Zakopane
Sport
Ogólnopolska olimpiada młodzieżowa
Autor: Piotr Korczak
Po raz XXV rozegrana została Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Portach Zimowych. Impreza gości w Małopolsce siódmy raz. Symboliczne otwarcie Igrzysk, które rozgrywane były przez cały miesiąc luty, miało miejsce w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży jest cykliczną, rozgrywaną corocznie impreza sportową adresowaną do najlepiej zapowiadających się zawodników reprezentujących kluby sportowe z całej Polski. OOM w sportach zimowych obejmuje rywalizację w 14 dyscyplinach sportu. W 2019 roku są to: biathlon, curling, hokej na lodzie, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie na torze długim, łyżwiarstwo szybkie – short track, koszykówka kobiet i mężczyzn, narciarstwo alpejskie, narciarstwo klasyczne ( biegi, kombinacja norweska, skoki), saneczkarstwo i snowboard.
Rywalizacja o medale OOM jest równoznaczna z rywalizacja o tytuły mistrzów Polski juniorów młodszych, jak i juniorów (poza curlingiem, hokejem na lodzie i łyżwiarstwem figurowym). Dla większości uczestników jest to debiutancki start w zawodach rangi ogólnopolskiej i wielki zaszczyt wynikający z włączenia się do bezpośredniej walki o tytuł mistrza Polski.
W finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych „Małopolska 2019” wystartowało ponad 1140 zawodników, którymi opiekowało się ponad 240 trenerów, a nad ich rywalizacją czuwało 285 arbitrów.
Małopolska – w 25-letniej historii tej imprezy – w 2019 roku organizuje ją już po raz siódmy. Jeszcze przed reformą administracyjną kraju, w latach 1996 i 1999 gospodarzem zawodów było województwo nowosądeckie. Małopolska w obecnym kształcie województwa gościła nadzieje sportów zimowych po raz pierwszy w 2002 roku. To wtedy trzy złote medale na trasach biegowych wywalczyła późniejsza dwukrotna mistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata Justyna Kowalczyk, a na skoczni narciarskiej rozkwitał talent trzykrotnego mistrza olimpijskiego i dwukrotnego mistrza świata Kamila Stocha. W konkursach na Średniej Krokwi był dwukrotnie bezkonkurencyjny, a medalowymi zdobyczami cieszyli się także wówczas Stefan Hula i Piotr Żyła. Spośród uczestników tamtych zmagań wyrosła spora grupa przyszłych reprezentantów Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Prócz wspomnianych już zawodników, byli to: Krzysztof Pływaczyk (biathlon), Luiza Złotowska, Konrad Niedźwiedzki i Artur Waś (Łyżwiarstwo szybkie), Katarzyna Karasińska, Karolina Riemen (narciarstwo alpejskie), Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Marek (narciarstwo biegowe), Ewelina Staszulonek (saneczkarstwo), Karolina Sztokfisz (snowboard). Ten wykaz, to najlepszy dowód na celowość organizacji tych zawodów.
Źródło: http://olimpiada.malopolska.pl
- Aniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa. 13 zł
- Torebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane. 75 zł