Zakopane
Kultura
Patronat medialny WATRA
„Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala - malarstwo na szkle”
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury
Malarstwo na szkle Jana Fudali prezentowane na wystawie w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór przyciągnęło na wernisaż wielu wielbicieli witrochromii tego artysty. I choć od jego przedwczesnej śmierci minęło już czternaście lat, to wystawa zatytułowana „Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala” wywołuje wiele emocji, wspomnień i dyskusji. Na wystawie prezentowanych jest ponad pięćdziesiąt obrazów z kolekcji prywatnych: córki – Katarzyny Fudali-Tęczy, opiekunów i przyjaciół Weroniki i Edwarda Budnych; nauczyciela, wychowawcy i przyjaciela Czesława Jałowieckiego oraz Henrietty i Piotra Fudakowskich z Londynu, także wieloletnich przyjaciół Jaśka, bo tak wszyscy o nim mówili.
Gości witała dziecięca muzyka zespołu „Zornica”, stworzonego przez Jana Fudalę, który do dziś działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem.
Po przywitaniu gości przez kuratora wystawy dr Małgorzatę Wnuk Jana Fudalę wspominały wspomniane wyżej osoby, a list gratulacyjny od zastępcy burmistrza miasta Zakopane Agnieszki Nowak-Gąsienicy wręczyła córce Artysty Anna Karpiel- Semberecka. Krótkim wspomnieniem o barwnej postaci Jaśka podzielił się także obecny opiekun zespołu „Zornica” Krzysztof Trebunia-Tutka, który odczytał wiersz J. Fudali z tomu „Gdzie Rzym, gdzie Krym, gdzie Fudala”.
Wystawie towarzyszą wiersze artysty, ukazujące szalenie wszechstronną, renesansową osobowość twórcy. Podczas wernisażu przypomniano jego działalność literacką, społeczną, sportową, edukacyjną, a na ekranie oglądnąć można fragment filmu „Ród Gąsieniców”, w którym brał udział oraz fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej poświęcone właśnie Fudali, twórcy, który był świadomy nadrzędnego celu swej twórczości.
Hej miyłować lo Polski
to nolepsa droga
miyłowaniem prasnąć
w samiućkiego Boga.
(Fragment wiersza Jana Fudali Gazdo Janie)
Wystawę „Kto się cieszy, ten nie grzeszy” Jan Fudala – malarstwo na szkle, można oglądać do 9 kwietnia 2022 r. w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27, Zakopane.
- Torebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...160 zł
- Poduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm. 100 zł
- Bańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł
- „Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala”Autor zdjęć: Paweł Murzynobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 193