Zakopane
Wiadomości
"Sieć życia" - LIFENET w Zakopanem
Autor: AKS
W styczniu w Szpitalu Powiatowy im. dr Tytusa Chałbińskiego w Zakopanem został zainstalowany system LIFENET. W województwie małopolskim to już czwarta stacja do odbioru transmisji diagnostycznego EKG. Wcześniej system został wdrożony w Chrzanowie, Krakowie i Nowym Targu.
System LIFENET daje możliwość rozpoznania zawału serca już w domu pacjenta. Zespół pogotowia ratunkowego wykonuje EKG chorej osoby, a następnie za pomocą modemu podłączonego do defibrylatora przesyła jego zapis do szpitala, właśnie do Medycznej Stacji Odbiorczej. Tam, dyżurujący w pracowni hemodynamicznej, kardiolog ocenia kondycję pacjenta i podejmuje decyzję o tym, gdzie powinien trafić. Chorzy, których stan jest poważny, kierowani są bezpośrednio na ratujący życie zabieg poszerzenia zwężonych lub zatkanych naczyń krwionośnych serca (tzw. angioplastykę). Rozwiązanie to pozwala na bezpośredni transport pacjenta do ośrodka specjalistycznego, bez konieczności wykonywania dodatkowych badań w szpitalu rejonowym. Z kolei ośrodek specjalistyczny, otrzymując z wyprzedzeniem szczegółowe informacje o stanie pacjenta, jest w stanie lepiej się przygotować na jego przyjęcie.
- W tym przypadku ogromną zaletą jest wyeliminowanie transportu do najbliższego szpitala rejonowego na izbę przyjęć. Gra toczy się o czas. A im jest krótszy czas dotarcia pacjenta na zabieg, tym mniejsza jest martwica mięśnia sercowego – mówi Ali Issa Darwich ordynator oddziału ratunkowego Powiatowego Szpitala w Zakopanem. - Dodatkowo, w karetkach pracujących w systemie LIFENET ratownicy i lekarze często mają specjalne, przekazane przez kardiologów leki, które zazwyczaj są podawane dopiero tuż przed zabiegiem. Podanie ich wcześniej (już w domu pacjenta) na specjalne polecenie lekarza kardiologa, po obejrzeniu przekazu telemedycznego, znacznie zwiększa szanse na sukces zabiegu angioplastycznego.
Przy wdrożeniu systemu LIFENET prowadzone są szkolenia dla ekip ratowniczych. - To znaczne udogodnienie w codziennej pracy ratowników – mówi Dominik Orchel z Physio-Control. - Coraz częściej się zdarza, że w zespole karetki nie ma lekarza, a dzięki teletransmisji możliwa jest konsultacja ze specjalistą na odległość. Z kolei szpital, otrzymując z wyprzedzeniem szczegółowe informacje o stanie zdrowia pacjenta, może lepiej się przygotować na jego przyjęcie – dodaje.
System teletransmisji ratunkowej LIFENET działa już w prawie we wszystkich województwach w Polsce. W całodobowym trybie pracuje ponad 70 Medycznych Stacji Odbiorczych, najwięcej na Mazowszu i Śląsku. Ich liczba ciągle wzrasta. O pracy systemu pochlebnie wypowiadają się uznani kardiolodzy i specjaliści medycyny ratunkowej. Każda kolejna placówka przystępująca do programu, to zwiększenie szansy na ograniczenie w Polsce liczby zgonów będących rezultatem zawału serca. System LIFENET, to skuteczne narzędzie w walce z czasem i o życie.
- 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...50 zł
- Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki / oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm 65 zł
- Bańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł