Zakopane
Rozmaitości
Kolonii czar
Autor: Promyczkowo
Już po raz drugi Świetlica „Promyczkowo” zorganizowała dla swoich podopiecznych wyjazd kolonijny. Tegoroczny wyjazd kolonijny odbył się w dniach od 9 do 23 sierpnia br. i został w całości sfinansowany ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zakopanem.
Dzieci, pozostające w tym czasie pod opieką wychowawców, zakwaterowano w Domu Formacyjnym św. Wojciecha w Mikoszowie – niewielkiej miejscowości położonej u ujścia Wisły, niedaleko Gdańska. Ośrodek kolonijny, usytuowany w środku sosnowego lasu, w odległości ok. 900 metrów od morza, posiadał nie tylko dobrze wyposażone zaplecze rekreacyjne, ale także stanowił doskonałą bazę wypadową do Gdańska, Malborka, Krynicy Morskiej, Fromborka czy innych nadmorskich miejscowości takich jak Jantar (leżący niegdyś na słynnym Bursztynowym Szlaku) i Stegna. Wykorzystując ten fakt, wychowankowie Świetlicy zwiedzili kilka najbardziej atrakcyjnych miejsc w wspomnianych powyżej miastach.
W Gdańsku, pokonawszy aż 409 schodów Wieży Bazyliki Mariackiej, podziwiali piękną panoramę tego nadmorskiego kurortu. Nie omieszkali również udać się na największy w Europie Jarmark św. Dominika, który w bieżącym roku obchodził 750-lecie powstania.
W kolejnych dniach dzieci miały okazję zwiedzić komnaty Zamku Krzyżackiego w Malborku oraz udać się w rejs statkiem z Krynicy Morskiej do Fromborka. W mieście Mikołaja Kopernika (za taki uznawany jest Frombork) wychowankowie Świetlicy zwiedzili gotycką Bazylikę Archikatedralną Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja oraz Wieżę Radziejowskiego, w której znajduje się jedno z nielicznych na świecie wahadeł Foucaulta. Ponadto w wyżej wymienionej Wieży mieści się również planetarium wyświetlające na kopule o średnicy 8 m obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi.
Zapewne niezapomniana dla podopiecznych „Promyczkowa” lekcja historii Polski odbyła się w trakcie zwiedzania Placówki na Westerplatte czy obozu koncentracyjnego Stutthof w Szkutowie.
Należy zaznaczyć, iż czas spędzony na kolonii w Mikoszewie nie upływał wyłącznie na zwiedzaniu nadmorskich miejscowości atrakcyjnych turystycznie, ale również na błogim lenistwie połączonym z opalaniem na plaży i korzystaniem z kąpieli morskich. Jednakże wychowawcy zadbali także o aktywność fizyczną swoich wychowanków, urządzając im różne zajęcia rekreacyjne, w trakcie których grano w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy unihokeja. Współpracę dzieci w grupie miały zacieśnić organizowane przez opiekunów konkursy wiedzy o Malborku i Gdańsku, wspólne przygotowanie skeczu grupowego lub malowanie plakatu.
Niestety dwa tygodnie kolonii szybko upłynęły, rozpoczął się rok szkolny, ale z pewnością w dzieciach pozostały miłe wspomnienia z nadmorskiego wypadu.
- Ludowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...260 zł