srebrna odznaka „Za zasługi dla sportu” oraz złote odznaki: Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, Polskiego Związku Narciarskiego, Akademickiego Związku Sportowego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, SZS, SN PTT. Zainteresowania: turystyka. Miejsce zamieszkania: Zakopane.
Słownik biograficzny PODHALANIE
- Aniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa. 10 zł
- Torebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...160 zł
- Grafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł