Zakopane
Wiadomości
Uroczysta Sesja Rady Miasta
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
Z okazji trwających X Dni Zakopanego 5 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczone zostały doroczne Nagrody Burmistrza Miasta Zakopanego. W uznaniu zasług otrzymali je: Mirosława Lubowicz, Teresa Jabłońska i Antoni Marmol. Sesja w tym roku poświęcona była wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 roku. Swoimi wspomnieniami z tego czasu podzielił się z zebranymi ówczesny burmistrz Adam Bachleda Curuś, który przybliżył historię długoletnich starań górali o przyjazd Papieża pod Giewont, a także wzruszający i ważny moment tej wizyty, jakim był Hołd Górali Polskich.
Nagrody Burmistrza wręczane są każdego roku podczas uroczystości z okazji Dni Miasta Zakopane za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach oraz za zasługi dla rozwoju i promocji miasta Zakopane. O ich przyznaniu rozstrzyga specjalna kapituła, a laureaci zostają uhonorowani wykonaną z brązu statuetką zaprojektowaną przez Annę Popowicz. Wręczenie nagrody poprzedza wygłoszenie specjalnej laudacji.
- Od roku 2005 Tatrzański Chór „Szumny”, przez Panią założony i kierowany, towarzyszy zakopiańczykom podczas ważnych dla naszego miasta wydarzeniach kulturalnych, angażując się również w działalność charytatywną. Jest też ambasadorem naszego regionu w Polsce i na świecie, znakomicie promując podhalańską kulturę muzyczną. Swej pasji, jaką jest propagowanie śpiewu chóralnego, poświęca Pani swój wolny czas, pracując przy tym społecznie, z całkowitym zaangażowaniem. Toteż w imieniu wszystkich zakopiańczyków dziękuję serdecznie za dotychczasową działalność artystyczną i przyznaję Pani Nagrodę Burmistrza - takie słowa wiceburmistrz Mariusz Koperski skierował do Mirosławy Lubowicz, załozycielki chóru "Szumny".
- Muzeum Tatrzańskie pod Pani dyrekcją to nie tylko ważna instytucja kulturalna dla Zakopanego, ale też dla całej Polski. Znakomita znajomość zakopiańskiego życia artystycznego XIX i XX wieku pozwoliła Pani na napisanie wielu interesujących pozycji książkowych i opracowanie wydawnictw albumowych. Jest Pani również współautorką wystaw monograficznych, poświęconych twórcom związanym z Zakopanem. To dzięki wystawom przygotowanym przez Muzeum Tatrzańskie, Zakopane zaistniało artystycznie we Francji i we Włoszech - tak wyjaśniał z kolei przyznaie nagrody Teresie Jabłońskiej, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
- W tym roku mija sześćdziesiąt sześć lat od dnia, w którym został Pan członkiem zakopiańskiego „Sokoła”, choć swą karierę w sportach zimowych rozpoczął Pan jeszcze przed drugą wojną światową. Jej ukoronowaniem było w roku 1950 powołanie do kadry narodowej biegaczy narciarskich. Niestety, przynależność do „Sokoła”, tak dziś chwalebna, uniemożliwiła Panu start w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Oslo w roku 1952. Gdy zakończył Pan czynne uprawianie sportu, poświęcił się Pan trenowaniu młodych zawodników, z których wyrosło wielu wybitnych biegaczy narciarskich - zwrócił się nastepnie do Antoniego Marmola, trenera Józefa Łuszczka, inicjatora Biegu Gąsieniców, zasłużonego także dla reaktywacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Gniazdo w Zakopanem.
- Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...100 zł
- Torebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- „Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...40 zł