Zakopane
Wiadomości
Otwarcie "Bazaru Polskiego"
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
29 czerwca zakopiańska PSS „Społem” otworzyła po renowacji i modernizacji mieszczący się przy Krupówkach budynek „Bazaru Polskiego”, a w nim nowoczesny sklep spożywczy pod szyldem „Gama” – ósmy w Zakopanem, dziesiąty na Podhalu i sto pietnasty w całym kraju. Historia budynku, w którym się on mieści, jest nierozerwalnie związana z propagatorem polskiego handlu i rzemiosła, hrabią Władysławem Zamoyskim. Uroczystość nieprzypadkowo więc odbyła się w roku obchodów 160. rocznicy urodzin tej zasłużonej dla Polski i Zakopanego postaci.
Dom przy ul. Krupówki 41 wybudowano w latach 1910-1911 na ziemi Władysława Zamoyskiego, który sfinansował także budowę. Budynek zaprojektował popularny w tym czasie architekt Franciszek Mączyński. Na parterze zlokalizowano sklepy - odzieżowy i spożywczy, zaś na piętrze sale wystawowe z przeznaczeniem na promocję polskiego przemysłu i rękodzieła.
W minioną sobotę zmodernizowany sklep o powierzchni 470 m2 został poświęcony przez dziekana ks. Bogusława Filipiaka, a jego oficjalnego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonali: starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski, prezes zakopiańskiego PSS „Społem” Wojciech Gach oraz kierownik sklepu pani Krystyna Nawara.
Licznie przybyłych gości, przedstawicieli władz samorządowych, lokalnych organizacji i instytucji oraz Partnerskiego Serwisu Detalicznego przywitał Jerzy Zacharko przewodniczący Rady Miasta Zakopane, a jednocześnie przewodniczący Rady Nadzorczej w PSS Społem. Przybliżył on także historię „Bazaru Polskiego”, przypominając m.in. o kubistycznym fresku autorstwa Zbigniewa Pronaszki przedstawiającym Matkę Boską Częstochowską, namalowanym w 1916 r. na ścianie frontowej budynku. Dzieło ze względu na swoja formę zostało wówczas zamalowane.
- Latem 2011 r. Zarząd PSS „Społem” zlecił dokonanie odkrywki. Niestety zachowane fragmenty nie nadawały się do konserwacji. W tej sytuacji zdecydowaliśmy się na wykonanie na podstawie fotografii kopii tego fresku. Jej uroczyste odsłonięcie odbędzie się 11 listopada 2013 r. – zapowiedział Jerzy Zacharko.
Gama to sieć stworzona na bazie sklepów Spółdzielni Społem z całego kraju, współpracujących z Partnerskim Serwisem Detalicznym z Grupy Handlowej Emperia. Spółdzielcy razem z PSD pracowali nad nazwą, znakiem i hasłem handlowym, przygotowali także kompletny projekt sieci Gama -„Tradycyjnie dobry wybór". Ponadto warto podkreślić, że "Gama" to sieć handlowa wyłącznie z polskim kapitałem.
- Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...145 zł
- Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...40 zł
- Poduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm. 100 zł