Zakopane
Kultura
Zakopiańska Galeria Pod Papugami – Małgorzata Flis „Dziennik podroży”
Autor: Piotr Kyc
9 marca w zakopiańskiej Galerii Pod Papugami mieszczącej się przy Kancelarii Adwokackiej Małgorzaty Górbiel i Andrzeja Wóbla otwarto wystawę malarstwa Małgorzaty Flis zatytułowaną „Dziennik podróży” Na ścianach niewielkiego pomieszczenia Państwa Mecenasów zawisły wielkiej urody akwarele będące w większości – jak sugeruje nazwa ekspozycji- swoistym dziennikiem z podroży artystki po basenie Morza Śródziemnego. Wystawę można obejrzeć w godzinach pracy kancelarii.
Informacje o Artystce ze strony Zofia Weiss Galery
Małgorzata Flis – studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Książki uzyskała w 1985 roku.
Maluje i wystawia obrazy olejne, pastele i akwarele, inspirowane muzyką, ruchem i rytmem. Tworzy ilustracje do książek dla dzieci, podręczników oraz wydawnictw muzycznych wieloma tradycyjnymi technikami – akwarelą, gwaszem i pastelami, wykorzystując naturalny ślad malarskiego gestu na fakturze papieru.
Projektuje szatę graficzną książek, płyt i czasopism, kalendarze i wizerunki firm. Wspólnie z mężem, grafikiem komputerowym, prowadzi pracownię grafiki, gdzie realizują zadania graficzne od projektu poprzez ilustrację i zdjęcia aż po druk.
„Nasuwające się nieodparcie analogie z malarstwem Japonii jak również ze znacznie wcześniejszą sztuką chińską szkoły chan, wynikają zarówno z samej postawy twórczej artystki i doboru podejmowanego przez nią tematu, jak też z czysto formalnego sposobu plastycznego zapisu. Potrafi ona bowiem jednym zdecydowanym pociągnięciem pędzla, bez zwracania uwagi na szczegół, wykreślić całą sylwetę zwierzęcia i osiągnąć tym samym syntezę zarówno jego kształtu jak i ruchu. Sięga do samej jego istoty, maluje szybkim ruchem kulminacyjny moment swojej wizji. Posiada tą niezwykłą umiejętność nadawania życia modelom kilkoma kaligraficznymi nieomal liniami, spontanicznym gestem precyzyjnie wykreśla to co w jej pamięci powstało jako obraz wnikliwej, autentycznej obserwacji. Przy ograniczeniu środków do minimum, potrafi wykorzystać ogromne bogactwo form, które daje rodzaj papieru, grubość użytego pędzla, wilgotność farby i tempo jej rozkładania.
Jest w akwarelach Małgorzaty Flis niezwykła wręcz lekkość, jest zabawa z tym co rzeczywiście kocha, co ją cieszy, z czym się identyfikuje, jest równocześnie wielka, wynikająca ze skromności elegancja. To tak jak w starej sztuce Dalekiego Wschodu kiedy „artystę ogarnia nagłe uczucie bezgranicznej wolności i maluje on tak jak śpiewa ptak, jak wieje wiatr, jak bije źródło żywej wody.” (prof. P. Trzeciak)
Małgorzata Flis jest (…) uczennicą prof. Zbysława Maciejewskiego. To on wyczulił swoich uczniów na piękno, nauczył, by w dzisiejszych czasach się go nie bać, wskazał doskonałe wzorce z przeszłości i drogi ich twórczego przekształcania. (…)”/Zofia Weiss-Nowina Konopka, Kraków, 2003/
Ważniejsze wystawy indywidualne:
- Wrocław 1989, Galeria „Nie tylko my”
- Kraków 1989 Galeria „Plastyka”
- Myślenice 1990 Galeria Domu Kultury
- Kraków 1992 Dworek Białoprądnicki
- Jasło 1992 Galeria BWA
- Kraków 1992 Galeria „Plastyka”
- Kraków 1994 Galeria Stowarzyszenia Historyków Sztuki
- Kraków 1996 Galeria „Piano Nobile”
- Kraków 2001 Galeria „Sztukateria”
- Kraków 2002 Centrum Sztuki Współczesnej „SOLVAY”
- Myślenice 2003 Miejska Galeria Sztuki Współczesnej
- Wrocław 2003 Kancelaria SSZW
- Kraków 2003 Galeria „Weiss Nowina Konopka”
- Warszawa 2006 Biuro SDZW
- Kraków 2007 Galeria „Zaułek”
- Kraków 2007 Filharmonia Krakowska
- Świątniki Górne 2007 Galeria Miejska
- Kraków 2008 Galeria TA
Wystawy grupowe:
- Kraków 2002 Galeria ZPAP – wystawa „Maciejewski i uczniowie”
- Kraków 2002 Galeria „Weiss Nowina Konopka” – wystawa „Czas stracony – czas odnaleziony”
Kraków 2012 Galeria Na strychu – wystawa „Krakowscy ilustratorzy
- Bańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Bransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 65 zł
- Zakopiańska Galeria Pod Papugami – Małgorzata Flis „Dziennik podroży”Autor zdjęć: Piotr Kycobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 56