Zakopane
Wiadomości
Święto Trzech Króli - Orszak zakopiański
Autor: Piotr Kyc
6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego odbyła się w Zakopanem procesja z udziałem biblijnych Mędrców. Inna nazwa tej uroczystości to Epifania. To jedno z najstarszych świąt i w odróżnieniu od innych nie posiada żydowskich korzeni. Jako osobna uroczystość funkcjonuje od końca IV wieku. Marsz Trzech Króli po Uroczystej Eucharystii sprawowanej w Sanktuarium Najświętszej Rodziny przeszedł do Starego Kościółka przy ul. Kościeliskiej. Tam, przy murowanej kaplicy św. Świerada i Benedykta (bud. ok.1810 r.) miał miejsce Pokłon Trzech Króli przed Dzieciątkiem i wspólnie kolędowano z zespołem regionalnym oraz licznymi uczestnikami Orszaku. Krótką scenę z czasów księdza Józefa Stolarczyka pierwszego proboszcza zakopiańskiego zagrali Andrzej Czarnecki i Franciszek Bachleda-Ksiedzularz. W imieniu Burmistrza Miasta Zakopane życzenia wszystkim obecnym złożył wiceburmistrz Wiktor Łukaszczyk.
Sanktuarium Świętej Rodziny w Zakopanem, to dobre miejsce na rozpoczęcie wędrówki albowiem centrum święta Trzech Króli to...Święta Rodzina.
Korowód rozpoczęty10 lat temu w Warszawie stał się zjawiskiem socjologicznym. Ludzie masowo wychodzą na ulice, przebierają się. Całość ma nie tylko wymiar zabawowy, ale rodzinny i pobożny – taki polski. Widać, że jest potrzeba pójścia za Gwiazdą, potrzeba Boga, potrzeba manifestacji swoich przekonań.
Uczestniczenie w orszaku, to smakowanie, doświadczanie Boga poprzez miłość, uprzejmość, wspólny krótki spacer. To refleksja na temat celu biblijnego Orszaku w którym wzięli udział magowie spoza świata żydowskiego. Jest to opowieść o wędrówce w stronę sensu. W obrazie trzech wędrowców mieścimy się my wszyscy, którzy nie żyjemy życiem pustym i nie chcemy aby było ono pozbawione sensu. Gdzieś zmierzamy... Ot, metafora na dzień powszedni, który w poniedziałek nas przywita.
W ubiegłym roku Orszakowi towarzyszył 18 stopniowy mróz. Tegoroczny przebiegał w aurze prawie wiosennej, jakkolwiek w Tatrach zima tęga mocna trzyma. Nic to. Warto wspomnieć, że tradycyjnie od Trzech Króli zapusty czas zacząć !
- Ludowe etui na tablet V
Ludowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł - 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy
„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
50 zł - Aniołek duży IV
Aniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
16 zł