PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

VI Międzynarodowe Forum Górskie

Sobota, 24 października 2015 r.
Autor: Piotr Korczak

VI Międzynarodowe Forum GórskieZakończyła się VI edycja Międzynarodowego Forum Górskiego poświęconaperspektywom rozwoju komunikacji w regionach górskich. 22 października 2015r w Hotelu Mercure-Kasprowy w Zakopanem konferencję uroczyście otworzył Starosta Powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk, witając licznie zgromadzonych gości, a następnie, życząc owocnych obrad, zaprosił wszystkich do dyskusji na temat rozwiązań komunikacyjnych dla naszego regionu.


Wykłady i prelekcje w obu dniach prowadzili:prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz i prof. dr hab. inż. Andrzej Tytko. Pierwszego dnia, oprócz pouczającego wykładu prof. dr hab. inż. Mariana Wójcika i dr Tomasza Rokity na temat możliwości rozwiązań komunikacyjnych na terenie Podtatrza z zastosowaniem kolei linowych, bardzo ciekawe były również dwie prezentacje: dotyczące wykorzystania miejskich obszarów aktywności w zimie (prelegent Wojciech Bydliński) oraz poznaliśmy Kodeks Dobrej Praktyki Kształtowania przestrzeni w Karpatach, który został opracowany w ramach Projektu "Karpaty Łączą" (prelegentki: Barbara Dąbek i Patrycja Andrzejewska).

Wstępem do ożywionej dyskusji był panel ekspertów z udziałem : prof. dr hab. inż Kazimierza Furtaka-Rektora Politechniki Krakowskiej, prof.dr. hab. inż. Andrzeja Tytko - AGH Kraków, prof.dr hab. inż Marian Wójcik, dr Tomasz Rokita oraz dyrektor Piotr Ziętek z PKP PLK.

Drugi dzień obfitował w szereg interesujących prelekcji dotyczących propozycji, rozwiązań i projektów w ramach komunikacyjnych dla naszego regionu.  Kierownik projektu Kontraktu PKP PLK S.A w Krakowie - p. Piotr Majerczak przedstawił nowe rozwiązania w zakresie komunikacji kolejowej na linii Kraków - Zakopane, natomiast Dyrektor Projektu Studium Wykonalności  - p.Piotr Kęsek przybliżył nam program rewitalizacji już istniejącej linii: Zakopane-Kraków. Światowe rozwiązania komunikacji miejskiej z wykorzystaniem kolei linowych na przykładzie  urządzeń działających głównie w Ameryce Południowej pokazała nam p. Claudia Feurstein z Firmy Doppelmayr Austria.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się projekt wstępny p. prof. dr hab. inż. Mariana Wójcika na temat budowy kolei linowo-terenowej na odcinku Rondo im. Jana Pawła II - Kuźnice w Zakopanem.

Komunikację lotniczą oraz propozycje różnych innych rozwiązań skomunikowania terenów górskich opisał nam pan  dr Jan Pamuła - prezes Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II, Kraków-Balice. Po prezentacji pana dr Pamuły, do dyskusji włączyła się pani Prezes Poprad-Tatry Airport, Ivana Herkelova, która gratulując swemu polskiemu odpowiednikowi sukcesów w budowaniu marki Portu Lotniczego w Krakowie, zadeklarowała swoją wolę współpracy  w  dziedzinie rozwoju komunikacji lotniczej na terenie całych Tatr.

Bardzo ciekawą częścią konferencji były też dwie prelekcje:  p. Dyrektora Tomasza Pałasińskiego  z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz p. Dyrektor Martę Maj z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie, którzy nie tylko przybliżyli zebranym aktualny stan modernizacyjnych dróg Podtatrza i Małopolski, ale równie przedstawili najbliższe plany co do modernizacji obwodnic, dróg, rozjazdów oraz całej "zakopianki" - co wywołało największe zainteresowanie wśród uczestników tegorocznego Forum.

Wystąpienie przedstawicieli Urzędu Miasta Zakopane: p. Wiktor Łukaszczyk ("Problematyka i projekty rozwiązań komunikacyjnych w Zakopanem") oraz Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego i Współpracy Europejskiej p. Wojciech Stankiewicz ("Koncepcja budowy systemu ścieżek rowerowych - Bike`owe Zakopane") również spotkało się z dużym zainteresowaniem. Przedstawione propozycje rozwiązań komunikacyjnych były spójne, konkretne i dające nadzieję na rychłą realizację.

Na zakończenie VI Międzynarodowego Forum Górskiego wystąpił Przewodniczący Rady Programowej p. prof dr hab. Stanisław Hodorowicz, który podsumowując konferencję stwierdził, iż tak duży materiał, jaki został zgromadzony, potrzebuje poważnego potraktowania. W związku z czym postanowiono, że wnioski i rezolucje uczestnicy będą mogli składać do Sekretariatu Starostwa Powiatowego w ciągu następnego tygodnia.

Organizatorzy zwrócą się także z prośbą do wszystkich prelegentów i panelistów tegorocznego Forum, aby także i oni przedstawili swoje propozycje. Po zebraniu wszystkich wniosków i rezolucji, przedstawiciele Starostwa Tatrzańskiego i Rady Programowej Międzynarodowego Forum Górskiego opracują wspólny tekst wieńczący pracę wszystkich uczestniczących w konferencji. Tekst ten zostanie opublikowany na naszych stronach internetowych.

Tekst: Piotr Dudzik/Tatrzańska Agencja

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.