Zakopane
Wiadomości
Unijny powrót do szkoły
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
4 listopada I Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem odwiedzili absolwenci Filip Skawiński i Bartłomiej Balcerzyk, którzy obecnie pracują jako urzędnicy Komisji Europejskiej. Spotkanie odbyło się w ramach akcji „Powrót do szkoły” realizowanej w związku z polską prezydencją w UE.
Urzędnicy odwiedzili swoją dawną szkołę, aby przybliżyć uczniom ideę Unii Europejskiej, porozmawiać na różne tematy dotyczące UE, a przede wszystkim podzielić się swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych. Filip Skawiński opowiadał o Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie, a Bartłomiej Balcerzyk o pracy w Dyrekcji Generalnej Ochrony Środowiska w Brukseli. Poprzez swoje osobiste historie pokazali oni uczniom, czym jest Unia Europejska, a także jakie możliwości oferuje młodemu pokoleniu.
- Jest takie poczucie, że Unia Europejska jest ważna, ale obywatele nie mają o niej wystarczającej wiedzy. Najlepszy sposób, by to zmienić, to rozmowa o konkretnych rzeczach z kimś, kto reprezentuje tę instytucję. Dla młodzieży jest to na pewno bardziej wiarygodne, ponieważ my byliśmy kiedyś na ich miejscu – wyjaśnia Filip Skawiński.
- Mówi się często, że Unia zadecydowała, Komisja coś narzuciła, a nam chodzi o to, aby pokazać, że ta Unia i ci urzędnicy, to jesteśmy my. To są nawet absolwenci, którzy chodzili do tej samej szkoły – dodaje Bartłomiej Balcerzyk.
Uczniów najbardziej interesowały bliskie im kwestie, takie jak możliwość skorzystania z unijnych stypendiów i studiów zagranicą oraz perspektywy pracy w Komisji Europejskiej. Rozmowa na te tematy była także dobrą okazją, by zmotywować uczniów do nauki języków obcych. Unia Europejska stwarza dla młodego pokolenia duże możliwości rozwoju, ale konieczna jest do tego znajomość języka angielskiego, niemieckiego lub francuskiego.
"Powrót do szkoły" trwa w całej Polsce. W dniach między 3 a 10 listopada 2011 roku do swoich szkół wraca ponad 200 polskich urzędników, pracujących na co dzień w instytucjach Unii Europejskiej. Jest to inicjatywa Komisji Europejskiej. Dzięki niej uczniowie będą mieli szansę poznać osobiście urzędnika europejskiego, który kiedyś chodził do tej samej szkoły, a dla urzędników to świetna okazja, żeby porozmawiać z młodzieżą. Akcja jest realizowana już od kilku lat na dużą skalę w poszczególnych krajach UE, z okazji polskiej prezydencji dotarła do naszego kraju.
- Torebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne 2:21 2 Krzesane 4:26 3 Janosikowe 5:44 4 Ozwodne zbojnickie 2:24 5 Duchowe 4:55 6...40 zł
- Ludowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł