PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2025 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Zakopane i jazz. Jazz i Zakopane.

Poniedziałek, 31 marca 2025 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

Zakopane i jazz. Jazz i Zakopane.Pięknie brzmi, ciekawie się łączy, a co najważniejsze daje poczucie podtrzymania wieloletniej tradycji, a zarazem tworzy nowe perspektywy na przyszłość. Wiosna Jazzowa w Zakopanem to od lat solidna marka, ważny festiwal na mapie Polski, choć znany jest także w środkowej Europie, wszak od lat jest częścią United Europe Jazz Festival. Warto dodać, że zwłaszcza ostatnie lata były szczególnie udane dla festiwalu – znakomici artyści, absolutna czołówka polskiego jazzu – Ewa Bem, Andrzej Dąbrowski, Marek Napiórkowski, Urszula Dudziak, Jazz Band Młynarski Masecki czy Kuba Badach, to tylko wierzchołek długiej listy.


Ponadto, ciekawe lokalizacje, koncerty – prologi m. in. w Klubokawiarni Stacja Kultura Zakopane, ale także wiele wydarzeń w przestrzeni miasta, to wszystko sprawia, że muzyka jazzowa w Zakopanem staje się czymś naturalnym, wpisanym już w rytm miasta, ale także ciekawą ofertą dla turystów na długi weekend majowy.

Tegoroczny program przedstawia się nadzwyczaj interesująco. Jak zawsze, jazz będzie odmieniany przez wszystkie przypadki i reprezentowany przez szczególnie różnorodnych artystów. Już pierwszy dzień festiwalu przyprawia o szybsze bicie serca. Na początek na scenie zamelduje się zwycięzca Konkursu Talentów Jazzowych – inicjatywy związanej z Wiosną Jazzową. Krótki występ,
a potem na scenie pojawi się grupa Laboratorium. Powiedzieć „legenda”, to nie powiedzieć nic. Krakowski zespół dowodzony przez Janusza Grzywacza to najtrudniejszy do sklasyfikowania przypadek. Jazz rock, fusion, muzyka wymykająca się prostym szufladkom, zagrana z pasją, wyobraźnią i należytą maestrią to właśnie znaki rozpoznawcze tzw. Laborki. Jeśli jeszcze przywołamy poszczególne klasyczne już znakomite albumy jak Modern Pentathlon, Nogero czy Quasimodo, okaże się, że mamy do czynienia z grupą wybitną. Nazwa zobowiązuje, ale kiedy rozbierzemy Laboratorium na czynniki pierwsze, to… Janusz Grzywacz, Krzysztof Ścierański, Marek Raduli, Marek Stryszowski i Marcin Ścierański. Zestaw jazzowych marzeń.

W dalszej części wieczoru wystąpi Krystyna Prońko. Od lat absolutna ekstraklasa jazzowego i okołojazzowego śpiewania. Wybitny ton, brzmienie, skala głosu, a jednocześnie łatwość śpiewania nawet najtrudniejszych dźwięków, to wszystko sprawia, że każdy koncert Pani Krystyny, to gigantyczne przeżycie. A repertuar? Palce lizać jak powiedziałby niejeden wytrawny muzyczny kuchmistrz. Począwszy od pierwszej płyty, gdzie znalazły się słynne Papierowe Ptaki, przez klasyczne albumy: Deszcz w Cisnej, 1980, Krystyna Prońko, aż po wspaniałe duety (Wodecki, Jeżowska, Panasewicz, Frąckowiak), artystka zawsze zachwycała. Lwia część klasycznego repertuaru pojawi się także podczas koncertu Wiosny Jazzowej – Małe Tęsknoty czy Jesteś Lekiem na Całe Zło, to tylko najbardziej jaskrawe przykłady. Dodajmy, że koncerty dam polskiego jazzu podczas Wiosny, stają się od kilku lat tradycją imprezy, w ostatnich latach śpiewały: Ewa Bem, Urszula Dudziak czy Hanna Banaszak.

