PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Lekcje muzealne w willi "Atma"

Poniedziałek, 29 września 2014 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont

Lekcje muzealne w willi "Atma"Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, przygotowało ofertę edukacyjną w postaci lekcji muzealnych w roku szkolnym 2014/15. Zapraszamy do współpracy przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja, szkoły średnie, klasy maturalne. „Atma” to miejsce wyjątkowe, jedyne na świecie muzeum biograficzne przybliżające barwną postać wybitnego polskiego kompozytora.


Lekcje muzealne w zabytkowej willi pozwolą uczniom przenieść się w klimat Zakopanego okresu międzywojennego, umożliwią przyswojenie wiedzy w ciekawym otoczeniu. Już po raz drugi muzeum włączyło się w program Cool_turalny Człowiek, zachęcamy do podbijania pieczątek podczas kreatywnych zajęć edukacyjnych właśnie u nas.

Atma” na kilka sposobów:

1. Lekcje muzealne
Dla kogo? Uczniowie od przedszkola do szkół średnich
Tematy: PRZEDSZKOLAKI I UCZNIOWIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH (lekcja muzealna trwa 60 minut):
- Muzyczny dom – Karol Szymanowski w „Atmie”
- Kim byli harnasie – opowieść muzyczna
Tematy: GIMNAZJALIŚCI I UCZNIOWIE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH (lekcja muzealna trwa 90 minut):
- Zakopiańska bohema – międzywojnie pod Tatrami
- W zakopiańskim stylu – podhalańskie inspiracje
Koszt: 10 zł/uczeń

2. Zwiedzanie z przewodnikiem
Dla kogo? Dzieci i młodzież 5–18 lat
Temat: Życie i twórczość Karola Szymanowskiego w kontekście środowiska artystycznego w międzywojennym Zakopanem
Przewodnik dostosowuje tematykę do wieku uczestników spotkania.
Koszt: bilet wstępu + usługa przewodnicka 100 zł/grupa

3. Zwiedzanie bez przewodnika / indywidualne / grupowe
Dla kogo? Dzieci i młodzież 5–18 lat
Temat: Życie i twórczość Karola Szymanowskiego w kontekście środowiska artystycznego Zakopanego. Korzystanie z multimediów i ekranów interaktywnych. Dla zwiedzających dostępne są albumy z fotografiami, filmy biograficzne, stanowisko do odsłuchiwania muzyki.
Koszt: dzieci i młodzieży 8–16 lat bilet w cenie 1 zł (dzieci do lat 7 bezpłatnie)

4. Zwiedzanie bez opłat
Dla kogo: dla wszystkich
Temat: Życie i twórczość Karola Szymanowskiego w kontekście środowiska artystycznego Zakopanego. Korzystanie z multimediów i ekranów interaktywnych. Dla zwiedzających dostępne są albumy z fotografiami, filmy biograficzne, stanowisko do odsłuchiwania muzyki.
W każdą niedzielę wstęp na ekspozycję jest wolny, w godzinach od 10:00–17:00

Zwiedzanie, lekcje muzealne: wtorek – niedziela 10:00–17:00
Rezerwacje / informacje: agiewont@muzeum.krakow.pl, tel. 182020049, kom.  695981672

Umiejętności i kompetencje realizowane w ramach lekcji muzealnych:
przedszkole podstawa programowa:
wprowadzenie w świat wartości estetycznych / wspieranie ciekawości, aktywności i samodzielności / umiejętność zachowania w instytucjach kultury / zainteresowanie zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami regionu / wypowiedzi w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu

szkoła podstawowa podstawa programowa:
rozwijanie zdolności poznawczych / sprzyjanie rozwojowi cech osobowości / wypowiedzi w wybranych technikach plastycznych / kształcenie poczucia przynależności kulturowej przez kontakt z dziełami sztuki / rozpoznanie wybranych dzieł architektury i sztuk plastycznych należących do polskiego i europejskiego dziedzictwa kultury, wypowiedź na ich temat / określenia czasu historycznego, wypowiedź na temat źródeł historycznych

gimnazjum podstawa programowa:
rozumienie, wykorzystywanie i refleksyjne przetwarzanie tekstów kultury / wyszukiwanie, selekcjonowanie i krytyczna analiza informacji / praca zespołowa / odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji / percepcja sztuki: rozróżnianie stylów i kierunków architektury i sztuk plastycznych, umieszczanie ich w odpowiednim porządku chronologicznym / rozpoznawanie cech kultury swojego regionu z uwzględnieniem wielonarodowych tradycji Polski / tworzenie wypowiedzi, uczestnictwo w dyskusji, wyrażanie i uzasadnianie własnego zdania, argumentowanie / chronologia i narracja historyczna

liceum, szkoła średnia podstawa programowa:
poznanie dziedzictwa narodowego i światowego / analiza i interpretacja tekstów kultury / historia sztuki i kultury, periodyzacja dziejów, cechy epoki / kształtowanie postawy odbiorcy kultury / dyskusja, argumentacja, twórcze działanie za pomocą różnych dostępnych mediów / współdziałanie w zespole / rozwiązywanie problemów w twórczy sposób / rozwijanie osobistych zainteresowań / kształtowanie hierarchii wartości na podstawie wybitnych dzieł kultury

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.