Zakopane
Wiadomości
Zespół im. Bartusia Obrochty 1965-2015
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk
Kolejne posiady w Białej Izbie zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan zorganizowano w ramach obchodów 50. rocznicy powstania zespołu góralskiego im. Bartusia Obrochty. Prowadzone były przez wieloletnią członkinię zespołu, etnologa, regionalistkę, kierowniczkę działającego w Rabce zespołu „Majeranki” – Dorotę Majerczyk i w swej większej części poświęcone były druhowi Tadeuszowi Sztromajerowi, założycielowi i wieloletniemu kierownikowi zespołu. W posiadach licznie uczestniczyli dawni członkowie zespołu, którzy z uśmiechem i rozrzewnieniem wspominali kierownika druha Tadeusza Sztromajera, wspólne wyjazdy, pełne humoru sytuacje wynikające z trudnych i absurdalnych warunków życia w PRL-u.
O wspólnych obozach, koncertach, przygodach opowiadali m.in. Józef Pitoń, Andrzej Gąsienica Buk - wieloletni kierownik (pod jego kierownictwem zespół zdobył Złotą Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem), Stanisław Gąsienica-Wawrytko, Stanisław Krupa, Maria Gąsienica Gładczan, Edward Chyc-Magdzin, Józef Chyc. W posiadach uczestniczyła także córka śp. Tadeusza Sztromajera oraz obecna kierowniczka zespołu Zofia Majerczyk-Owczarek. Wspaniały góralski śpiew byłych członków „Bartusi” niósł się w ciemną noc, niosąc hyr o czasach wspaniałości zespołu.
- Naszyjnik "Kropla miodu"
Naszyjnik z nieregularnych koralików - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm.
85 zł - Spinka góralska II
Metalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
290 zł - Magnes Folk na lodówkę VII
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł
- Zespół im.Bartusia Obrochty 1965-2015Autor zdjęć: Małgorzata Wonuczka-Wnukobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 28