PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2013 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

"Wokół Atmy"

Wtorek, 10 września 2013 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica–Giewont

"Wokół Atmy"Atma a styl zakopiański - wykład w cyklu "Wokół Atmy". We wtorek 10 września 2013 o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem na wykład pt. "Atma a styl zakopiański". Prowadzenie: dr Zbigniew Moździerz - konserwator zabytków architektury, pracownik naukowy Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od 1976, kustosz od 1985 roku. Autor szeregu projektów konserwatorskich dotyczących remontu i modernizacji zabytkowych obiektów na Podtatrzu, m.in. willi Koliba i Domu pod Jedlami w Zakopanem, zespołu dworskiego w Łopusznej, zagród w Chochołowie, Jurgowie i Czarnej Górze, a także szałasów tatrzańskich.


Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

Cykl wykładów „Wokół Atmy”

10 września

dr Zbigniew Moździerz

Atma a styl zakopiański

24 września

Prof. dr Teresa Malecka

Zbigniew Bujarski. Kompozytor i malarz

(wykład połączony z prezentacją - na slajdach - obrazów artysty)

8 października

Wojciech Szatkowski

„Wokół Atmy i Zakopanego w okresie międzywojennym. Makuszyński, Witkacy, Oppenheim, Bobkowski i inni...”

29 października

dr Małgorzata Janicka-Słysz

Karol Szymanowski. W żywiole dźwięku i słowa

12 listopada

 Maciej Krupa

Witold Gombrowicz w Zakopanem

3 grudnia

Krzysztof Droba

Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010). Twórca osobny 

10 grudnia

Jan Karpiel- Bułecka

Karol Szymanowski i muzyka górali podhalańskich

Wstęp wolny, zapraszamy

Prowadzenie:

dr Zbigniew Moździerz - konserwator zabytków architektury, pracownik naukowy Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od 1976, kustosz od 1985 roku. Autor szeregu projektów konserwatorskich dotyczących remontu i modernizacji zabytkowych obiektów na Podtatrzu, m.in. willi Koliba i Domu pod Jedlami w Zakopanem, zespołu dworskiego w Łopusznej, zagród w Chochołowie, Jurgowie i Czarnej Górze, a także szałasów tatrzańskich.

Prof. dr Teresa Malecka - teoretyk muzyki, dyrektor Instytutu Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Krakowie, kierownik Centrum Dokumentacji Twórczości Kompozytorów Krakowskich. Autorka m.in. Słowo, obraz i dźwięk w twórczości Modesta Musorgskiego, Kraków 1996; Zbigniew Bujarski. Twórczość i osobowość; Kraków 2006, a także wielu artykułów naukowych, publikowanych w Polsce i za granicą. 

mgr Wojciech Szatkowski - historyk sportu, pracownik w Działu Edukacji Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, działacz sportowy. Autor wielu publikacji na temat narciarstwie, przewodnika skiturowego po Tatrach oraz książki Goralenvolk. Historia zdrady Kraków 2012.

dr Małgorzata Janicka-Słysz - teoretyk muzyki, pracownik naukowy Katedry Teorii i Interpretacji Dzieła Muzycznego Akademii Muzycznej w Krakowie, Kurator ds. Programowych Atmy.  W lipcu 2013 roku opublikowała książkę Poetyka muzyczna Karola Szymanowskiego. Studia i interpretacje.

mgr Maciej Krupa - przewodnik tatrzański i międzynarodowy przewodnik górski, dziennikarz, publicysta, tłumacz, menedżer mediów. Autor kilkunastu książek, głównie o tematyce regionalnej, Zakopanem, Podhalu oraz kilkuset artykułów, wywiadów, esejów, przekładów z języka angielskiego i innych materiałów publicystycznych i prasowych. Stały współpracownik kwartalnika TPN Tatry.

Krzysztof Droba - teoretyk muzyki, krytyk, pedagog, od czasu studiów związany z macierzystą Akademią Muzyczną w Krakowie. Wieloletni członek Zarządu i Prezydium Związku Kompozytorów Polskich, członek Komisji Programowej MFMW Warszawska Jesień (od 1997), członek honorowy Związku Kompozytorów Litwy. Autor publikacji poświęconych muzyce współczesnej tłumaczonych na wiele języków.

mgr inż. Jan Karpiel- Bułecka - muzyk, inżynier, znawca kultury góralskiej i muzyki karpackiej, juror konkursów na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Koncertuje z zespołami góralskimi, folkowymi i jazzowymi.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.