Swego rodzaju dobrym obyczajem są również hołdy dla „polskiej piosenki” składane przez naszych jazzmanów. Kilka lat temu Wojciech Gogolewski kłaniał się Skaldom, Kuba Badach śpiewał Zauchę, Marta Zalewska Dżambli, a duet Napiórkowski – Lisicki grali tematy filmowe wybitnych: Kurylewicza, Korzyńskiego czy Kilara. Tym razem w roli głównej Wojciech Młynarski i jego piosenki. Wspaniały twórca, poeta polskiej piosenki, niezrównany interpretator, konferansjer, osobowość polskiej sceny miał szczęście do wybornych kompozytorów: Orłow, Derfel, Sent, Wasowski. I właśnie te mistrzowskie kompozycje zabrzmią drugiego dnia festiwalu. Na scenie: Myrczek & Schmidt Quintet z programem Młynarski. Bynajmniej. Genialne interpretacje znanych tematów Młynarskiego, to po pierwsze okazja do posłuchania wybitnego wokalisty Wojciecha 

Myrczka, a po drugie genialnego zespołu: Piotr Schmidt, Krzysztof Herdzin, Andrzej Święs, Sebastian Frankiewicz. Dziewczyny Bądźcie Dla Nas Dobre Na Wiosnę, Polska Miłość, Lubię Wrony czy Taka Piosenka, Taka Ballada – te i inne utwory mistrza zyskały kolejne, jazzowe tym razem oblicze.

Finał wieczoru należeć będzie do innego klasyka polskiej piosenki – Stanisława Soyki z zespołem. Zarówno biografia jak i dyskografia mistrza to jednocześnie historia polskiej muzyki jazzowej i rozrywkowej. Śpiewał piosenki Raya Charlesa, Beatlesów, Coltrane’a czy Ellingtona. Nagrywał dla światowego giganta RCA, współpracował z całą plejadą znakomitych artystów, również z tej jazzowej strony: Sun Ship, Extra Ball czy legendarna Svora. Jak mówił w jednym z wywiadów: Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni. Tak będzie również w finale drugiego dnia festiwalu.

Wiosna Jazzowa w Zakopanem to także wiele wydarzeń towarzyszących, m.in. realizowany z ogromnym sukcesem od paru lat prolog koncertowy na rogu ulicy Krupówki i Weteranów Wojny. To także jedna z idei imprezy, gdzie wychodzimy z muzyką do słuchaczy. Być może nie przyszliby na jazzowy koncert, zatem jazz znajdzie ich w mieście! Wracamy do długoletniej tradycji zakopiańskich parad jazzowych - wspierani realizacyjnie przez Tatrzański Klub Motoryzacyjny. Dzięki naszej współpracy ulicami miasta przejedzie korowód zabytkowych samochodów, któremu towarzyszyć będzie muzyka grana przez New Market Jazz Band. 

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie amerykański muzyk, znakomity wokalista i gitarzysta Daryl Strodes. Blues, RnB, Funk, Jazz i Soul – to wszystko gra w duszy Daryla. Pochodzi z Los Angeles, ale ze swoją muzyką dotarł na prawie wszystkie kontynenty. Śpiewa piosenki Steviego Wondera, Neila Younga, Erica Claptona i swój autorski repertuar. Nominowany m.in. do Independent Music Awards. Natomiast kolejni goście festiwalowi zaprezentują nowy projekt poświęcony twórczości wybitnego pianisty, kompozytora i pedagoga - Tribute to Zbigniew Jakubek. Na scenie utwory z czasów działalności w Walk Away, ścieżki klawiszowe z partiami instrumentalnymi w których udzielą się m.in: Bernard Maseli, Adam Wendt, Marek Raduli czy Rafał Stępień.

Warto dodać, że partnerem Wiosny Jazzowej – już po raz kolejny – jest Program 1 Polskiego Radia. Popularna Jedynka nadawać będzie wprost ze swojego studia festiwalowego, będą relacje, ale i całe audycje wprost z Zakopanego. Wspaniali goście i wyborna muzyka, przez wszystkie dni festiwalu Jedynka będzie obecna i w mieście i na antenie, a wszystko przekazywać będą muzyczni dziennikarze Programu 1: Paweł Sztompke i Marcin Kusy.

Majówka w Zakopanem tradycyjnie już przebiegać będzie w jazzowym rytmie. Nie da się tego nie zauważyć – wyjątkowe plenery plus doskonała muzyka równa się niezapomniane emocje! A zatem jeśli jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem. Zapraszamy!

Organizatorzy: Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z funduszu promocji kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerem głównym jest Województwo Małopolskie.

Partner strategicznym jest Nosalowy Dwór Resort & Spa Zakopane

Partner: United Europe Jazz Festiwal, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, Tatrzański Klub Motoryzacyjny

Partner medialny: Program Pierwszy Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP 3 Kraków, International Jazz Day, Jazz Forum, Jazz Press, Góral Info, Podhale 24, 24 TP, Tygodnik Podhalański, Watra

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.