Zakopane
Wiadomości
PKL sprzedane za 215 mln złotych
Autor: PKG SA
Samorządowa spółka PKG kupuje Polskie Koleje Linowe! Polskie Koleje Górskie, spółka akcyjna powołana przez cztery podhalańskie samorządy, zostaje nowym właścicielem Polskich Kolei Linowych. To kluczowa decyzja dla przyszłości polskich Tatr i zrównoważonego rozwoju oferty turystycznej regionu. Oferta złożona przez PKG została oceniona jako najlepsza w kilkuetapowym procesie sprzedaży przeprowadzonym przez PKP. Umowa została podpisana 22 maja 2013 r. Wartość transakcji to 215 mln złotych. Polskie Koleje Państwowe, będące dotychczas właścicielem Polskich Kolei Linowych, zakończyły proces ich sprzedaży. PKP uznało za najlepszą ofertę złożoną przez spółkę Polskie Koleje Górskie, której założycielami są Miasto Zakopane, Gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Środki finansowe, pozwalające na zakup i rozwój kolei górskich, pochodzą z obecnej od wielu lat na polskim rynku renomowanej instytucji finansowej – funduszu inwestycyjnego Mid Europa Partners.
Kapitały, którymi dysponuje fundusz, zostały mu powierzone między innymi przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), finansowany przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, Europejski Bank Inwestycyjny czy międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne. Wśród wcześniejszych inwestycji Mid Europa Partners znajdują się m.in. sieć przychodni Lux Med, sieci sklepów detalicznych Żabka i Freshmarket czy telewizja kablowa Aster.
– To wielki sukces mieszkańców Podhala. Nasza spółka kupuje Polskie Koleje Linowe. Po raz pierwszy samorząd ma tak silny wpływ na kształt, rodzaj i jakość oferty turystycznej. Koleje górskie będą integrującym centrum nowoczesnej oferty, oczekiwanej przez turystów – powiedział Janusz Majcher, Burmistrz Zakopanego. – Pozyskaliśmy optymalnego partnera finansowego, który dobrze rozumie oczekiwania gmin. Koleje górskie zyskują szansę na zrównoważony rozwój, uwzględniający oczekiwania mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców i turystów. Gwarantujemy też mieszkańcom możliwość udziału we własności spółki w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego. Podtrzymujemy również zaproszenie dla samorządu Województwa Małopolskiego, aby dołączył on do grona akcjonariuszy PKG.
Zarówno władze samorządowe, jak i kierownictwo PKG podkreślają, że zakup PKL to dopiero początek drogi. Ich strategia to nie tylko przejęcie kolei linowych, ale również doskonale przygotowany projekt wykreowania oferty turystycznej konkurencyjnej wobec zagranicznych ośrodków. To do nich z każdym rokiem wybiera się coraz większa grupa Polaków.
– PKL mają wielki potencjał, który zamierzamy właściwe rozwijać z korzyścią dla całego regionu. Chcemy by koleje górskie stanowiły bazę do integracji branży turystycznej, umożliwiając zbudowanie nowoczesnej i profesjonalnej oferty. Zakup PKL oraz połączenie sił samorządów i funduszu jest gwarancją podjęcia koniecznych inwestycji z jednoczesnym poszanowaniem górskiej przyrody – zapewnił Łukasz Chmielowski, prezes zarządu PKG.
Przyszłe korzyści dla lokalnej społeczności w związku ze sprzedażą PKL Polskim Kolejom Górskim podkreślił także prezes PKP S.A. : - Nabycie PKL przez PKG to rzadki przykład sytuacji, w której zyskują nie tylko bezpośrednie strony transakcji. Spółka regionalna o profilu turystycznym znajdzie się w rękach tych, którzy najlepiej pokierują jej przyszłością, czyli społeczności lokalnych. Wiarygodny partner finansowy zapewnia sprawne przeprowadzenie transakcji i gwarantuje rozwój spółki. Profesjonalnie przeprowadzona transakcja pozwala PKP SA na pozyskanie środków na spłatę zadłużenia oraz jest dobrą prognozą dla pozostałych projektów prywatyzacyjnych - mówi Jakub Karnowski, prezes PKP SA.
Potrzebę długoterminowego współdziałania dostrzega także fundusz Mid Europa Partners, traktując inwestycję w koleje górskie jako perspektywiczną i prestiżową.
– Chcemy wnieść do tego przedsięwzięcia nasze doświadczenie na rynku usług. Zdajemy sobie przy tym sprawę, że przed samorządami i PKG jeszcze wiele pracy. Mid Europa będzie aktywnym inwestorem, co oznacza, że jesteśmy gotowi do uczestniczenia w budowie i realizacji strategii turystycznego rozwoju Podhala – podkreślił Tomasz Blicharski, Dyrektor w Mid Europa Partners.
Po podpisaniu umowy rozpoczął się proces, w rezultacie którego PKG przejmie majątek PKL. Wszystkie kolejki będą działać pod marką Polskie Koleje Górskie.
* * *
Polskie Koleje Górskie to samorządowa spółka akcyjna powołana 18 lipca 2012 roku przez cztery gminy z terenu powiatu tatrzańskiego – Gminę Miasto Zakopane, Gminę Bukowina Tatrzańska, Gminę Kościelisko i Gminę Poronin. Utworzenie międzygminnej spółki „Polskie Koleje Górskie S.A. z siedzibą w Zakopanem” stało się niezmiernie istotne dla rozwoju Miasta Zakopane oraz pozostałych Gmin Powiatu Tatrzańskiego. Głównym celem PKG S.A. jest zakup i rozwój PKL S.A. PKG S.A. planuje nie tylko zakup akcji Polskich Kolei Linowych S.A. ale i realizację planu inwestycyjnego, obejmującego niezbędną modernizację kolei górskich oraz stworzenie atrakcyjnej oferty turystycznej, integrującej mieszkańców i przedsiębiorców z miejscowości w których umiejscowione są obiekty PKL.
Partnerem finansowym Polskich Kolei Górskich jest Mid Europa Partners, renomowany fundusz inwestycyjny, działający od kilkunastu lat w wielu krajach Europy, w tym w Polsce. Mid Europa to m.in. właściciel sklepów Żabka i FreshMarket oraz – do niedawna sieci przychodni LuxMed. Środki, którymi dysponuje fundusz, zostały mu powierzone na przykład przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), stworzony przez Unię Europejską Europejski Bank Inwestycyjny czy firmy ubezpieczeniowe. Większość z nich działa również w Polsce, finansując powszechnie znane inwestycje. Ich środki były wsparciem dla remontów dróg, budowy lotnisk, nowego taboru dla Metra Warszawskiego, zakupu pociągów Pendolino, rozbudowy sieci tramwajowej czy zakupu tramwajów dla Krakowa.
- Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...350 zł
- Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Ludowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm 25 zł