Zakopane
Rozmaitości
Patronat medialny WATRA
IX Europejskie Targi Produktów Regionalnych - dzień pierwszy
Autor: Piotr Korczak
Za nami pierwszy dzień Europejskich Targów Produktów Regionalnych w Zakopanem. Uroczystego otwarcia dziewiątej edycji imprezy dokonał starosta tatrzański Piotr Bąk, któremu towarzyszyli prelegenci konferencji. Dzień rozpoczęliśmy od konferencji „Miód i pszczelarstwo w kulturze europejskiej”. O związkach pszczelarstwa z kulturą opowiadała dr hab. profesor PPWSZ Anna Mlekodaj z Instytutu Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki PPWSZ w Nowym Targu. O tajemnicach z życia pszczół opowiadał Józef Bukowski z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie. O właściwościach prozdrowotnych miodu i wybranych produktów pszczelich mówił dr hab. inż. Stanisław Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Wydział Technologii Żywności. Konferencji towarzyszyła degustacja potraw restauracji Villa Toscana oraz Karczmy przy Młynie.
Tematowi miodów poświęcone były nie tylko wkłady naukowe. W „Zarembku Tradycji” odbyło się seminarium „Tajemnice miodów”.
Kulinarną oprawę dzisiejszego dnia zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich z Baranowa. Panie przygotowały „Kurpiowską kapustę”, czyli kiszoną kapustę zasypywaną kaszą, gotowaną na żeberkach, która na koniec gotowania zasypywana jest kaszą jęczmienną.
Miłośnicy tradycyjnych potraw mieli również okazję spróbować „Kwaśnicy z grulami ze stuką”, na podstawie rodzinnego przepisu Tadeusza Szostaka-Berdy, która przygotowana została wspólnie z członkami Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników.
Europejskie Targi Produktów Regionalnych to jednak nie tylko jedzenie, ale również rzemiosło. Podczas dzisiejszego dnia wszyscy chętni mogli wziąć udział w warsztatach malowania uli, które przeprowadziła Maria Wnęk oraz warsztatach rzeźbiarskich Stanisława Buńdy. Panie z KGW z Baranowa uczyły również tworzenia kwiatów z bibuły.
Dzięki uprzejmości pana Tadeusza Szostaka-Berdy, na terenie Targów zobaczyć ponownie można koło wodne, które napędza tradycyjny folusz i młot kuźniczy. W Zarembku Tradycji wziąć można udział w pokazach przyrządzania potraw według starodawnych przepisów, prezentacjach pracy folusza i młota, pokazach slajdów, filmów oraz produktów.
Na targowej scenie wystąpiły zespoły regionalne: Małe Klimki oraz Zielony Jawor.
Zespół Góralski im. Klimka Bachledy z Zakopanego rozpoczął swoją działalność w 1952 r. w Zakopanem przy ZWW „Cepelia”. W 1957 r. po reaktywacji Związku Podhalan przeszedł pod jego skrzydła i tak pozostało do dziś. Zespół od zawsze zrzeszał ludzi, którym kultura góralska; autentyczny śpiew, taniec, muzyka, gwara leżały głęboko na sercu. Od ponad pół wieku pielęgnuje tradycje, które w naszym regionie są ciągle żywe.
Zespół Regionalny „Zielony Jawor” z Krempach powstał w 1989 jako odpowiedź na odradzające się na Spiszu tradycje stroju ludowego i prezentowania obrzędów. Zespół intensywnie pracuje z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi w Wiejskim Domu Kultury w Krempachach w czterech grupach wiekowych: „Mali Toniecnici” I i II, „Jaworinki” i „Zielony Jawor”. Grupy z powodzeniem prezentują swoje tańce, stroje i zwyczaje na scenach swojego regionu, w całej Polsce i na świecie, m.in. na Słowacji, Węgrzech, Litwie, we Francji, Niemczech, Czechach, Serbii, Czarnogórze, Rumunii, Chorwacji. Repertuar taneczny zespołu jest bardzo szeroki. Przede wszystkim są to tańce spiskie, opracowane w programach choreograficznych takich jak: Gąski, Chustecki, Werbunk, Pragnom Chłopci, Jawor, Madziarski, Mamo moja, Józef obeseł, Maki, Krympasanka. Zespół ma na swoim koncie opracowania tańców słowackich, w sześciu choreografiach.
- Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...260 zł
- Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 55 zł
- Portfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty 35 zł
- Europejskie Targi produktów Regionalnych - dzień 1Autor zdjęć: Piotr Korczakobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 36