Zakopane
Sport
Młodzi skialpiniści okradzeni z rowerów – szukamy wsparcia!
Autor: Tomasz Wojciechowski
Młodzieżowej Kadry Narodowej w Narciarstwie Wysokogórskim. Dyscyplina znana również jako skialpinizm, to bardzo wyczerpująca, wysokogórska forma narciarstwa, którą uprawia min. Andrzej Bargiel. Zawody rozgrywane są w terenie wysokogórskim na trasach, które wcześniej nie są przygotowywane przez ratraki, często przy zagrożeniu lawinowym. Dyscyplina coraz bardziej popularna i niesamowicie widowiskowa, niestety wciąż jeszcze mało medialna ze względu na fakt, że zawody odbywają się w terenie trudno dostępnym i niebezpiecznym. To też jednak się zmienia, a w 2020 roku narciarstwo wysokogórskie będzie jedną z dyscyplin, w których zostaną przyznane medale na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w Lozannie.
Kadra Narodowa w Narciarstwie Wysokogórskim działa przy Polskim Związku Alpinizmu. W tym sezonie składa się z sześciu osób: jednej seniorki, czterech juniorów i jednego kadeta. Trenerem kadry jest Szymon Sawicki. Ponieważ narciarstwo wysokogórskie nie jest jeszcze dyscypliną olimpijską, borykamy się ze sporymi problemami finansowymi, a większość sprzętu kupujemy we własnym zakresie.
W tym roku pięciu kadrowiczów uczestniczyło w zgrupowaniu kadry, które było zorganizowane we włoskich Dolomitach, w rejonie Santa Catarina Valfurva. Podczas morderczych treningów ogólnorozwojowych zawodnicy pokonywali via ferraty, trenowali na rowerach, nartorolkach oraz biegali po górach. Większość zajęć odbywała się na wysokościach pomiędzy 2200 a 3000 m n.p.m. Podczas treningów rowerowych udało się zaliczyć podjazdy i zjazdy m.in: Stelvio 2757m (kultowa przełęcz wśród kolarzy), Gavia 2652m, Mortirollo 1852m. W trakcie zgrupowania zawodnicy wystartowali w zawodach ReStelvio Mapei, gdzie w kategorii amatorskiej zajęli miejsca 1, 3, 9, 11 i 13 na 762 zawodników. Osiągnięty wynik pokazał, że ciężka praca przynosi efekty.
Niestety ostatniego dnia zgrupowania, gdy zawodnicy zostali odwiezieni przez trenera na dworzec autobusowy Lampugano w Mediolanie, (jechali na inny rodzaj szkolenia zorganizowanego we Francji przez atma.ski), z samochodu zaparkowanego na płatnym i strzeżonym parkingu przed dworcem, zostały skradzione trzy rowery szosowe, które były prywatną własnością zawodników. W obecnej chwili, młodzi zostali bez sprzętu, który pozwalał im szlifować formę do czasu pojawienia się śniegu. Przeżywają traumę, gdyż rowery były zakupione kosztem wyrzeczeń chłopców i ich rodziców, a niektórzy pracowali na wymarzony sprzęt przez sporą część poprzednich wakacji. W związku z tym dramatycznym wydarzeniem szukamy sponsora, który zechciałby wspaniałomyślnie pomóc chłopcom w zdobyciu rowerów.
Ze swojej strony czynimy starania o pozyskanie przychylności mediów. Chcemy, żeby fakt pomocy zawodnikom został przez media dostrzeżony, Po informacji o kradzieży rowerów skontaktowali się z nami dziennikarze RMF.FM, TVN24, Radia Kraków, Radia Zet, Gazety Wyborczej (Kraków), Tygodnika Podhalańskiego, TV Katowice. Są zainteresowani nagłośnieniem sprawy. Jesteśmy Im za to wdzięczni, im sprawa staje się bardziej medialna tym większe szanse na znalezienie sponsora.
Osiągnięcia naszych zawodników w sezonie 2016/2017:
Puchar Polski, miejsca: juniorzy 1 i 2 miejsce, kadeci 1,2,5 miejsce
Puchar Europy Środkowej: 1 i 2 miejsce
Mistrzostwa Świata: sztafeta 5 miejsce, vertical 7 i 8 miejsce, drużynowo (Polska) miejsce 12
Zawodnicy startowali również w jednych z najbardziej renomowanych zawodów w tej dyscyplinie, Pierra Menta we Francji, zajmując w parach wysokie 6 i 8miejsca.
Mamy nadzieję, że nasz apel nie pozostanie bez odzewu i uda się pomóc ambitnej i pracowitej młodzieży. Narty, góry i sport to w tej chwili niemal całe ich życie... To z takich zawodników w przyszłości rekrutują się np. kadry ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Migawki z treningów zimowych i letnich:
https://www.youtube.com/watch?v=Rob57dGqoCk
https://www.youtube.com/watch?v=V5cFPNsOW5M&feature=youtu.be
Tomasz Wojciechowski Ojciec i Ratownik TOPR Email. wojciechowski@topr.pl
- Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...175 zł
- Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- Ludowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł