Zakopane
Wiadomości
Nagrody Burmistrza Miasta Zakopanego i 20-lecie Straży Miejskiej
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
Z okazji trwających IX Dni Zakopanego 9 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczone zostały doroczne Nagrody Burmistrza Miasta Zakopanego. W uznaniu zasług otrzymali je: Ewa Fortuna, Janina Gościej oraz Wiesław A. Wójcik. Specjalną nagrodę otrzymał także ks. infułat Stanisław Olszówka. Sesja w tym roku poświęcona była 20-leciu istnienia Straży Miejskiej w Zakopanem.
Nagrody Burmistrza wręczane są każdego roku podczas uroczystości z okazji Dni Miasta Zakopane za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach oraz za zasługi dla rozwoju i promocji miasta Zakopane. O ich przyznaniu rozstrzyga specjalna kapituła, a laureaci zostają uhonorowani wykonaną z brązu statuetką zaprojektowaną przez Annę Popowicz.
W tym roku nagrodzono znaną zakopiańską artystkę – Ewę Fortunę. - Jest w Zakopanem artystka tworząca tak, jakby mówiła szeptem, pełna ciepła i spokoju. Jej prace są niewielkie, nastrojowe, inspirowane naturą. Pozwala nam dostrzegać ulotne chwile codzienności, które bez Niej umknęłyby bezpowrotnie - tak w laudacji wygłoszonej przed wręczeniem nagrody mówił o laureatce wiceburmistrz Mariusz Koperski.
Druga laureatka to Janina Gościej - założycielka zakopiańskiej "Solidarności", senator II kadencji, a obecnie dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Zakopanem. - Niewiele jest w Zakopanem osób, które tak niezłomnie i gorliwie działały w polskiej opozycji antykomunistycznej. Z równym zaangażowaniem Janina Gościej podjęła się utworzenia Zespołu Szkół Prywatnych, w którym młodzież zdobywa nie tylko niezbędne wykształcenie, ale przede wszystkim wzrasta w duchu chrześcijaństwa i patriotyzmu – wyjaśniał wiceburmistrz.
Wiesław A. Wójcik to z kolei redaktor naczelny pisma "Wierchy" oraz ceniony popularyzator turystyki górskiej. - Powiedział Pan kiedyś, że kierowanie Centralną Biblioteką Górską w Krakowie i redakcją „Wierchów” jest zajęciem satysfakcjonującym, ponieważ stwarza możliwość obcowania z ludźmi gór, przyjemnymi, miłymi, o ogromnej wiedzy i doświadczeniu. Kto choć raz miał przyjemność spotkania i współpracy z Panem, wie że jest to charakterystyka Pańskiej osoby - człowieka ogromnej kultury, erudycji i wiedzy, a przy tym niezwykłej skromności – zwrócił się do laureata Mariusz Koperski.
Nagrody wręczył burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Następnie laureaci wpisali się do specjalnej księgi pamiątkowej. Dodatkową nagrodą burmistrz uhonorował przechodzącego wkrótce na emeryturę ks. infułata Stanisława Olszówkę - proboszcza Parafii Najświętszej Rodziny i dziekana dekanatu zakopiańskiego. Ks. Stanisław Olszówka przez wiele lat swojej pracy zasłużył się dla Zakopanego i jego mieszkańców, dbając nie tylko o parafię, ale angażując się także w wiele innych inicjatyw kulturalnych i społecznych.
Druga część sesji poświęcona została 20-leciu istnienia Straży Miejskiej w Zakopanem. Jej historię przedstawił komendant Wiesław Lenard. Życzenia i gratulacje funkcjonariuszom złożyła m.in. przewodnicząca Komisji Rodziny i Spraw Społecznych – radna Marzena Mitan-Abel. Specjalne podziękowania i krótki program artystyczny przygotował także góralski zespół ze szkoły na Cyrhli.
Informacje o Laureatach Nagrody Burmistrza:
EWA FORTUNA
Artysta plastyk. Urodziła się 2 października 1946 roku w Zakopanem. W roku 1970 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1973-1990 współpracowała z Zakopiańskim Warsztatami Wzorcowymi. Tworzy tkaniny artystyczne i kolaże, maluje pastele. W swej twórczości posługuje się technikami tradycyjnymi i mieszanymi. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, miała też liczne wystawy indywidualne. Prace zakopiańskiej artystki znajdują się w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, w zbiorach prywatnych krajowych i zagranicznych.
