PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2025 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Zakopane

Kultura

Wystawa „Kobieta zdziczała”, Galeria Sztuki w willi Oksza, Zakopane

Piątek, 4 kwietnia 2025 r.
Autor: Piotr Kyc

Wystawa „Kobieta zdziczała”, Galeria Sztuki w willi Oksza, ZakopaneOd 1 marca w Galerii Sztuki w willi Oksza będącej filią Muzeum Tatrzańskiego czynna jest wystawa „Kobieta zdziczała” autorstwa Katarzyny Depty-Garapich. Dzień 4 kwietnia był dla ekspozycji i zwiedzających szczególny, albowiem performatywnie oprowadzała po niej autorka. Obszerny, interesujący komentarz Artystki Katarzyny Depty-Garapich pozwolił zwiedzającym zrozumieć ideę wystawy. Kuratorką wystawy „Kobieta zdziczała” jest Zofia Radwańska. Finisaż zaplanowano na 25 maja. Zapraszamy do Galerii Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25


 (Materiał organizatorów)

Wystawa Kobieta zdziczała

Zdziczenie. Czym jest i jak je rozumieć? Czy to tylko odejście od norm cywilizowanego świata – bunt, nieujarzmienie i rozdzielenie od kultury? Zdziczenie można postrzegać jak Donna Haraway. W Manifeście gatunków stowarzyszonych zaznacza ona, że nie powinniśmy oddzielić natury i kultury. Dla niej „zdziczenie” to odrzucenie ról społecznych, chęć decydowania o sobie. To potrzeba bycia sobą – podążania za swoimi pragnieniami i powrotu do wrodzonej naturalności. W Zakopanem, miejscu gdzie dzika przyroda styka się z kulturą, Katarzyna Depta-Garapich znalazła wyjątkowy las w środku miasta. W Lesie Chałubińskich, ostoi dzikiej natury, artystka poszukuje swojego „zdziczenia”. Las to dla niej miejsce przemiany, ale także wolności – przestrzeń, w której można trwać w zgodzie ze sobą.

Bohaterkami dociekań Katarzyny Depty-Garapich są wyjątkowe kobiety, związane z artystycznym środowiskiem Zakopanego pierwszej połowy XX w. Każda z nich wyrażała się w inny sposób. Rita Sacchetto to taniec, w którym odnalazła wolność i ekspresję – zrywała ze wszystkim co przewidywalne. Żywiołem Marii Olskiej był teatr. Maria Witkiewiczówna mierzyła się z rzeźbą postrzeganą jako zajęcie męskie. Katarzyna Sobczak przełamywała role społeczne będąc poetką góralską. Na podstawie archiwalnych zdjęć i artefaktów Katarzyna Depta-Garapich tworzy dla bohaterek wystawy specjalne stroje – przebrania.

Sto lat temu w restauracji pensjonatu Kresy odbył się niezwykły bal „futurystyczno-formistyczo-kostiumowo-maskowo-magiczny”. Większość gości stanowiły kobiety, które kryły się pod fantazyjnymi maskami. Wydarzenie wieńczył pokaz pantomimy Rita Sacchetto. W karnawale zamiana w inną postać lub zwierzę była jakby naturalna. W tym czasie można było „zdziczeć” – zapomnieć się w tańcu i zabawie. Przybieranie zwierzęcych postaci jest również widoczne w polskiej tradycji ludowej. Katarzyna Depta-Garapich na powrót wprowadza swoje bohaterki w świat przyrody, łączy je z tym co pierwotne, ale również z tym co w nich niesamowicie silne. Podążając za karnawałowym tańcem i wczuwając się w zakopiańskie artystki przemienia się wraz z nimi w poszczególne zwierzęta – jest rysiem, orłem, gronostajem lub nietoperzem.

Artystka: Katarzyna Depta-Garapich

Kuratorka: Zofia Radwańska

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • „Skąpiec”„Skąpiec”Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.