Zakopane
Wiadomości
„Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości"
Autor: Adam Kitkowski
Od kilku lat finał powiatowego konkursu „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości” odbywa się 10 listopada, w przeddzień narodowego – Święta Niepodległości. Jest również dobrym zwyczajem, że każdego roku organizatorem finałowych zmagań jest inna gmina powiatu tatrzańskiego. Tym razem gospodarzem było Kościelisko. Miesiąc wcześniej w eliminacjach gminnych wyłoniono drużyny ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z kilku powiatów, tj. kartuskiego, poznańskiego, świdnickiego, łowickiego tatrzańskiego. Jakże pięknie ułożyła się mapa regionów, których reprezentanci zjechali na konkurs pod Tatry.
Przed rozpoczęciem rywalizacji uczestnicy odśpiewali hymn Polski. Następnie głos zabrał starosta tatrzański, Piotr Bąk, który wspominał swoje zmagania z historią naszego regionu i podkreślił jak ważną dziedziną nauki w kształceniu młodych pokoleń jest historia. Prowadzącym drużynową rywalizację o miano „najlepszych historyków młodego pokolenia” był Zbigniew Proszowski, radny III kadencji Rady Powiatu Tatrzańskiego, który dziesięć lat temu zainicjował to edukacyjne przedsięwzięcie.
W skład komisji, jak co roku weszli: dr hab. Jerzy Roszkowski, historyk, wieloletni pracownik Muzeum Tatrz., obecnie pracownik dydaktyczny AWF w Krakowie, Zbigniew Szeliga, historyk, emerytowany nauczyciel i dyrektor w LO im. O. Balzera w Zakopanem i Adam Kitkowski, polonista, publicysta, obecnie pracownik TWP – Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Zakopanem.
W tym roku motywem wiodącym konkursu był temat: Bronisław i Józef Piłsudscy dla Polski i Podtatrza. Rywalizacja zespołów była wyrównana do tego stopnia, że o trzecim miejscu w obu kategoriach wiekowych musiała zdecydować dogrywka. Ostatecznie wyniki dziewiątej edycji konkursu „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości’ przedstawiają się następująco:
- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła drużyna powiatu kartuskiego (A. Walińska, J. Jeleńska, D. Lewna), II miejsce drużyna powiatu łowickiego (P. Dylik, K. Muras, S. Wieczorek), a III miejsce drużyna powiatu świdnickiego (N. Kolasa, K. Komarnicki, P. Wnent)
- w kategorii gimnazjów I miejsce zajęła drużyna przy ZSLO im. O. Balzera w Zakopanem (K. Zięba, K. Chowaniec, P. Staszak), II miejsce drużyna przy ZS im. Legionów Polskich w Poroninie (B. Cudzich, K. Lassak, K. Staszel), a III miejsce drużyna przy ZS im. Bohaterów Warszawy w Bukowinie Tatrzańskiej (A. Konieczny, A. Mąka, W. Szarek).
Drużyny (także opiekunowie), które zajęły czołowe miejsca otrzymały nagrody rzeczowe, a wszyscy dyplomy uczestnictwa. Konkursowi towarzyszyła wystawa zatytułowana Tutaj w Tatrach czułem się najlepiej przedstawiająca wizyty prezydentów II RP na Podhalu. Dzień wcześniej w Domu Ludowym w Kościelisku z uczestnikami konkursu spotkały się władze samorządowe powiatu i gmin z Podhala. Wieczór uświetnił profesjonalnym występem zespól regionalny „Poloniorze”.
Organizatorem konkursu był Powiat Tatrzański, partnerami: Gmina Kościelisko i stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych, a instytucją wspierającą Tatrzański Bank Spółdzielczy.
- Ludowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- Aniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości"Autor zdjęć: A. Kitkowski, P. Durajobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 32