Zakopane
Kultura
Patronat medialny WATRA
54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury
Coroczne święto, organizowane przez Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury, jest nie tylko manifestacją miłości do tradycji i przodków, to również najbarwniejsza wizytówka regionu Podhala, przyciągająca miłośników niezwykłej rodzimej i zagranicznej góralskiej kultury ludowej. Magiczny czas festiwalu to zaproszenie do świata wszystkich Górali, do świata celebrującego sztukę, śpiew, taniec i radość, do świata będącego odbiciem ducha przeszłości, który łączy się z teraźniejszą miłością i powrotem do korzeni. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem jest rozpoznawaną na całym świecie, renomowaną imprezą folklorystyczną, podczas której, w ciągu ostatnich 50 lat jej istnienia zaprezentowało się ponad 200 grup polskich oraz około 600 międzynarodowych zespołów ludowych m.in. z Bałkanów, Afryki czy Ameryki Południowej. Choć uczestnictwo w wydarzeniu to ogromny zaszczyt dla najlepszych artystów, wybieranych w drodze konkursów poprzedzających festiwal, to łączy się ono również z ogromną odpowiedzialnością kultywowania i przekazywania dziedzictwa przodków kolejnym pokoleniom. Od lat, podczas Koncertu Finałowego Górale Świata, najlepsi w danych kategoriach festiwalowych konkursów artyści, uhonorowani są wyjątkowymi nagrodami festiwalu – Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Ciupagami.
Mimo iż na przestrzeni lat formuła festiwalu ulegała zmianom, ostatecznie artyści walczą o największe wyróżnienia w tradycyjnych czterech kategoriach: prezentującej folklor w formie autentycznej, opracowanej artystycznie, stylizowanej oraz folkloru rekonstruowanego.
Poza główną częścią konkursową, wyjątkowym wydarzeniem festiwalu jest także koncert „Siła Korzeni”, który od dwóch lat hołduje regionalnym tradycjom Podhala. W tym roku po raz kolejny na festiwalowych deskach zaprezentują się lokalni muzycy, którzy poprzez autentyczną lub inspirowaną ludowością muzykę przekazują pielęgnowane przywiązanie do tradycji. Z koncertem nierozerwalnie łączy się nagroda o tej samej nazwie -„Siła Korzeni”, przyznawana przez Burmistrza Miasta Zakopane, dedykowana tym, którzy kultywują i promują dziedzictwo kulturowe Podhala.
Nawiązując do tegorocznej edycji festiwalu nie sposób nie wspomnieć o wyśmienitych koncertach jubileuszowych, takich jak na przykład 70 – lecie istnienia Zespołu Skalni oraz koncert 50 – leciaartystycznej działalności zespołu Krywań – legendarnej zakopiańskiej grupy muzycznej, która rozkochała całą Polskę w muzyce góralskiej.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc podczas wieczornych koncertów, opaski uprawniające do wejścia będą wydawane godzinę przed rozpoczęciem wydarzeń.
Tegoroczna, 54.edycja MFFZG poświęcona jest w całości zagadnieniu pasterstwa. Podczas konferencji naukowych i warsztatów rękodzieła dowiemy się jak kluczowe miało ono znaczenie dla całego dziedzictwa regionu, w jaki sposób i dlaczego pojawiło się na podhalańskich ziemiach oraz jak ukształtowało dawne oraz te dzisiejsze, nadal żywe góralskie zwyczaje. Unikatowa kultura Podhala nie istniałaby bowiem bez pasterskiej tradycji, bez niej nie byłoby dzisiejszych górali, nie byłoby oscypków ani tak bogatej, atrakcyjnej kultury. Przekazywane z pokolenia na pokolenie umiejętności, tańce, pieśni i rękodzieło były i nadal są częścią codziennego życia, tworząc spójny obraz górskiego regionu.
