PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr”

Piątek, 20 listopada 2020 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr”Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na kolejną wystawę – tym razem wirtualną. Wystawy czasowe oraz stałe organizowane w nawet największych budynkach mają swoje ograniczenia, przestrzenne i techniczne. Istnieją bowiem takie eksponaty, które trudno jest zaprezentować bez specjalnych i bardzo drogich urządzeń lub ich rozmiar i ilość nie pozwalają na prezentowane całej kolekcji. Bariery te możemy przełamać dzięki internetowi, który umożliwia nam na pokazanie rzeczy do tej pory nigdy nie prezentowanych.


„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to wirtualna wystawa dająca unikatową szansę zapoznania się z kompletną kolekcją okazów geologicznych Muzeum Tatrzańskiego, zebranych przez Chałubińskiego w Tatrach. Na wystawie prezentowane są mikroskopowe zdjęcia preparatów mchów oraz szereg dokumentów związanych z eksponatami, których zazwyczaj się nie pokazuje na tradycyjnych ekspozycjach. Czasami dokumenty te są równie interesujące co same eksponaty. Świetnym przykładem są tak zwane „sygnaturki”, czyli małe karteczki z podstawowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych eksponatów. Dziś prezentujemy Wam jedną z nich.

„T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr” to pierwsza wirtualna wystawa o doktorze Tytusie Chałubińskim. Wyjątkowość tej wystawy polega nie tylko na tym, że odbywa się w 200. lecie urodzin patrona Muzeum Tatrzańskiego. Jej głównym atutem jest jej otwarty charakter. Wystawa jest dofinansowana ze środków Dyrektora Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultury w sieci”. 
 
Doktora Tytusa Chałubińskiego, najczęściej przedstawiamy jako wybitnego lekarza i społecznika. Czasami jako wielkiego miłośnika Tatr i Zakopanego. Często zapominając o jego osiągnięciach jako biologa. Tworząc naszą wystawę postawiliśmy sobie za zadanie przypomnieć naukowe dziedzictwo Chałubińskiego. Dziedzictwo, które zazwyczaj zamknięte jest w ciemnych i niedostępnych magazynach Muzeum, do których dostęp mają tylko wybrani. Chcemy pokaż artefakty, które pokolenia muzealników pieczołowicie opisywało, zabezpieczało oraz układało w szufladach i półkach regałów. Eksponatów niezwykle delikatnych i po dziś dzień cennych naukowo.

W 200. lecie urodzin Tytusa Chałubińskiego, dzięki magii Internetu, prezentujemy kompletną tatrzańską kolekcję geologiczną oraz część z kolekcji botanicznej przechowywanej w Muzeum Tatrzańskim. Pokazujemy nie tylko eksponaty w skali makroskopowej, ale też te których nie możemy zobaczyć nieuzbrojonym okiem. Udostępniamy bowiem, zdjęcie preparatów mchów wykonanych przez Chałubińskiego.

Pragniemy też przybliżyć historię potomków Tytusa Chałubińskiego, do dziś w sposób magiczny i nierozerwalny związanych z Zakopanem i Tatrami. Jednym z nich jest prawnuczka Tytusa, Kinga Chałubińska. Podobnie jak jej pradziadek, również uniwersytecki profesor nauk medycznych.

Chcemy wspólnie przypomnieć miejsca związane z patronem Muzeum. Tajemnicze, nieznane a może trochę zapomniane. Jednym z nich jest Las Chałubińskich pomnik przyrody, w samym sercu Zakopanego.
Kolejnym zachwycającym miejscem są Wrota Chałubińskiego. Z tej granicznej przełęczy w głównej grani Tatr Rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Na symboliczną dla Kingi Chałubińskiej. Dolinę Ciemnosmreczyńską.
Mam nadzieję, że ta wirtualna wystawa przełamie nie tylko bariery geograficzne, ale będzie inspiracją dla współczesnych badaczy i miłośników Tatr. Będzie przypominać o przyrodniczym dziedzictwie pozostawionym przez „Króla Tatr”, patrona Muzeum Tatrzańskiego.
dr Marcin Warchałowski

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XVIIISpinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
    260 zł
  • Spinka góralska IISpinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    290 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.