Zakopane
Sport
Patronat medialny WATRA
II Bieg po Oddech - z Justyną Kowalczyk dla chorych na mukowiscydozę
Autor: Aneta Mazgaj
Dla wielu chorych na mukowiscydozę przebiegnięcie 5 kilometrów pozostaje jedynie w sferze nieosiągalnych marzeń. Choroba postępując z wiekiem wyniszcza organizm, w szczególności układ oddechowy, co powoduje, że chory w ostatnim stadium choroby dosłownie dusi się od środka. Według średniej statystycznej w Polsce chorzy na mukowiscydozę umierają przed swoimi 23 urodzinami. 3 września ulicami Zakopanego na dystansie 5 km pobiegną ci, którym los chorych nie jest obojętny. Mimo ograniczeń związanych z chorobą, w biegu udział wezmą też chorzy na mukowiscydozę. Swój udział w imprezie zapowiedziała również Justyna Kowalczyk, wieloletnia Ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.
- O ile we wczesnych stadiach choroby wysiłek fizyczny jest wskazany i wspomaga codzienną rehabilitację, z czasem jakiekolwiek formy aktywności fizycznej wykraczają poza możliwości chorych – mówi Waldemar Majek, prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. – Gdy choroba jest już mocno zaawansowana, problem stanowi pokonanie kilku metrów i wykonanie podstawowych czynności życiowych. Dla wielu jedyną szansą na dalsze życie jest przeszczep płuc, ale nawet udana transplantacja nie oznacza wyleczenia. Mukowiscydoza, pomimo wielu badań prowadzonych na świecie mających na celu wynalezienie leku na tę ciężką chorobę genetyczną, nadal pozostaje nieuleczalna – dodaje Majek.
- Matka jednego z moich serwisantów od lat zajmuje się chorymi na mukowiscydozę w szpitalu w Rabce i to ona pierwsza uświadomiła mi jak ciężka jest to choroba, z jakimi problemami muszą się mierzyć chorzy i ich opiekunowie – wyjaśnia Justyna Kowalczyk. - Wcześniej nie tylko nie miałam o tym pojęcia, ale podobnie jak wielu Polaków, w ogóle nie słyszałam o takiej chorobie. Wierzę, że imprezy takie jak Bieg po Oddech zmieniają świadomość społeczną.
Podobnie jak w roku ubiegłym współorganizatorem Biegu po Oddech jest Urząd Miasta Zakopane oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Głównym Sponsorem wydarzenia jest Santander Consumer Bank, natomiast Sponsorem Złotym oraz fundatorem II nagrody w kategorii Open – Blachotrapez.
Każdy uczestnik Biegu otrzyma pakiet startowy, którego zakup stanowi cegiełkę wsparcia dla podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na zakup leków i sprzętu rehabilitacyjnego. Na uczestników czekać będzie wiele dodatkowych atrakcji. Zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli m.in. spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, zatańczyć Zumbę pod kierunkiem instruktorów czy wziąć udział w konkursach i zabawach na świeżym powietrzu.
Więcej na www.bieg.oddychaj.pl
Zapisy możliwe jeszcze w dniach 2 i 3 września w godzinach otwarcia Biura Zawodów.
Mukowiscydoza jest nieuleczalną chorobą genetyczną. Wadliwy gen, z jakim rodzi się chory, powoduje, że jego organizm produkuje nadmiernie lepki śluz, co skutkuje zaburzeniami przede wszystkim w układzie oddechowym i pokarmowym. Choroba postępując z wiekiem prowadzi najczęściej do całkowitej niewydolności płuc. W konsekwencji jedyną szansą na przedłużenie życia staje się ich przeszczep. Mukowiscydoza jest jak dotąd chorobą nieuleczalną, ale wczesna diagnoza, badania kontrolne, systematyczne leczenie i rehabilitacja oraz szybki rozwój medycyny dają szansę na dłuższe i lepsze życie chorych.
Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą (PTWM) jest najstarszą i największą w Polsce organizacją działającą na rzecz chorych na mukowiscydozę. Towarzystwo zostało powołane w 1987 r. z inicjatywy osób, które codziennie wspólnie walczą o zdrowie i życie chorych na mukowiscydozę: lekarzy i rodziców chorych dzieci. Misją Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą jest niesienie wszechstronnej pomocy i wsparcia osobom chorym i ich rodzinom, w walce z ciężką, nieuleczalną chorobą, jaką jest mukowiscydoza.
Justyna Kowalczyk od wielu lat aktywnie wspiera działalność Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Jej pomoc to zarówno, w miarę możliwości czasowych, bezpośredni kontakt z chorymi, poświęcanie prywatnego czasu na odwiedziny, rozmowę i dodanie otuchy pacjentom w trakcie leczenia, ale także bardzo wymierne wsparcie finansowe działań Towarzystwa. Justyna Kowalczyk skutecznie zachęca także swoich sponsorów do zaangażowania się na rzecz chorych na mukowiscydozę.
Santander Consumer Bank jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów obejmujący kredyty na nowe i używane samochody, kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz lokaty. Produkty dystrybuowane są poprzez sieć oddziałów, salony i komisy samochodowe oraz sklepy i punkty usługowe. Od października 2015 roku Santander Consumer Bank jest Oficjalnym Głównym Sponsorem Justyny Kowalczyk.
Blachotrapez to lider w produkcji pokryć dachowych w Polsce – firma z ponad 40-letnim doświadczeniem. Produkty Blachotrapezu charakteryzują się wysoką jakością i nowoczesnym designem, można je kupić w 10 krajach Europy oraz Kanadzie i dalekim Tadżykistanie. Wyroby Blachotrapez są dopracowane w każdym szczególe, a jakość potwierdza pisemna gwarancja, która może wynosić nawet do 40 lat.
- Ludowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Okładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...30 zł
- Sakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy 40 zł