Zakopane
Wiadomości
Urodziny "Turlików"
Autor: Miranda Gołębiowska – Exner
Zespół „Turliki” powstał w 1997 roku.Początkowo zgromadził dzieci z wielu zakopiańskich parafii tylko (jak się wówczas wydawało) na jeden występ. Miały one chóralnym śpiewem powitać Ojca Świętego Jana Pawła II pod Krokwią a potem prowadzić śpiewy liturgiczne. Po udanym występie i po ochłonięciu z emocji niektórzy zapragnęli, aby rozpoczęte przez dzisiaj już świętego Jana Pawła II dzieło było kontynuowane. Wielu wówczas zastanawiało się nad powodzeniem tego przedsięwzięcia, zwłaszcza, że kierować nim miała bardzo młoda, a zatem jeszcze niedoświadczona, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej – Ewa Sterczyńska.
Jednak nabyty od wielu profesorów profesjonalizm, z domu wyniesiona pracowitość oraz zmysł organizacyjny świeżo upieczonej dyrygentki pozwoliły, że od tamtego czasu minęło już siedemnaście lat, w ciągu których „Turliki” zaśpiewały setki koncertów w Polsce i za granicą, towarzyszyły śpiewem i graniem wielu ważnym osobistościom, brały udział w dziesiątkach festiwali - wszędzie godnie reprezentując Zakopane i cały region podhalański.
Przez cały czas istnienia Prowadząca zespół dbała o jego stały rozwój artystyczny i ciągłe poszerzanie i wzbogacanie repertuaru. Nawiązywała współpracę z najlepszymi w kraju specjalistami od emisji głosu i śpiewu chóralnego (takimi jak prof. E. Wtorkowska), wybitnymi muzykami i twórcami ludowymi.
Efektem tej pracy stał się niezwykle bogaty i różnorodny repertuar obejmujący nie tylko muzykę góralską (z obu stron Tatr), ale również utwory klasycznych kompozytorów polskich i obcych od renesansu po wiek XX i muzykę rozrywkową.
W sobotę 25. X 2014 roku po wspólnej Mszy Świetej i modlitwie różańcowej w kościele św. Krzyża w Zakopanem zespół zaprezentował „Koncert Urodzinowy”. Śpiewane utwory - przez dziewczyny w różnym wieku i w odmiennych składach, gdyż w tym roku, co warto podkreślić, spotkały się na wspólnej scenie już dwa pokolenia! – stanowią bardzo interesujący pod względem brzmienia i zróżnicowania materiał muzyczny.
Niezwykłą radość jako śpiewaczce (ale i pedagogowi śpiewu) sprawiło mi zaproszenie do udziału w urodzinowym koncercie „Turlików”. Jako solistka i pracująca w Filharmoni krakowskiej po raz pierwszy w życiu śpiewałam z góralskim zespołem, który znakomicie poradził sobie z klasycznymi utworami C. Francka czy W. A. Mozarta!
Po koncercie miało miejsce wspólne, rodzinne spotkanie, na którym doświadczyłam również, że zespół stanowi jedną wielką rodzinę, łączącą dzieci i rodziców, współpracujących muzyków i opiekunów. Wspólne wyjazdy, warsztaty, praca, ale również zabawa, zwiedzanie świata i rozwiązywanie bieżących problemów- niezwykle integrują wszystkich i przekładają się na poziom artystyczny zespołu.
Od czasów przeczytania Na skalnym Podhalu – Kazimierza Przerwy-Tetmajera, nie dostałam tak interesującej lekcji góralskiej kultury. W ciągu dwóch dni spędzonych z gościnnymi „Turlikami” i ich Dyrygentką, dowiedziałam się mnóstwa interesujących rzeczy dotyczących niuansów w wykonawstwie i różnorodności muzyki góralskiej, a także zobaczyłam z bliska, jak ogromne są możliwości wokalne dzieci, pod warunkiem, że są dobrze i wszechstronnie kształcone.
Życzę całej Turlikowej Rodzinie i Pani Ewie Sterczyńskiej wielu artystycznych sukcesów, niewyczerpanego źródła pomysłów i inspiracji w tej niezwykle ważnej i bardzo trudnej pracy! Gratuluję wszystkim serdecznie wspaniałych siedemnastych urodzin i niecierpliwie czekam na następne koncerty „Turlików”!
- Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...40 zł
- Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm. 65 zł
- Ludowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł