Zakopane
Kultura
Wystawa Tatrzańskie Yeti
Autor: Piotr Kyc
Od 6 grudnia w gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem trwa wystawa Tatrzańskie Yeti Na wystawie znalazły się gatunki wymarłe w Tatrach, ale i występujące obecnie. Wydarzeniem towarzyszącym wystawie było nietypowe spotkanie łączące literaturę i przyrodę, a kończące obchody Roku Szymborskiej w Muzeum Tatrzańskim. Oprowadzaniu towarzyszyła lektura poezji Wisławy Szymborskiej z tomiku, pt.” Wołanie do Yeti”. Wybrane wiersze czytali gościnnie przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, które prowadzi muzeum biograficzne poety na Harendzie: Piotr Kyc, Halina Ripper, Maria Marcinkiewicz-Górna oraz pracownice Muzeum Tatrzańskiego: dr Kinga Nędza-Sikoniowska i dr Emilia Pomiankiewicz-Wagner.
Dodatkową atrakcją sobotniego spotkania było oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadził dr Marcin Warchałowski.
Organizatorem wystawy jest Dział Przyrodniczy Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Wystawę można oglądać do 29 lutego 2024 r. w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.
Materiał organizatora:
„Zwierzęta żyjące samotnie i zamieszkujące gęste lasy czy niedostępne obszary od zawsze pobudzały ludzką wyobraźnię. Te tajemnicze istoty stawały się bohaterami legend i opowieści przekazywanych kolejnym pokoleniom. Obdarzano je magicznymi mocami i snuto na ich temat nieprawdopodobne historie. Tak działo się na całym świece i zjawisko to dotknęło również Karpat.
Istnieją postacie legendowe Tatr. Jednak są też i takie zwierzęta, o których od wielu pokoleń krążą podania. Czasami są one tak mocno zakorzenione w naszej świadomości, że w zasadzie nie wiemy o nich nic, poza tym co mówią legendy. Część z tych zwierząt nie występuje już w Tatrach lub w ogóle wymarła. Jednak wciąż pozostają ślady, które świadczą o ich bytności. Są to kości, tropy, a czasem i inne tajemnicze pozostałości, pobudzające wyobraźnię i przyczyniające się do powstania mitów. Nierzadko przetrwały też całe wypreparowane zwierzęta, które stanowią dowód rzeczowy w naukowych śledztwach.
Gatunki „legendowe”* żyją w Tatrach i dziś. Większość z nas nigdy ich nie zobaczy w ich naturalnym środowisku. Jednak jest miejsce w którym można je wszystkie spotkać i to jednocześnie – to Muzeum Tatrzańskie.”
* Termin zaczerpnięty z „Legendowe postacie zakopiańskie”, Ferdynand Hoesick.
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Aniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- Okładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...30 zł