Podczas festiwalu odwiedzający będą mogli przyjrzeć się z bliska odradzającej się pasterskiej tradycji, jej historii oraz wpływom na współczesność. Na uczestników wydarzenia czekać będą liczne warsztaty tradycyjnej sztuki wytwarzania pasterskich toreb, rękawic czy instrumentów muzycznych oraz przede wszystkim będzie możliwość wzięcia udziału w najważniejszym pasterskim święcie zejścia owiec z hal w niziny - redyku „Bacowski Osod” , który w przeszłości dla Górali był prawdziwym świętem wyznaczającym rytm życia. Symboliczny korowód owiec, przechodzący przez centrum miasta, to nie tylko przypomnienie o historii pasterstwa, ale przede wszystkim wyraz głębokiej więzi człowieka z naturą, nadal żywą tradycją i dziedzictwem przodków.
Każdego dnia, na odwiedzających Wioskę Festiwalową, czekać będą zabawy i koncerty, choćby takie jak „Mali Górale”, podczas którego zobaczymy młodych laureatów XIII Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce. Będziemy także świadkami tradycyjnych Mistrzostw Podhala w Powożeniu, bicia rekordu w tańcu zbójnickim, a w kolejnych dniach ulicami Zakopanego przejdzie Orszak weselny oraz barwny korowód prezentujący wszystkich uczestników festiwalu. Będziemy mogli odwiedzić Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego oraz przysłuchiwać się Konkursowi Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych. Obowiązkowo odbędzie się także Wystawa Owczarków Podhalańskich, bo kim wszak byliby bez swych wiernych towarzyszy pasterze - bohaterowie tegorocznej edycji festiwalu.
Co roku MFFZG ma niesamowity odzew medialny, o poruszających pieśniach, barwnych tańcach i tradycjach, wspaniałych strojach i muzyce piszą bowiem polskie i międzynarodowe media. Dzięki medialnemu wsparciu, telewizyjnym relacjom na żywo, przekazom radiowym, informacjom prasowym i wpisom na social mediach niesie się wieść o tym magicznym wydarzeniu, docierając do wszystkich zafascynowanych góralskim dziedzictwem.
Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru
oraz Facebook’u, Instagramie, YouTube: MFFZG.Zakopane
Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.
Organizatorami 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich są:
MIASTO ZAKOPANE, ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.
Wydarzenie dofinansowano ze środków
MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Partnerem Głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE, a Festiwal jest jednym z wydarzeń wpisujących się w projekt WIZYTÓWKI MAŁOPOLSKI
Partnerem Festiwalu jest Marka LOTTO.
Partnerem wydarzenia jest NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI, ZWIĄZEK PODHALAN ODDZIAŁ ZAKOPANE,
MUZEUM TATRZAŃSKIE IM. DR. TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO.
Patronatem honorowym wydarzenie objęło NARODOWE CENTRUM KULTURY.
Partnerami wydarzenia są BACHLEDKA SKI&SUN, SPOŁEM ZAKOPANE, ŚWIAT LNU (www.swiatlnu.pl), OSHEE, BĄKOWO ZOHYLINA WYŹNIO, BĄKOWO ZOHYLINA NIŹNIO
UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI oraz UNIWERSYTET PAPIESKI IM. JANA PAWŁA II otoczyli festiwal Patronatem Naukowym.
Patroni Medialni:
POLSKIE RADIO PROGRAM PIERWSZY, RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ, TVP, TVP KULTURA, TVP KOBIETA, TVP3 KRAKÓW, TVP3 KATOWICE, Radio Kraków, Polska Press Grupa, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kwartalnik TATRY, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Pismo Folkowe, Folk 24, Tygodnik Podhalański, 24tp, Góral Info, Kultura Podhala, Małopolska Online, Nowy Targ 24, Podhale24,
TV Podhale, Zakopiec Info.
