Zakopane
Kultura
Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem wyremontowane !
Autor: Piotr Kyc
5 kwietnia otwarto Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem dla zwiedzających. Z tej okazji przybyli do willi „Opolanka” goście z Ministerstwa, Urzędu Marszałkowskiego, oraz - rzecz jasna - przedstawiciele Miasta Zakopane i Powiatu Tatrzańskiego. Reprezentowany był parlament i sejmik wojewódzki. Szczególnymi gośćmi były dzieci z Przedszkola nr 9 w Zakopanem noszącego imię Kornela Makuszyńskiego. Remont willi „Opolanka” - siedziby Muzeum - wraz z nową aranżacją wystawy zrealizowano w ramach wieloletniego projektu inwestycyjnego finansowanego ze środków krajowych i unijnych.
W ramach wieloletniego projektu inwestycyjnego finansowanego ze środków krajowych i unijnych (Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego 2014-2020) Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przeprowadziło prace remontowo-konserwatorskie w 3 obiektach: gmachu głównym, Muzeum Kornela Makuszyńskiego w willi „Opolanka” oraz Galerii Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich (Galeria Sztuki na Kozińcu).
Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 19 mln zł, z czego około 4,3 mln zł stanowią środki przeznaczone na remont willi „Opolanka” (prace budowlane - ponad 3,5 mln zł; aranżacja wystawy – prawie 800 tys. zł).
Obecny na uroczystości wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem jest instytucją unikalną, która składa się z 13 oddziałów. Wskazał, że jeden z nich, poświęcony taternictwu i narciarstwu, jest w tej chwili w przygotowaniu. „Dziękuję za to, że kolejny oddział Muzeum Tatrzańskiego wygląda tak wspaniale. (…) Trwający boom frekwencyjny jest potwierdzeniem tego, że Polacy chętnie odwiedzają nowocześnie zorganizowane, wyremontowane i nowe instytucje muzealne” – powiedział. Wicepremier zwrócił również uwagę, że polskie muzea przechodzą w tej chwili w okres popandemiczny, który jest jednocześnie okresem wielkiego boomu frekwencyjnego. Zaznaczył, że jest on związany z tym, że inwestycje w obszarze muzealnym we wcześniejszych latach nie były realizowane.
Willa „Opolanka” (ok. 1930/1931 r.) została zaprojektowana przez popularnego zakopiańskiego architekta Franciszka Kopkowicza. W 1993 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Reprezentuje modny w okresie międzywojennym funkcjonalizm (prostota dekoracji, jak np. balustrady z pionowych prętów zgrupowanych po trzy), dostosowany jednak do lokalnych warunków klimatycznych (pokrycie stromym dachem).
Kornel Makuszyński wielokrotnie zatrzymywał się w „Opolance” w czasie swoich letnich i zimowych pobytów pod Tatrami. Po wojnie wraz z żoną zamieszkał w willi na stałe. W 1966 r., dzięki inicjatywie wdowy po pisarzu - Janiny Gluzińskiej-Makuszyńskiej - w willi otwarte zostało Muzeum Kornela Makuszyńskiego, które jest drugim w Zakopanem muzeum biograficzno-literackim.
Pierwszym jest Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Te dwie biografie mają ze sobą coś wspólnego. Kilkunastoletni Kornel Makuszyński rozpoczął swoją literacka karierę dzięki wsparciu Jana Kasprowicza. Będący już wtedy niekwestionowanym autorytetem literackim poeta, publicysta, krytyk oraz redaktor „Kuriera Lwowskiego" łaskawie spojrzał na pierwsze próby poetyckie Kornela. Przyjaźnili się przez całe życie. Po śmierci Kasprowicza Makuszyński napisał odezwę do narodu z prośbą o wsparcie inicjatywy budowy mauzoleum poety na Harendzie.
- Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...100 zł
- Grafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Spinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- Muzeum Kornela Makuszyńskiego w Zakopanem wyremontowane !Autor zdjęć: Piotr Kycobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 68