Zakopane
Wiadomości
100 rocznica urodzin Stanisława Marusarza
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
19 czerwca na cmentarzu na Pęksowym Brzyzku uczczono 100 rocznicę urodzin Stanisława Marusarza. Uroczysty apel przygotowała młodzież ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego wraz z dyrektor Barbarą Sobańską. Przypomniano życiorys wybitnego polskiego skoczka i narciarza, a także zasłużonego kuriera tatrzańskiego. Następnie modlitwę nad jego grobem odmówił ojciec Serafin, a delegacje uczniów, harcerzy oraz władz miasta i powiatu złożyły kwiaty i zapaliły znicze.
W uroczystości wzięła udział rodzina Stanisława Marusarza, starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski oraz naczelnik Wydziału Edukacji, Turystyki i Sportu Zofia Kiełpińska. W apelu uczestniczyły także dzieci z Wileńszczyzny przebywające na wypoczynku w Zakopanem.
STANISLAW MARUSARZ
Urodził się 18 czerwca 1913 roku w Zakopanem w góralskiej rodzinie, jako syn Heleny i Jana. Ojciec był gajowym, a matka zajmowała się niewielkim gospodarstwem.
Zaczął uprawianie narciarstwa w wieku 10 lat. Pierwsze narty wykonał z pomocą starszego brata Jana z jesionowego drzewa i drutami przymocował je do butów. Miał zaledwie 13 lat gdy w roku 1926 wygrał konkurs skoków w kategorii juniorów na skoczni w Jaworzynce. Był pięciokrotnym uczestnikiem Zimowych Igrzysk (jako zawodnik w 1932, 1936, 1948, 1952, a w 1956r. otwierał olimpijski konkurs skoków). Sześciokrotnie w latach 1933-1939 uczestniczył w narciarskich mistrzostwach świata FIS, był wicemistrzem świata w skokach narciarskich z Lahti(1938), rekordzistą świata z Planicy (1935), zwyciężał na zawodach narciarskich w Anglii, Jugosławii, Czechosłowacji i Niemczech. 21 razy stawał na najwyższym podium Mistrzostw Polski w skokach, zjeździe, kombinacji klasycznej i alpejskiej oraz sztafetach biegowych. Był także zwycięzcą zawodów o Puchar Tatr, laureatem Wielkiej Honorowej Nagrody Sportowej (1938r.), narciarzem 50-lecia PZN.
Uzyskał tytuł najlepszego sportowca Polski w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" w roku 1938. Reprezentował barwy klubów: SNPTT (do 1950 r.) i CWKS (do 1957 r.). Startował na nartach przez ponad 30 lat.
Zaraz po wybuchu drugiej wojny światowej Marusarz włączył się do działalności konspiracyjnej jako łącznik i kurier na szlaku tatrzańskim.
Przerzucał ludzi i materiały na Węgry. W roku 1940 został aresztowany i skazany na karę śmierci. Z więzienia Montelupich w Krakowie podiął brawurową ucieczkę, skacząc z wysokości 6 metrów. Mimo pogoni dotarł do Zakopanego. Po kilku dniach ukrywania schronił się na Węgrzech. W czasie wojny szkolił węgierskich skoczków i wraz z Węgrami opracowywał projekty skoczni.
Już za życia był symbolem odporności na przeciwieństwa losu. Szukał emocji w skokach, szybownictwie, motocrosie.
22 lutego 1989 roku nadano skoczni Wielka Krokiew w Zakopanem imię Stanisława Marusarza. Otrzymał szereg odznaczeń za zasługi dla sportu m.in. Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski oraz za działalność ruchu oporu m.in. Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, Krzyż Walecznych a także nadane w Londynie: Honorową odznakę Żołnierza Komendy Głównej AK, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojskowy.
Stanisław Marusarz zmarł 29 października 1990 roku w Zakopanem i został tam pochowany na Cmentarzu Zasłużonych.
źródło: www.zsms.tatrynet.pl
- Aniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- Torebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...160 zł
- Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- 100 rocznica urodzin Stanisława MarusarzaAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 64