Ewa Fortuna należy Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1999-202 była prezesem oddziału zakopiańskiego. Jest również członkinią Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – Oddział Podhalański im. Stanisława Witkiewicza. Odznaczona „Za Zasługi dla Zakopanego”. Oprócz twórczości artystycznej uprawia turystykę górską.
JANINA JOLANTA GOŚCIEJ
Nauczycielka. Urodziła się 15 grudnia 1942 roku w Warszawie. W latach 1960-1967 studia polonistyczne i podyplomowe w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Nauczyciela języka polskiego w szkołach zakopiańskich. Inicjatorka i założycielka pierwszej niepublicznej szkoły w Zakopanem (1989). Współzałożycielka struktur terenowych i zakładowych NSZZ „Solidarność” w Zakopanem, członek Prezydium Zarządu Regionu Małopolska. W stanie wojennym więziona w Krakowie i Kielcach, internowana w Gołdapi. Współtwórczyni i wiceprzewodnicząca struktur Komitetu Obywatelskiego w Zakopanem 1989. Członek Klubu Parlamentarnego „Solidarność”, senator RP (1991-1993). W latach 1990-1995 pełniła funkcję kuratora w Kuratorium Oświaty i Wychowania w Nowym Sączu. Od roku 1995 do roku 1997 była wicedyrektorem Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem.
Założycielka i dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Zakopanem w latach 1996-2000. Dyrektor i właścicielka szkół w Zakopanem, miedzy innymi Prywatnego Gimnazjum „Betlejm” i Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Współzałożycielka i prezes w latach Koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich (1994-2000), inicjatorka międzyszkolnych konkursów literackich i plastycznych o tematyce religijnej.
Odznaczenia: Medal NSZZ „Solidarność” (za waleczność), medal „Lumen Mundi”.
Interesuje się polityką, literaturą piękną, malarstwem Młodej Polski, ruchem oporu na Podhalu, holocaustem.
WIESŁAW ALEKSANDER WÓJCIK
Inżynier, redaktor, bibliotekarz, krajoznawca i działacz turystyczny, autor licznych prac o polskich górach, przewodnik tatrzański. Urodził się 26 marca 1945 roku w Krakowie. Studia w Politechnice Krakowskiej, Wydział Budownictwa Lądowego (1964-1969). W latach 1970-1976 pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Krakowie jako specjalista od inwestycji. Od roku 1976 redaktor wydawnictw PTTK, m.in. "Wierchów". Od roku 1968 działał w różnych organizacjach związanych z turystyką górską, m.in. od 1972 w Komisji Turystyki Górskiej ZG PTTK. Był członkiem redakcji periodycznego informatora "Gotek" w latach 1969-1973, czasopisma "Karpaty" w latach 1974-1979, "Prac Babiogórskich" od 1977. Formalnie był sekretarzem redakcji "Wierchów" w latach 1975 -1983, a ich redaktorem od 1983, ale faktycznie redagował ten rocznik od 1976. Równocześnie od 1978 był kierownikiem Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie.
Zajmuje się historią turystyki i piśmiennictwa górskiego, biografiami ludzi związanych z górami oraz krajoznawstwem Karpat, pisze często recenzje. Ogłosił liczne notatki, artykuły i większe prace na temat Tatr i Podtatrza w wielu czasopismach: "Gotek", "Karpaty", "Wierchy", "Gościniec", "Taternik", "Podtatrze", "Prace Babiogórskie". Redaktor i współautor licznych publikacji książkowych, między innymi „Dom pod Jedlami i jego twórca”, „Góry polskie w malarstwie”, „Tadeusz Staich – człowiek gór, sługa słowa”, „Ks. Karol Wojtyła – Jan Paweł II. Miłośnik gór i przyrody”. Autor „W kręgu Tatr” (2008) i książki biograficznej „Sabała” (2010). Liczne odznaczenia, między innymi: Srebrny Krzyż Zasługi, medal PTTK ”Za wybitne zasługi w krzewieniu krajoznawstwa”, medal „100 lat Muzeum Tatrzańskiego”,. Zasłużony członek Związku Podhalan. Interesuje się turystyką górską, biografistyką, historią piśmiennictwa górskiego.
- Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Bransoletka "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm. 45 zł
- Bransoletka "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm. 50 zł
- Nagrody Burmistrza Miasta Zakopanego i 20-lecie Straży MiejskiejAutor zdjęć: Anna Karpiel-Sembereckaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 145