PROGRAM
18 sierpnia, piątek
godz. 10:00
Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, konkurs na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki,
Dzień Górali Polskich:
wioska festiwalowa - scena plenerowa, Dolna Rówień Krupowa
godz. 15:00
Koncert Mali Górale. Prezentacja laureatów XIV Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce
godz. 17:00
Rekord w tańcu zbójnickim
godz. 17:30
Prezentacja dziedzictwa Górali Polskich:
Parafialny Regionalny Zespół „Giewont” z Zakopanego - Olczy
Zespół regionalny "Orawiacy" z Lipnicy Wielkiej
Gminny Zespół Góralski "Watra" z CKiP z Czarnego Dunajca
Zespół Regionalny "Ziemia Suska" z Suchej Beskidzkiej
Szkolny Zespół Regionalny "Budorze" z ZSB im. dr W. Matlakowskiego w Zakopanem
Zespół Regionalny "Górale Łąccy" z Łącka
Zespół im. Klimka Bachledy z Zakopanego
godz. 20:30
KONCERT NA FOLKOWĄ NUTĘ – Jubileusz 50 – lecia Zespołu KRYWAŃ
19 sierpnia, sobota
godz. 9:00
Konferencja naukowa „Tradycje pasterskie w folklorze muzycznym”
Centrum Kultury Rodzimej, Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27
godz. 16:00
Orszak weselny. Parada z Placu Niepodległości do wioski festiwalowej
godz. 17:00
Tradycyjne wesele góralskie w wykonaniu zespołu góralskiego POLANIORZE z Kościeliska
wioska festiwalowa - scena plenerowa,
godz. 19:00
KONCERT NA FOLKOWĄ NUTĘ - FANFARE CIOCARLIA
wioska festiwalowa,
20 sierpnia, niedziela
godz. 10:30
Uroczysta Msza Święta
Kościół Św. Krzyża, ul. Zamoyskiego
godz. 11:30
Korowód ulicami Zakopanego: Zamoyskiego i Krupówki
godz. 13:30
Wystawa Owczarków Podhalańskich – Związek Kynologiczny Oddział Zakopane
wioska festiwalowa,
godz. 18:00
KONCERT INAUGURACYJNY
wioska festiwalowa - scena plenerowa,
21 sierpnia, poniedziałek
godz. 10:00
Warsztaty regionalne – łapawice pasterskie
wioska festiwalowa - namiot plenerowy,
godz. 12:00
Animacje dla najmłodszych – łapawice pasterskie
wioska festiwalowa - namiot plenerowy,
godz. 12:00
Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Wł. Trebuni-Tutki, wioska festiwalowa - scena plenerowa,
godz. 15:00
Dzień Narodowy – RUMUNIA
wioska festiwalowa,
godz. 17:00
Koncerty konkursowe
1. VESELIE – BUŁGARIA
2. MAGURZANIE – POLSKA
3. LOLA – BOŚNIA I HERCEGOWINA
wioska festiwalowa - scena plenerowa,
godz. 20:00
Koncerty konkursowe
1. TUROPOLJE – CHORWACJA
2. DOLINA POPRADU – POLSKA
3. KHAREBA Z GURJAANI – GRUZJA
wioska festiwalowa - scena plenerowa,
godz. 21:30
Zabawa taneczna z zespołami festiwalowymi
wioska festiwalowa - namiot plenerowy,
22 sierpnia, wtorek
godz. 10:00
Warsztaty regionalne – instrumenty beskidzkie
wioska festiwalowa - namiot plenerowy,
godz. 12:00
Animacje dla najmłodszych – instrumenty beskidzkie
wioska festiwalowa - namiot plenerowy,
godz. 12:00
Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, wioska festiwalowa - scena plenerowa,
godz. 15:00
Dzień Narodowy – CHORWACJA
wioska festiwalowa,
godz. 17:00
Koncerty konkursowe
1. TI UALANEGLI – WŁOCHY
2. BITOLA – MACEDONIA
3. MSZALNICZANIE - POLSKA
wioska festiwalowa, scena plenerowa,
godz. 20:00
Koncerty konkursowe
1. TRADITII ORMANENE –RUMUNIA
2. SOPRON TANCEGYUTTES – WĘGRY
3. ANKARA DESEN SPOR KULÜBÜ – TURCJA
wioska festiwalowa, scena plenerowa,
godz. 21:30
Zabawa taneczna z zespołami festiwalowymi
wioska festiwalowa - namiot plenerowy,
23 sierpnia, środa
godz. 10:00
Warsztaty regionalne – torba pasterska
wioska festiwalowa - namiot plenerowy,
godz. 12:00
Animacje dla najmłodszych– wełniane owieczki i pasterze
wioska festiwalowa - namiot plenerowy,
godz. 12:00
Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, wioska festiwalowa - scena plenerowa,
godz. 15:00
Dzień Narodowy – WĘGRY
wioska festiwalowa,
godz. 16:00
Koncerty konkursowe
1. DIMITRIJE TUCOVIĆ – SERBIA
2. ZESPÓŁ GÓRALSKI TURNIE - ZAKOPANE
3. THE KEĆERA – SŁOWACJA
4. MEXICO – MEKSYK
wioska festiwalowa, scena plenerowa,
godz. 17:30
Modlitwa o pokój
Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej, Krzeptówki 14
godz. 18:00
Koncert SIŁA KORZENI wraz z wręczeniem nagród. Występ wielopokoleniowego zespołu SKALNI, poprzedzony BACOWSKIM OSODEM – REDYKIEM
godz. 21:00
Bal pożegnalny - zabawa taneczna z polskimi zespołami góralskimi
wioska festiwalowa - namiot plenerowy,
24 sierpnia, czwartek
godz. 10:00
Animacje dla najmłodszych – piszczałki pasterskie
wioska festiwalowa - namiot plenerowy,
godz. 12:00
Ogłoszenie wyników i koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki
wioska festiwalowa
godz. 17:00
KONCERT FINAŁOWY Górale świata.
Ogłoszenie wyników konkursu i ceremonia wręczenia nagród
wioska festiwalowa - scena plenerowa,
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
Pokonkursowa wystawa plenerowa Dziecięcy Plakat Festiwalowy.
Wioska festiwalowa – Dolna Rówień Krupowa
Wystawa zdjęć z zbiorów Muzeum Tatrzańskiego
Wioska festiwalowa – Dolna Rówień Krupowa
Wystawa zdjęć z zbiorów Muzeum Tatrzańskiego
Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór
Otwarte Pracownie Artystów Zakopiańskich, galerie i muzea
Wioska Festiwalowa:
godz. 10:00 - 18:00
Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego
Więcej informacji na stronie www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-folkloru
oraz Facebook’u, Instagramie, YouTube: MFFZG.Zakopane
Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Pani Agaty Kornhauser-Dudy.
Organizatorami 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich są:
MIASTO ZAKOPANE, ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY.
Wydarzenie dofinansowano ze środków
MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Partnerem Głównym wydarzenia jest WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE, a Festiwal jest jednym z wydarzeń wpisujących się w projekt WIZYTÓWKI MAŁOPOLSKI
Partnerem Festiwalu jest Marka LOTTO.
Partnerem wydarzenia jest NARODOWY INSTYTUT KULTURY I DZIEDZICTWA WSI, ZWIĄZEK PODHALAN ODDZIAŁ ZAKOPANE,
MUZEUM TATRZAŃSKIE IM. DR. TYTUSA CHAŁUBIŃSKIEGO.
Patronatem honorowym wydarzenie objęło NARODOWE CENTRUM KULTURY.
Partnerami wydarzenia są BACHLEDKA SKI&SUN, SPOŁEM ZAKOPANE, ŚWIAT LNU (www.swiatlnu.pl), OSHEE, BĄKOWO ZOHYLINA WYŹNIO, BĄKOWO ZOHYLINA NIŹNIO
UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI oraz UNIWERSYTET PAPIESKI IM. JANA PAWŁA II otoczyli festiwal Patronatem Naukowym.
Patroni Medialni:
POLSKIE RADIO PROGRAM PIERWSZY, RADIOWE CENTRUM KULTURY LUDOWEJ, TVP, TVP KULTURA, TVP KOBIETA, TVP3 KRAKÓW, TVP3 KATOWICE, Radio Kraków, Polska Press Grupa, Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Kwartalnik TATRY, Gość Niedzielny, Tygodnik Niedziela, Pismo Folkowe, Folk 24, Tygodnik Podhalański, 24tp, Góral Info, Kultura Podhala, Małopolska Online, Nowy Targ 24, Podhale24,
TV Podhale, Zakopiec Info.
- Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Ludowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- KamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm. 80 zł
- 54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w ZakopanemAutor zdjęć: Zakopiańskie Centrum Kulturyobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 3