Zakopane
Wiadomości
Zbliża się jubileusz 140-lecia ZSP im. A. Kenara w Zakopanem
Autor: Marek Król-Józaga
Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem jest jedną z najstarszych średnich szkół plastycznych w Polsce. W roku 2016 szkoła będzie obchodzić swój jubileusz 140 lecia istnienia. Już w 1876 roku Towarzystwo Tatrzańskie założyło w Zakopanem szkołę snycerską, która dwa lata później przekształciła się w Szkołę Przemysłu Drzewnego. Do czasu odzyskania niepodległości Polski szkoła przetrwała wszystkie prądy, jakie występowały w sztuce polskiej na przełomie XIX i XX wieku – od eklektyzmu, poprzez secesję, modernizm, prymitywizm, kubizm, aż po poszukiwanie rodzinnego stylu, opartego na tradycjach sztuki ludowej. Duże zasługi dla rozwoju szkoły oraz jej programu edukacji artystycznej miał w okresie międzywojennym dyrektor – Karol Stryjeński, wybitny architekt i znawca sztuki.
W 1948 roku dział rzeźbiarski Szkoły Przemysłu Drzewnego został przekształcony decyzją Ministra Kultury i Sztuki w pięcioletnie Liceum Technik Plastycznych, jedyną w Polsce szkołę wychowującą techników rzeźbiarzy. Pod kierunkiem doświadczonych pedagogów, a w szczególności Antoniego Kenara, absolwenta szkoły z czasów Karola Stryjeńskiego, liceum przeżywało lata rozkwitu. Placówka stała się ośrodkiem kształcenia uzdolnionej młodzieży z całej Polski.
W okresie powojennym szkołę opuściły dziesiątki absolwentów, których osiągnięcia twórcze dobrze świadczą o jej programie wychowawczym i artystycznym. Wśród wielu absolwentów i profesorów szkoły znajduje się liczna grupa wybitnych twórców sztuki polskiej, m.in. A. Rząsa, T. Brzozowski, W. Hasior, S. Kulon, G. Pecuch, S. Słonina, M. Szańkowski, A. Ryszka, W. Borzęcki i wielu innych. Warto podkreślić, że Szkoła zawsze utrzymywała szerokie kontakty środowiskowe, czynnie uczestniczyła we wszystkich wydarzeniach artystycznych w kraju i za granicą.
Obecnie w murach naszej szkoły kształcimy utalentowaną młodzież z całej Polski w czterech specjalnościach: snycerstwo, grafika, meblarstwo i lutnictwo. Organizujemy również wiele imprez – konkursów plastycznych, w tym: Ogólnopolskie Triennale Rzeźby w Drewnie (10 edycji), Międzynarodowe Triennale Drzeworytu (3 edycje) oraz Międzynarodowe Triennale Rysunku (1 edycja).
W dniach 21, 22 i 23 października 2016 r. odbędą się uroczystości jubileuszowe, w tym Wystawa Prac Uczniów „Nowoczesna szkoła z tradycją” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. Hrabiego Zamoyskiego, Wystawa Prac Archiwalnych - „Muzeum Wyobraźni”, Wystawa Nauczycieli w szkolnej Galerii „Strug”, Wystawa Prac Absolwentów, Sesja Naukowa „140 lat w kulturze narodowej” poświęcona historii Szkoły, jej miejscu w kulturze polskiej i międzynarodowej, wybitnym pedagogom i absolwentom oraz ich twórczości. Jubileuszowi poświęcimy również okolicznościowy medal, kolekcję znaczków pocztowych i wydawnictwo. Podczas obchodów 140-lecia zostanie zaprezentowany materiał filmowy dokumentujący życie szkoły w latach 1992-2016.
- Wisiorek "Trójeczka"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm. 50 zł
- Okładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm. 30 zł
- Portfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki. Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny 35 zł