Zakopane
Wiadomości
Niech droga do Bristolu nie prowadzi jedynie do wspomnienia. Spotkanie na tematu Hotelu Bristol
Autor: Jadwiga Bojda
23 lipca 2013 roku w Dworcu Tatrzańskim odbyło się drugie spotkanie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami pod tytułem: Hotel „Bristol” w Zakopanem. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. W wydarzeniu uczestniczyło kilkanaście osób. Obecni byli m.in.: burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, przedstawiciele Stowarzyszenia Instytut Dziedzictwa Historycznego Kultury i Sportu im. Mariana Jamontta – prezes Tadeusz Pułka i wiceprezes Zbigniew Cyran, przedstawiciele Rady Miejskiej – Bożena Solańska i Maciej Wojak, miejski konserwator zabytków Tamara Rzucidło, krewni rodziny Jamontt oraz inicjator spotkania – Andrzej Bogusławski.
Przed przystąpieniem do głównego tematu odbyło się nawiązanie do wcześniejszego spotkania, które dotyczyło reklam i ogólnego chaosu przestrzeni w Zakopanem. Omówione zostały poczynione już w tej kwestii kroki, a mianowicie stworzenie ustawy mającej regulować kwestie zagospodarowania przestrzeni reklamowej w naszym mieście. Burmistrz Janusz Majcher nakreślił uczestnikom spotkania sposób działania ustawy, wyrażając również swoje niezadowolenie z niejasnej i mało surowej egzekutywy, która poprzez stosowanie kar pieniężnych może prowadzić do ich dewaluacji.
Następnie prowadząca spotkanie Agata Nowakowska-Wolak krótkim tekstem wprowadziła obecnych na sali w temat główny spotkania. Później dr Zbigniew Moździerz przedstawił gościom historię Bristolu. Przy pomocy widocznych na rzutniku szkiców architektonicznych ośrodka omówił on powstałe na początku XX wieku koncepcje budowy hotelu.
Po wnikliwym historycznie wprowadzeniu głos zabrał burmistrz Zakopanego. Poinformował on o obecnym stanie ośrodka, który aktualnie jest własnością miasta – Budynek nadaje się do totalnego remontu – mówił – został on wystawiony na sprzedaż, jednak zainteresowania nie ma – dodał. W reakcji na słowa burmistrza wywołała się dyskusja dotycząca praw własnościowych i ewentualnych pretensji rodziny Jamonttów z tego tytułu.
Po jej zakończeniu Zbigniew Cyran odczytał referat wzbogacony slajdami. Wnikliwa prezentacja o tytule: "Karty z dziejów Zakopiańskiej historii” trwała przeszło pół godziny i traktowała zarówno o przeszłości jak i przyszłości hotelu. Wyrażała również obawę o losy budynku, który może zniknąć z Zakopiańskiego krajobrazu.
Po zakończeniu prezentacji rozpoczęto debatę, w której głos zabrał m.in. Marek Malisiewicz - będący pełnomocnikiem nieobecnej na spotkaniu hrabiny Anny Pruszyńskiej. Podkreślał on zalety i wyjątkowość hotelu. Podkreślił również fakt, że Bristol nigdy nie uległ nacjonalizacji, jednak nie można znaleźć nikogo kto może udokumentować posiadanie akcji hotelu, a wpisy do rejestru posiadają wiele niejasności. Marek Malisiewicz w związku z przypuszczeniami zaproszenia przez Papieża Franciszka milionów młodzieży do Polski podkreślał, że należy przywołać świetność perły Zakopanego jaką jest Bristol. Omówił on również projekt Zakopiańsko-Podhalańskiego Centrum dla Polonii Wschodu i Zachodu – niech Podhale będzie domem dla Polonii – mówił. Na koniec podziękował Zbigniewowi Cyranowi za entuzjazm i zaangażowanie w sprawy Podhala. Po wypowiedzi Marka Malisiewicza wywiązała się burzliwa dyskusja na temat tego, co jest robione, a jakich kroków wciąż brakuje w sprawie ratowania Bristolu. Rozprawiano o sposobach rewitalizacji i szansach na znalezienie kupca który wyremontuje hotel.
Całość zakończyła się w okolicach godziny 20-tej, jednak temat bedzie wciąż żywy, a wszyscy zgromadzeni i zaangażowani w kwestię przyszłości hotelu Bristol z pewnością nie pozwolą na to, by jak zostało powiedziane podczas spotkania – droga do Bristolu prowadziła jedynie do wspomnienia.
- Ludowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Ludowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- „Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...40 zł
- Niech droga do Bristolu nie prowadzi jedynie do wspomnienia. Spotkanie na tematu Hotelu BristolAutor zdjęć: Jadwiga Bojdaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 7