Zakopane
Wiadomości
Opłatek i otwarcie Szopki Bożonarodzeniowej w Zakopanem
Autor: Piotr Kyc, Piotr Korczak, Janusz Jędrzejowski
21 grudnia przed urzędem miasta tradycyjnie otwarto Szopkę Bożonarodzeniową. Szopkę wykonali uczniowie i pedagodzy Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Po otwarciu tej niewątpliwie oryginalnej i pięknej szopki zebrani przeszli do budynku magistratu , gdzie tradycyjnie odbyło się spotkanie opłatkowe dla mieszkańców Zakopanego.
Nie zabrakło życzeń dla mieszkańców miasta od ks. Dziekana Bogumiła Filipiaka i Burmistrza Leszka Doruli. Dla gości przygotowano również pamiątkowe kalendarze oraz wigilijny poczęstunek.
Przed świętami Bożego Narodzenia nastał czas organizacji spotkań opłatkowych. W Teatrze Witkacego, na wigilii organizowanej przez Rafała Sonika spotkali się miłośnicy Kasprowego Wierchu i sportowcy seniorzy. Mistrz Rajdu Dakar podziękował wszystkim kibicom za wsparcie i po raz kolejny przekonywał, że w Zakopanem, wśród przyjaciół czuje się jak w domu. W Urzędzie MIasta Zakopane burmistrz Leszek Dorula spotkał się z przedstawicielami zakopiańskich instytucji, służb i placówek oświatowych. Tradycyjnemu przełamaniu się opłatkiem towarzyszył krótki koncert kolęd w wykonaniu Chóru Turliki.
Przed Urzędem Miasta w Zakopanem odbyło się uroczyste otwarcie szopki bożonarodzeniowej wykonanej przez uczniów zakopiańskiego "Kenara". Żłóbek Bożonarodzeniowy ma swą wielowiekową historię, związaną szczególnie ze św. Franciszkiem z Asyżu. Ma też swe trwałe miejsce w kulturze i zwyczajach chrześcijańskich. Od dwudziestu już lat Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem wraz z kilkoma innymi szkołami bierze udział w wyjątkowym projekcie i wykonuje drewniane szopki, które eksponowane były w wielu miejscach Europy.
Odkąd wielu zaczęło omijać kościoły, trzeba przesłanie Bożego Narodzenia głosić z „dachów”, czyli w otwartej przestrzeni publicznej - to główny cel, jaki postawił przed sobą twórca projektu ks. Witold Broniewski. Dworzec, lotnisko, ratusz, szpital… oto miejsca, w których od lat przechodnie przystają przed Dzieciątkiem, Matką Bożą i św. Józefem w stajence.
W 2015 r. z inicjatywy Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich odbył się plener rzeźbiarski. Jego efektem są drewniane figury, które już na stałe zagoszczą w zakopiańskiej Szopce. Autorzy rzeźb zadbali o ich regionalny charakter inspirując się strojem i folklorem podhalańskim.
Prace powstały pod kierunkiem nauczycieli Andrzeja Mrowcy i Janusza Jędrzejowskiego, a wykonały je uczennice klasy V i VI Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych wchodzącej w skład Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem: Gabriela Błaszyńska, Karolina Brzozowska, Julia Kuźniar, Melania Wróblewska, Zuzanna Dudzińska, Natalia Wirmańska i Mia Wróblewska.
Tekst: Janusz Jędrzejowski
- Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki / oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm 65 zł
- Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...100 zł
- Korale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm. 70 zł
- Spotkanie wigilijne miłośników Kasprowego WierchuAutor zdjęć: Piotr Korczakobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 15 - Otwarcie Szopki Bożonarodzeniowej w ZakopanemAutor zdjęć: Piotr Kycobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 109