PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Kultura

Patronat medialny WATRA

Artyści Zakopiańscy 2020

Wtorek, 18 sierpnia 2020 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury/Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem

Artyści Zakopiańscy 2020Od piątku 7 sierpnia 2020 roku w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem można zwiedzić wystawę „Artyści Zakopiańscy 2020”. To już trzecia edycja autorskiego projektu wystawienniczego Lidii Rosińskiej-Podleśny, który poprzez otwartą formułę prezentuje artystów tworzących w szeroko pojętym „zakopiańskim” środowisku. Przypomnijmy, iż w roku 2020 obchodzimy 200. rocznicę urodzin dra Tytusa Chałubińskiego, jednocześnie uchwałą Rady Miasta rok 2020 został ogłoszony w Zakopanem rokiem dra Tytusa Chałubińskiego. Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, włączając się w te obchody, jako temat tegorocznego projektu wystawienniczego wybrała tę wybitną postać.


Udział w wystawie biorą: Serhij Alchowski, Dorota Bąk, Ewa Bartosz-Mazuś, Sylwia Biernacik, Zofia Bolechowska, Aneta Chruścińska, Magda Ciszewska-Rząsa, Maria Cukier, Stanisław Cukier, Ewa Fortuna, Krzysztof Frys, Magdalena Gądek, Antoni Grabowski, Anna Hebda, Czesław Jałowiecki, Jerzy Jędrysiak, Janusz Jędrzejowski, Andrzej Jurecki, Bartłomiej Jurecki, Stanisław Kośmiński, Małgorzata Kowalczyk, Sebastian Króliszewski, Konsuela Madejska-Turska, Małgorzata Majerczyk-Sieczka, Małgorzata Mirga-Tas, Ryszard Orski, Jolanta Podleśny, Anna Popowicz, Ewa Maria Romaniak, Lidia Rosińska, Małgorzata Rosińska, Paula Solańska, Monika Stanisławska-Pitoń, Stanisław Stoch, Joanna Strączek-Bojda, Helena Sułkowska-Pawlik, Marek Szala, Marcin Tas, Bogusław Tober, Arkadiusz Waloch, Magdalena Wanat, Ireneusz Wrzesień, Anna Zielińska.

Ekspozycja potrwa do 11 października 2020 roku. Serdecznie zapraszamy!


Sylwetka Tytusa Chałubińskiego, legendarnego „Króla Tatr”, jego epoka, dokonania i testament ideowy stanowią niezwykłe źródło inspiracji artystycznej. Przygotowana przez Miejską Galerię Sztuki z okazji 200. rocznicy urodzin i roku Tytusa Chałubińskiego ekspozycja, jest istotnym przyczynkiem do refleksji nad aktualnością czynników kulturotwórczych, które powodowały Chałubińskim oraz zadecydowały o micie Zakopanego i legendzie Tatr. 

Artystyczna i ideowa formuła ekspozycji pozwala zrozumieć i docenić osobowość ukształtowaną zachwytem nad naturą gór, fascynacją lokalną kulturą i sztuką, wszechstronnymi zainteresowaniami naukowymi i hipokratejską, humanistyczną empatią. Wyjątkowe znaczenie Chałubińskiego dla historii Zakopanego i Tatr cechuje specyficzny dla polskich pionierów i eksploratorów etos odkrywcy. Bez typowych dla tamtej epoki kolonialnych i imperialnych instynktów, w duchu romantycznych misji Edmunda Strzeleckiego, Ignacego Domeyki, Bronisława Malinowskiego czy Bronisława Piłsudskiego.

Podobnie jak wielu innych wybitnych twórców zakopiańskiego mitu, przywiodła go pod Giewont kompensacja, tęsknota i poszukiwanie najczystszych prapierwiastków duchowości i kultury narodowej w enklawie nieskażonej natury. To był naturalny proces kształtowania elit intelektualnych narodu podzielonego kordonami zaborców. To dzięki takim postaciom ówcześnie zdefiniowana wizja  tatrzańskiej kotliny, która do dzisiaj funkcjonuje w zbiorowej świadomości, bliższa jest szczęśliwej Arkadii niż „Czarodziejskiej Górze” Tomasza Manna.

Duchowy i materialny testament Tytusa Chałubińskiego to koncepcja klimatyczna i zdrowotna tatrzańskiej kotliny, to tradycja  turystycznej i naukowej eksploracji Tatr, to wytyczone szlaki jego wypraw „bez programu”, to Las Chałubińskiego i Wrota Chałubińskiego, to ulica, szpital i muzeum jego imienia. To dowód żywej pamięci i trwałej obecności tej charyzmatycznej postaci w zbiorowej pamięci zakopiańczyków.

Czas, w którym żyjemy i pandemiczne doświadczenie, które stało się zjawiskiem globalnym, nieoczekiwanie nadało ekspozycji nowy znaczący kontekst, każe inaczej rozłożyć akcenty i ponownie zmierzyć się z obiegowym mitem Chałubińskiego, dostrzec w jego wizji i misji aktualność i wartość wątków humanistycznych. Mam nadzieję, że Państwu zwiedzającym tę ekspozycję będzie towarzyszyć refleksja nad rolą sztuki w konfrontacji mitu z rzeczywistością i pozwoli odpowiedzieć sobie na nurtujące pytanie: ile w dzisiejszym Zakopanem, ile w nas samych ocalało ze szczęśliwej Arkadii Tytusa Chałubińskiego?

Lidia Rosińska-Podleśny

Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.