Zakopane
Wiadomości
XXII Kwesta
Autor: Agata Nowakowska-Wolak
W piątek, 1 listopada 2013 r., jak co roku odbyła się XXII z kolei Kwesta Zaduszkowa na Starym i Nowym cmentarzu w Zakopanem. Kwestowanie na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków w Zakopanem stało się już życzliwie przyjętą i mile widzianą tradycją. Znów – dzięki Bogu - dopisała pogoda! Prawdziwa złota jesień i lekki dobrotliwy halny usposabiał ludzi wyjątkowo serdecznie i przyjaźnie – tak, iż hojnym gestem wrzucali do skarbonek chętnie i dużo.
Dla kwestarzy był to miły czas spotkań z całym Zakopanem i z dawno niewidzianymi znajomymi z całej Polski. Wszakże wszyscy wracają do swoich „korzeni”. W każdym razie dzień ten na zakopiańskich cmentarzach wydawał się radosny, mimo smutnego kontekstu, wydawało się, że szliśmy na miłe spotkanie z bliskimi, z tą tylko różnicą, że nie mogliśmy im podać ręki i serdecznie uścisnąć. Jednak wspominaliśmy ich jak najlepiej, przy grobach staliśmy skupieni w modlitwie, zadumie, zamyśleniu, przypominając sobie ich uśmiech, postać, słowa i dzieło życia. Pamiętaliśmy o tych najlepszych ich stronach i najjaśniejszych chwilach.
Radosny nastrój tego dnia nie jest wcale nieuzasadniony z liturgicznego punktu widzenia. W końcu 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, a więc - jak to wielu zauważyło – wszyscy mamy wtedy święto! Pamiętajmy, że pierwotne znaczenie wyrazu święty było: odłączony, przeznaczony do lepszych, zacnych celów. Pierwsi chrześcijanie, przyjmujący Jezusa jako Zbawiciela wszyscy uważali się za świętych, przeznaczonych do… czystości serca i myśli. (Wystarczy poczytać listy apostolskie).
Tym razem organizatorom udało się zintegrować wokół tej inicjatywy niemal wszystkie aktywne stowarzyszenia kulturalne i twórcze. Kwestowali przedstawiciele: Fundacji „Zakopiańczycy”, Klubu Niezależnych, Klubu im. Hr. Władysława Zamoyskiego, Stowarzyszeń: Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego, Miłośników Twórczości Jana Kasprowicza, i Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Zakopiańskiego Stowarzyszenia Kulturalnego, Związku Podhalan i Związku Artystów Polskich. Dopisali, jak zwykle samorządowcy: Starosta, Burmistrzowie, Radni, Sekretarz Miasta, Naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego, Miejski Konserwator Zabytków, Dyrektorki ważnych placówek Kulturalnych: Biblioteki Publicznej, Miejskiej Galerii Sztuki i Muzeum Tatrzańskiego (pełna lista w załączeniu).
Kwestujący angażowali się z sercem w swoją rolę i nie przepuszczali okazji, aby zachęcić do wrzucania datków. Niektórym, jak np. staroście, burmistrzom, znanemu doktorowi Podsiadło, czy pięknie prezentującym się Sokołom i znanym wszechstronnie Janowi Karpielowi-Bułecce, Krzysztofowi Trebuni–Tutce wprost nie wypadało odmówić.
Wszystkim kwestującym składamy serdeczne podziękowana za aktywny , ochotny, honorowy dyżur a darczyńcom - uroczyste, staropolskie: BÓG ZAPŁAĆ. Liczenie zebranych pieniędzy odbędzie się zaraz po długim weekendzie. Na razie z pobieżnego szacunku wydaje się , że zebrana kwota przekroczyła 20 tys. zł. (Dla porównania: w zeszłym roku zebrano 17 tys. , a dwa lata temu 19 tys. zł.)
W imieniu organizatora - Towarzystwa Opieki nad Zabytkami: Agata Nowakowska-Wolak
- Grafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Korale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm. 70 zł
- Magnes Folk na lodówkę VIIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł