Zakopane
Kultura
Rzeźby Henryka Burzca
Autor: Joanna Staszak UMZ
Rzeźby autorstwa Henryka Burzca „Millenium”, „Rodzina”, „Poranek”, „Syn nieba”, „Kosmonautka” i „Rakieta” umieszczone dotąd obok dawnej galerii artysty, są częścią twórczego etapu jego życia. Mają one ogromne znaczenie w interpretacji całego dorobku artysty, szczególnie w dziedzinie rzeźby plenerowej. W 2013 roku córka artysty przekazała umową darowizny rzeźby ojca dla Zakopanego. Od tego czasu Miasto Zakopane opiekuje się stale obiektami, a pierwszą renowację rzeźb zleciło już w 2014 roku. Przez lata stan tych obiektów sukcesywnie się pogarszał, posiadały większe ubytki formy i ubytki warstwy powierzchniowej. Warto mieć również na uwadze fakt, że dotychczasowe miejsce prezentowania rzeźb wiązało się z dodatkowym narażeniem ich na zintensyfikowane czynniki zewnętrzne, m.in liczny drzewostan powodujący zaciemnienie, a tym samym specyficzne warunki mikroklimatyczne oraz bliskość potoku Bystra.
Miasto Zakopane złożyło 31 stycznia 2024 roku wniosek do programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” na renowację 6 rzeźb. W wyniku konkursu otrzymano dotację na renowację trzech z nich: „Kosmonautka”, „Syn Nieba” oraz „Rakieta”. Usytuowanie ich w niewielkiej odległości
od innej rzeźby Henryka Burzca „Orbity” oraz wyznaczonego w zeszłym roku krakowskiego południka zerowego, gwarantuje spójność tematyczną, jak również znacznie lepsze wyeksponowanie rzeźb
w przestrzeni publicznej. Przyznanie dotacji przez komisję oceniającą, złożoną ze specjalistów z dziedziny rzeźby, konserwacji oraz architektury potwierdza, iż inicjatywa Miasta Zakopane, lepszego wyeksponowania rzeźb, jest zasadna.
Córka artysty, po informacji o otrzymaniu dotacji napisała: „Z zadowoleniem przyjęłam także wiadomość, że w wyniku programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024” organizowanego pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przyznało środki na renowację trzech kolejnych rzeźb tj. „Syn Nieba”, „Kosmonautka”, „Rakieta” oraz przeniesienie ich na Dolną Rówień Krupową, w pobliże rzeźby „Orbity”.
Proces renowacji rzeźb w oparciu o program konserwatorski jak i ich posadowienie w nowych miejscach, na Dolnej Równi Krupowej został zakończony w dniu 8 listopada 2024 roku. Od tego dnia mieszkańcy i turyści mogą podziwiać plenerowe rzeźby Henryka Burzca w centrum miasta, zarówno w dzień jak i w nocy, gdyż obiekty zostały podświetlone.
Nasze starania o dziedzictwo Henryka Burzca to nie tylko renowacja samych rzeźb, ale także nieustająca promocja jego twórczości. W zakładce poświęconej artyście na zakopiańskiej stronie internetowej można przeczytać o jego twórczości, rzeźbach umieszczonych w przestrzeni miasta, a najmłodsi znajdą tam wzory do samodzielnego pokolorowania.
Miasto Zakopane wyraża wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do przywrócenia świetności rzeźbom plenerowym znakomitego rzeźbiarza - Henryka Burzca.
Szczególne podziękowania składamy Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, które w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” zaaprobowało potrzebę renowacji rzeźb i przyznało środki na ten cel.
Mamy nadzieję, że w kolejnych latach Zakopane będzie mogło przeprowadzić renowację kolejnych rzeźb Henryka Burzca, stanowiących bogactwo miasta.
- „Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...40 zł
- Bańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł
- Spinka góralska XXMetalowa mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 3 cm, długość (z przekolacem) 7 cm. 220 zł