Zakopane
Kultura
„ Na Folkową Nutę” koncert Marii Pomianowskiej kończy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich „Górale świata sercem w Zakopanem”.
Autor: Piotr Kyc
Zakończyła się specjalna dużo skromniejsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich „Górale świata sercem w Zakopanem”. Powodem przeniesienia 52.Festiwalu jest wyjątkowa sytuacja epidemii. E-festiwal trwał od16 do 22 sierpnia. Zespoły polskie oraz zagraniczne zostały zaproszone do prezentacji swoich programów w formie nagrań video. W ten sposób odbyły się również warsztaty regionalne, animacje dla najmłodszych, prezentacje gry na instrumentach w ramach Jarmarku św. Cecylii, a także spotkania z zakopiańskimi twórcami i wirtualne wycieczki po pracowniach artystów.
Uczestnicy i publiczność wzięli udział tylko w niedzielnej Uroczyste Mszy Świętej inaugurującej Festiwal, warsztatach poświęconych tradycyjnemu podhalańskiemu instrumentowi – złóbcokom połączonym z koncertem zespołu 9SIYŁ, modlitwie o pokój w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.
Ostatnim wydarzeniem festiwalowym dla publiczności był koncert „Na Folkową Nutę” z udziałem Marii Pomianowskiej - multiinstrumentalistki, wokalistki, kompozytorki.profesor Akademii Muzycznej w Krakowie.
Kapela Marii Pomianowskiejzagrała koncert na scenie plenerowej w ogrodzie Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór.
Zapraszamy za rok na 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich zostanie zorganizowany pod hasłem „Od snopka do talerza. Zwyczaje i pieśni rolnicze, pasterskie i biesiadne”.
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jest Miasto Zakopane. Parterem głównym jest Województwo Małopolskie. Festiwal dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Maria Pomianowska ( http://www.pomianowska.art.pl/)
Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. Tworzy pierwszy w Polsce zespół muzyki indyjskiej Raga Sangit.
W 1994 r. wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim realizuje z sukcesem rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli płockiej. W 1995 roku zakłada Zespół Polski, którego jest kierownikiem artystycznym. Zespół koncertował na całym świecie.
Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Komponowała dla cesarzowej Japonii Michiko. Zrekonstruowane instrumenty oraz mazowieckie pieśni i melodie wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii.
W 2010 zrekonstruowała kolejny instrument sukę mielecką.
W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką ludową „Fidele Kolanowe” na Wydziale Instrumentalnym (Katedra Wiolonczeli i Kontrabasu) w Akademii Muzycznej w Krakowie, która przekształca się w katedrę muzyki etnicznej. Są to studia I i II stopnia. Artystka wydała 24 autorskie płyty, wiele z nich otrzymało polskie międzynarodowe nagrody. Od 30 lat Maria Pomianowska koncertuje jako solistka na całym świecie, w najlepszych salach koncertowych.
Tworzyła utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami: Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Anną Marią Jopek, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh i innymi.
Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Nawiązała stała współpracę z Normal University w Qanzhou (Chiny) tworząc projekty ze studentami chińskimi. W grudniu 2014 wraz z prof. Ewą Dahlig wydała publikację pt „Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja”.
Komponuje muzykę do sztuk teatralnych oraz filmów.
Ważniejsze odznaczenia i nagrody: „Paszport Chopinowski”, Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” (2010), „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego” (2011), Srebryny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP (2011), Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego ( 2016) ,Medal Za zasługi dla miasta Warszawa (2018), Nagroda Norwida w dziedzinie muzyki (2018)
- Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Torebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...160 zł
- Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...300 zł
- „ Na Folkową Nutę” koncert Marii Pomianowskiej kończy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich „Górale świata sercem w Zakopanem”.Autor zdjęć: Piotr Kycobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 82