Zakopane
Sport
Parabadminton pod Giewontem
Autor: Szymon Zatorski UMZ
Pierwsze w historii zgrupowanie Polskiej Kadry Parabadmintonistów odbyło się w Zakopanem. Zostało ono zorganizowane w dniach od 30 listopada do 7 grudnia br. przez Polski Związek Badmintona i zakopiańskie Stowarzyszenie Ludzi Pozytywnie Myślących KONKRET, które jednocześnie objęło przedsięwzięcie patronatem. - Wśród sportów uprawianych przez osoby niepełnosprawne badminton jest dyscypliną młodą – wyjaśnia Jakub Sikorski, asystent burmistrza ds. osób niepełnosprawnych. - Na całym świecie jednak cieszy się coraz większym zainteresowaniem i coraz więcej osób niepełnosprawnych zaczyna uprawiać ten sport.
W parabadmintonie - w zależności od typu niepełnosprawności zawodników - wyróżnia się 6 kategorii sportowych. Gracze na wózkach inwalidzkich mogą zostać zaklasyfikowani do jednej z dwóch kategorii: WH1 i WH2. Najprościej rzecz ujmując w kategorii WH1 grają osoby z porażeniem mięśni brzucha, zaś te, które mają porażone tylko kończyny dolne od odcinka lędźwiowego będą w kategorii WH2. SS6 to kategoria dla osób niskiego wzrostu. SL3, SL4 i SU5 są kategoriami dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami górnych i/lub dolnych kończyn. Regulacje, dotyczące wyżej wymienionych klasyfikacji są bardzo szczegółowe i precyzyjne, co ma na celu wyrównanie szans pomiędzy zawodnikami startującymi w danej kategorii. W odrębnych kategoriach występują kobiety i mężczyźni. Zawodnicy i zawodniczki, zaklasyfikowani do danej podgrupy, rozgrywają mecze deblowe i mixty.
Polska Kadra Parabadmintonistów jest druzyną młodą (została powołana w styczniu tego roku), ale jej zawodnicy już teraz mogą pochwalić się dużymi sukcesami. Bartłomiej Mróz jest wicemistrzem świata w singlu i deblu, dwukrotnym wicemistrzem Europy w singlu oraz mistrzem Europy w deblu. Grzegorz Jednaki (SS6), który w tym roku wziął po raz pierwszy udział w turnieju międzynarodowym, na tegorocznych Mistrzostwach Europy wywalczył brązowy medal w deblu.
Obecnie w kadrze jest 4 zawodników (dwoje z klasą SS6, SU5 i SL4), trener Tomasz Zioło oraz fizjoterapeuta Łukasz Baran. W zgrupowaniu w Zakopanem udział wzięło dwoje zawodników, Maja Bartusz (SS6), która jest początkującą zawodniczką, grającą od sierpnia tego roku oraz Bartłomiej Mróz (SU5).
- Nasza kadra jest bardzo młoda i póki co niewielka – mówi trener kadry Tomasz Zioło. – Zgrupowanie w Zakopanem jest pierwszym, historycznym zgrupowaniem Polskiej Kadry Parabadmintonistów. Biorąc pod uwagę to, że badminton, a co za tym idzie parabadminton, jest dyscypliną, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jestem przekonany, że w niedalekiej przyszłości będzie zgłaszać się do nas coraz więcej osób niepełnosprawnych, chcących spróbować swoich sił w parabadmintonie. Najlepszym przykładem jest fakt, że nasze zgrupowanie odbyło się w Zakopanem dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem KONKRET, którego prezes Jakub „Codi” Sikorski, jeżdżący na wózku, nawiązał ze mną kontakt na wiosnę tego roku, informując mnie, że gra w badmintona i jest zainteresowany profesjonalnym uprawianiem parabadmintona. Jest pierwszą osobą, o której wiem, grającą w badmintona na wózku w Polsce i mamy nadzieję że w niedalekiej przyszłości zasili naszą kadrę.
W 2020 roku parabadminton zadebiutuje na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio. W październiku tego roku została ogłoszona lista 16 konkurencji, które wejdą do programu imprezy. Wielkim sukcesem Światowej Federacji Badmintona (WBF) jest fakt że parabadminton stał się jedną z nich.
W trakcie trwania zgrupowania, zawodnicy kadry odwiedzili jeden z cotygodniowych treningów, organizowany przez Krzysztofa „Żabę” Wiśniowskiego ze Stowarzyszenia A’MA Akademia Młodego Artysty. Zagrali z zakopiańskimi badmintonistami-amatorami, a trener Tomasz Zioło przeprowadził krótkie zajęcia z najmłodszymi uczestnikami. Natomiast 6 grudnia uczestnicy zgrupowania byli gośćmi honorowymi oraz sędziami II Amatorskiego Turniej Badmintona o Mistrzostwo Zakopanego, którego inicjatorem był popularny „Żaba”. W ramach zawodów rozegrali kilka meczów pokazowych.
Więcej informacji na temat parabadmintona można uzyskać na stronie www.pzbad.pl w sekcji „Parabadminton”. Osoby zainteresowane dyscypliną, mogą również napisać na adres e-mail: tziolo@poczta.onet.pl lub quba2@interia.pl.
- Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 65 zł
- Falkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm. 120 zł
- „Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...40 zł