PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2021 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

ARTYŚCI ZAKOPIAŃSCY 2021

Piątek, 30 lipca 2021 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury/ Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

ARTYŚCI ZAKOPIAŃSCY 2021Serdecznie zapraszamy do Miejskiej Galerii Sztuki na kolejną edycję autorskiego projektu wystawienniczego Artyści Zakopiańscy 2021. Projektu ukazującego szeroki wachlarz działań artystów tworzących współcześnie w szeroko pojętym „zakopiańskim” środowisku. Wystawa prezentuje całe współczesne spektrum dyscyplin, postaw i kierunków. Jednocześnie jest prezentacją artystów w każdym wieku, zarówno tych doświadczonych, jak również młodych, początkujących, którzy poprzez udział w projekcie Artyści Zakopiańscy 2021, po raz pierwszy będą mogli zaprezentować swoje prace w przestrzeni galerii. Tegoroczna edycja odbywa się w roku jubileuszowym dla budynku Bazaru Polskiego, w którym mieści się Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego. Bazar Polski obchodzi swoje 110 lecie.


Artystki i artyści biorący udział w wystawie: Grzegorz Barański, Dorota Bąk, Magdalena Berbeka, Sylwia Biernacik, Piotr Bies, Zofia Bolechowska, Aneta Chruścińska, Magda Ciszewska- Rząsa, Maria Cukier, Tadeusz Jakub Dworzyński, Ewa Fortuna, Krzysztof Frys, Katarzyna Głowacka-Koper, Antoni Grabowski, Anna Hebda, Czesław Jałowiecki, Janusz Jędrzejowski, Bartłomiej Jurecki, Edyta Klaper, Małgorzata Kowalczyk, Bartosz Leszczyna, Konsuela Madejska-Turska, Małgorzata Majerczyk, Jolanta Podleśny, Teresa Ratułowska, Jadwiga Rogowiec, Agnieszka Rokicka, Ewa Maria Romaniak, Lidia Rosińska, Małgorzata Rosińska, Anna Schumacher, Wojciech Sikorski, Paula Solańska, Adam Soroczyński, Monika Stanisławska-Pitoń, Magdalena Stoch, Joanna Strączek-Bojda, Helena Sułkowska-Pawlik, Marek Szala, Anna Tarnowska-Wojak, Bogusław Tober, Arkadiusz Waloch, Ireneusz Wrzesień, Agnieszka Zalotyńska, Anna Zielińska.


Artyści Zakopiańscy 2021

Trudny czas pandemii, którego doświadczamy zostawia nieodwracalne piętno na wszystkich obszarach ludzkiej aktywności. Na naszych oczach i przy naszym udziale odbywa się gwałtowny i dramatyczny proces redefinicji wielu pojęć, kryteriów i uświęconych wartości, które przez wieki kształtowały i identyfikowały czynniki społeczne, polityczne, gospodarcze i religijne, budując więź społeczną i cywilizacyjne uwarunkowanie jednostki. Wolność podniesiona w XXI wieku do rangi najwyższej wartości, wyznaczona obszarem sięgającym od tradycji śródziemnomorskiej aż do granic wytyczonych przez egzystencjalistów, zdawała się być,  szczególnie we współczesnej kulturze i sztuce,  nieograniczona i trwała. Jednakże tragiczne doświadczenie ostatniego roku, które zyskały wymiar globalnego zagrożenia,  uświadamiają nam jak kruchy jest fundament wolności, jak szybko i łatwo kurczą się jej obszary, ustępując coraz częściej świadomej rezygnacji nazywanej przez Alberta Camusa „świadomą rozpaczą”, na rzecz elementarnego bezpieczeństwa. Przymusowe zaburzenie więzi i norm społecznych spowodowało zamieranie całych obszarów kultury i obnażyło bezwzględną prawdę o ostatnich enklawach wolnej aktywności twórczej, niepodległej rygorom dystansu społecznego.

Paradoks tego zjawiska polega na groźnym i degradującym procesie wypierania sztuki  z obszarów bieżących potrzeb intelektualnych i materialnych społeczeństwa, powodując postępującą pauperyzację i rozpad środowisk i ośrodków twórczych. A jednocześnie to właśnie obszar sztuki i wolności ekspresji pozostawione samym artystom w owych „enklawach wolności”, daje nadzieję na obronę zagrożonych wartości i odbudowę ponadczasowej roli sztuki na ocalonych fundamentach. Dlatego też szansa na spotkanie w formacie projektu „Artyści Zakopiańscy 2021”, na swobodną wymianę myśli i idei w kształcie i przestrzeni wolnej, jest okolicznością bezcenną w wymiarze ludzkim i artystycznym. Prezentacja sztuki A.D. 2021 jest formą komunikatu i diagnozy społecznej. Stąd to właśnie artystom w obecnym czasie zbiorowej hibernacji przypada obowiązek podjęcia społecznie najważniejszego duchowego wątku, którego nie opisze żadna tabela statystyczna ani algorytm giełdowy. Wątku wolności w sztuce i wolności poprzez sztukę. 

Koncepcja ideowa projektowanej wystawy otwiera perspektywę na nowe spojrzenie na sztukę w czasach zagrożenia, pozwala czynić pewne paralele historyczno-estetyczne, może nieść nadzieję, oswajać lęki i być formą katharsis.

Udział w ekspozycji zakłada osobiste odniesienie się artystów w dowolnych formach ekspresji  plastycznej do opisanych zjawisk i procesów. A nade wszystko poza ważkimi aspektami kulturowymi i społecznymi, stanie się swoistą formą zbiorowego autoportretu środowiska artystów zakopiańskich 2021.

Lidia Rosińska-Podleśny

Tekst kuratorski do wystawy

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Spinka góralska IISpinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.