Zakopane
Wiadomości
Laureaci VII Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Gotuj lokalnie”
Autor: Justyna Iżycka
Katarzyna Szczepaniak-Krupowska i Szymon Molek z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem pod okiem nauczycielki Magdaleny Kulig zajęli drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Gotuj lokalnie”. Organizatorem konkursu, który jest zwieńczeniem kolejnej edycji warsztatów kulinarnych realizowanych w szkołach gastronomicznych, jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Ich autorski przepis to: Zielony wiyrsycek a w nim łoscypek oraz Góralsko dżazga na krwawej brusznicy.
Przepis na roladę z wędzoną śliwką oraz pate z flambirowanej wątróbki z rozmarynowym masłem zapewnił uczniom z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym „Gotuj lokalnie”. Organizatorem konkursu, który jest zwieńczeniem kolejnej edycji warsztatów kulinarnych realizowanych w szkołach gastronomicznych, jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
W piątek, 15 grudnia br., w Centrum Techniki Kulinarnej DORAM, odbył się finał projektu „Gotuj lokalnie”. Wśród laureatów, obok Dawida Ostrycharza i Krzysztofa Burchardta z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie, którzy zajęli 1. miejsce, znaleźli się: Katarzyna Szczepaniak-Krupowska i Szymon Molek z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Zakopanem (2. miejsce) oraz Tomasz Jarmolski i Kacper Sproski z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej (3. miejsce).
W kulinarnych zmaganiach udział wzięło 10 ekip, które zostały wybrane przez jury spośród zgłoszeń nadesłanych przez uczestników tegorocznej edycji warsztatów kulinarnych „Gotuj lokalnie”. Zadaniem konkursowym było przygotowanie dania głównego na bazie kurczaka zagrodowego, dyni oraz min. dwóch wybranych produktów regionalnych, a także przystawki z wykorzystaniem podrobów i jaj z wolnego chowu.
Jury konkursu, w składzie: szefowie kuchni – Marcin Budynek, Robert Sowa, Ginacarlo Russo oraz Elżbieta Szuba z firmy Drosed, spośród przygotowanych dań wybrało autorów trzech najlepszych receptur. Podczas oceny jury kierowało się m.in. zastosowaniem produktów regionalnych i lokalnych (oznaczonych znakami PNŻ lub GTS, ChNP, ChOG), odpowiednim doborem i połączeniem zastosowanych produktów, aranżacją dania na talerzu, zastosowaniem odpowiednich technik kulinarnych oraz kreatywnością i pomysłowością młodych kucharzy. Na wykonanie zadnia konkursowego uczestnicy mieli 1,5 godziny.
– „Gotuj lokalnie” to projekt, który pozwala wzbogacić wiedzę adeptów sztuki kulinarnej nt. wykorzystania regionalnych oraz tradycyjnych produktów w nowoczesnej kuchni polskiej. Poprzez rozwijanie ich umiejętności, kreatywności oraz umożliwienie udziału w ogólnopolskich zmaganiach kulinarnych, chcemy dać uczniom szansę zdobycia doświadczenia w zawodzie, z którym wiążą swoją przyszłość, poszerzenia ich wiedzy oraz zyskania pewności siebie i uwierzenia w swoje możliwości. Poprzez konkurs chcemy uhonorować uczniów oraz ich nauczycieli za wkład i zaangażowanie w przygotowanie wyjątkowo oryginalnych potraw, ale także zachęcić do dalszego rozwijania swoich pasji – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Na zwycięskie ekipy, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsce, czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ponadto autorzy najlepszego dania, wskazanego przez jury, odbędą
5-dniowy kurs kulinarny w Akademii Marcina Budynka.
Projekt „Gotuj lokalnie”, którego celem jest promowanie tradycyjnych polskich produktów oraz skracanie łańcuchów dostaw od producenta do konsumenta to wyjątkowa okazja dla nauczycieli oraz uczniów szkół gastronomicznych na poszerzenie swoich umiejętności kulinarnych pod okiem uznanych szefów kuchni. W tegorocznej edycji projektu wzięło udział 12 szkół gastronomicznych z całej Polski.
Pierwszym etapem projektu było szkolenie metodyczne dla nauczycieli, które odbyło się w październiku br. w Warszawie. Następnie nauczyciele podzielili się ze swoimi uczniami wiedzą zdobytą w trakcie szkolenia oraz przeprowadzili warsztaty kulinarne. Ich celem było wspólne przygotowanie przepisu na danie główne na bazie kurczaka zagrodowego, dyni oraz minimum dwóch wybranych produktów regionalnych, a także przystawki z wykorzystaniem podrobów i jaj z wolnego chowu.
VII edycja „Gotuj lokalnie" realizowana jest przez Fundację EFRWP we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Akademią Kulinarną Marcina Budynka.
Kurczak został ufundowane przez firmę Drosed.
***
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 27 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.
- Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm. 70 zł
- Spinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm. 240 zł
- Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...65 zł
- Laureaci VII Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Gotuj lokalnie”Autor zdjęć: Justyna Iżyckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 3