Zakopane
Kultura
"Jan Paweł II i Zakopane" Fotografie Pawła Murzyna
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury
Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, ZCK, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór przedstawia cykl filmów towarzyszących wystawie fotograficznej Pawła Murzyna „Jan Paweł II i Zakopane”. Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną zapraszamy do naszych aktywności online. Część pierwsza to prowadzanie kuratorskie Pawła Murzyna po wystawie „Jan Paweł II i Zakopane”. Warto wspomnieć, iż Paweł Murzyn to jeden z nielicznych fotografów, którzy uzyskali licencję na fotografowanie wizyty Papieża Polaka na Podhalu. Wędrując po ekspozycji, twórca wystawy opowiada o chwilach spędzonych z Ojcem Świętym and Morskim Okiem i Kasprowym Wierchu, o podarowanym różańcu przez Jana Pawła II w dniu urodzin, czy też powieszeniu flagi papieskiej na Giewoncie 4 czerwca 1997 roku.
Narciarz, wędrowiec, pasjonat i miłośnik Tatr, człowiek dialogu, nieustający katecheta, a przede wszystkim życzliwy człowiek - tak mieszkańcy Podhala zapamiętali Jana Pawła II. W Zakopanem, u stóp Krzyża na Giewoncie odbyła się uroczysta Msza święta sprawowana przez Papieża Polaka, która była wielkim przeżyciem dla mieszkańców naszego miasta, a także najważniejszym wydarzeiem w całej jego historii. Kolejna wirtualna odsłona to spotkanie w Krzysztofem Owczarkiem - zastępcą Burmistrza Zakopanego w latach 1995 – 2006, osobą zaangażowaną w organizację wizyty Jana Pawła II pod Tatrami.
Maria Mateja-Torbiarz, wieloletni naczelnik Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta Zakopanego, współorganizator wizyty Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 roku oraz licznych pielgrzymek delegacji Zakopanego do Ojca Świętego. Autorka przekładu Pisma Świętego (Nowego Testamentu oraz Ewangelii) na gwarę górali skalnopodhalańskich. Ewangelię wręczyła Papieżowi w Watykanie w 2001 roku. Zapraszamy do prezentacji kolejnego reportażu filmowego, tym razem z udziałem pani Marii Mateji - Torbiarz w ramach wystawy „Jan Paweł II i Zakopane. Paweł Murzyn – fotografie”. Wieloletni sekretarz jury Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, przyjaciel artystów i wielka orędowniczka kultury Podhala. Inicjatorka wydarzeń kulturalnych w Zakopanem, juror konkursów i opiekun zespołów góralskich. Poetka i autorka pięknych, haftowanych obrazów.
Ewa Sterczyńska – założycielka i dyrygentka Podhalańskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Turliki”, działającego od 1997 roku. Pierwszy występ 160 osobowego chóru miał miejsce 6 czerwca 1997 roku podczas Mszy św. u stóp Wielkiej Krokwi z udziałem papieża Jana Pawła II. Zaśpiewał wówczas pieśń „Syćka se Wom zycom”, adaptację wiersza Heleny Bachledy-Księdzularz.
Wystawa fotografii Pawła Murzyna „Jan Paweł II i Zakopane” przypomina najważniejsze dni w historii Zakopanego. Wizyta Jana Pawła II niosła nadzieję, której dzisiaj brakuje. Prezentacja zatrzymanych w kadrze chwil służy podtrzymaniu tej nadziei i przypomnieniu złożonego przez ówczesnego burmistrza Zakopanego Adama Bachledę-Curusia Hołdu górali polskich. Zapraszamy na wirtualne oprowadzanie przez dr Małgorzatę Wonuczkę – Wnuk – kuratora wystawy „Jan Paweł II i Zakopane”.
- Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm. 65 zł
- Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- SAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...40 zł