Zakopane
Kultura
Konferencja poświęcona hr Władysławowi Zamoyskiemu
Autor: Monika Grzywa UMZ
27 września br. w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w Zakopanem odbyła się pierwsza część konferencji o działalności hrabiego Władysława Zamoyskiego dla Polski pt. „Zamoyski! Nie zasypiaj sprawy”. W konferencji wzięły udział: wiceburmistrz Miasta Zakopane Iwona Grzebyk-Dulak, naczelnik Wydziału Kultury Joanna Staszak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Zakopanem Bożena Gąsienica oraz dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego Lidia Rosińska-Podleśny.
Celem konferencji było upamiętnienie wybitnego Polaka, jednego z pionierów idei ochrony przyrody w Tatrach oraz założyciela parku narodowego w Tatrach z okazji ustanowionego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2024, RokiemWładysława Zamoyskiego.
Wśród prelegentów znalazły się osoby z różnych instytucji powiązanych z Zamoyskim m.in.: prof. Andrzej Jagodziński – dyrektor Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, dr hab. Magdalena Biniaś-Szkopek – dyrektorka Biblioteki Kórnickiej PAN, dr Paweł Skawiński – emerytowany dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także pracownicy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Referaty przygotowane przez naukowców i prelegentów dotyczyły m.in. sprawy obrony Morskiego Oka w sporze z księciem Ch. Hohenlohem, historii lasów tatrzańskich w dobie Władysława Zamoyskiego, a także wychowaniu i duchowości Władysława hr. Zamoyskiego.
Spotkanie z przedstawicielami Zakładów Kórnickich
Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz spotkał się z przedstawicielami Fundacji Zakłady Kórnickie z prezesem zarządu dr Dariuszem Grzybkiem na czele, by w roku Władysława Zamoyskiego uczcić pamięć hrabiego i jego wkład w rozwój naszego miasta oraz omówić dalsze formy współpracy. 3 października nastąpi odsłonięcie pomnika Wł. Zamoyskiego w Kórniku, w którym uczestniczyć będzie przedstawiciel Zakopanego.
Przypomnijmy, że w 1889 roku Władysław Zamoyski kupił na licytacji dobra zakopiańskie, by uchronić tatrzańską przyrodę przed gospodarką rabunkową. W Zakopanem przyczynił się do budowy elektrowni, wodociągów, szkoły, szpitala, poczty i nowego gmachu Muzeum Tatrzańskiego, a także Bazaru Polskiego na Krupówkach. Dzięki jego staraniom wybudowano kolej z Chabówki do Zakopanego. Działał na rzecz utrzymania Morskiego Oka w granicach Galicji – prawo do tych terenów rościły sobie także Węgry. Ostatecznie Najwyższy Trybunał Kasacyjny w Wiedniu w 1909 roku rozstrzygnął spór na korzyść Polaków.
„Majątku, jaki mi Bóg w ręce oddał, nigdy nie uważałem za własność moją, lecz za własność Polski, w czasowem mojem posiadaniu, własność, z której mi uronić niczego nie wolno, która Ojczyźnie jedynie, a nie mnie służyć ma” – pisał w 1913 roku. Cały swój majątek zdecydował się przekazać narodowi polskiemu w formie Fundacji Zakłady Kórnickie, która po dziś dzień dba o spuściznę hrabiego i pamięć o nim.
- Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł
- Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Konferencja poświęcona hr Władysławowi ZamoyskiemuAutor zdjęć: Monika Grzywa UMZobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 4 - "Ślub w Adasiówce" - spektakl w ramach konferencjiAutor zdjęć: Paweł Murzynobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 278