Zakopane
Kultura
Żywioł Folkloru
Autor: Piotr Korczak
Przy Oczku Wodnym na Krupówkach otwarta została wystawa fotograficzna. Prezentuje ona zwycięskie fotografie nadesłane na piątą edycją konkursu „Żywioł Folkloru”, który odbywał się w ramach 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Ukazują one piękno folkloru górali z różnych regionów świata.
- Festiwal nie tylko daje możliwość odkrywania korzeni oraz bezpośredniego spotkania z góralska kultura, tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią, ale także nieustannie zachwyca. Jego piękno skryte jest w detalach, takich jak misternie zdobione elementy ludowego stroju, emocje malujące się na twarzach uczestników, dynamika tańca… - podkreślają organizatorzy.
W piątej edycji konkursu fotograficznego wzięło udział 23 uczestników, którzy nadesłali 113 prac. W kategorii dziennikarzy i fotoreporterów zwyciężył Tomasz Osuchowski z Zakopanego, a wśród festiwalowej publiczności autorkami najlepszych zdjęć okazały się Aleksandra Kubicka z Zakopanego i Sylwia Żołądek ze Szczecina.
Wyłonieni przez jury laureaci najlepszych zdjęć z ubiegłorocznego 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, odebrali nagrody z rąk jurora Roberta Urbańskiego oraz Anny Karpiel-Sembereckiej, kierownika Biura Prasowego Festiwalu. Redaktor naczelny Tygodnika Podhalańskiego wręczył nagrodę specjalną.
Każdy uczestnik mógł zgłosić 5 prac w dowolnej technice fotograficznej. Oceniało je jury w składzie:
- Bartłomiej Jurecki Tygodnik Podhalański, fotograf
- Robert Urbański Zakopiec.info, fotograf
- dr Klaudia Cymanow-Sosin, Zastępca Dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
- Agnieszka Nowak-Gąsienica, Zastępca Burmistrza
- Joanna Staszak, Dyrektor Festiwalu
- Anna Karpiel-Semberecka, Kierownik Biura Prasowego Festiwalu
Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
W kat. I Akredytowani dziennikarze i fotoreporterzy
Nagroda główna:
- Tomasz Osuchowski z Zakopanego
Nagroda specjalna Tygodnika Podhalańskiego:
- Tomasz Osuchowski z Zakopanego (za zdjęcie nr 5)
Wyróżnienia:
- Anna Hardt z Krakowa (za zdjęcie nr 4)
- Waldemar Sowiński z Krakowa (za zdjęcia nr 1,2,3)
- Magdalena Paleczna z Krakowa (za zdjęcia nr 1,2)
- Jan Markiewicz z Krakowa (za zdjęcie nr 4)
W kat. II Publiczność
Dwie równorzędne nagrody glówne:
- Aleksandra Kubicka z Zakopanego (za zestaw zdjęć)
- Sylwia Żołądek ze Szczecina (za zestaw zdjęć)
Wyróżnienia:
- Karolina Zdeb z Zamościa(za zestaw zdjęć)
- Arkadiusz Wesołowski z Krakowa (za zestaw zdjęć)
- Piotr Baczewski z Warszawy (za zestaw zdjęć)
Natomiast w tym roku konkurs fotograficzny “Żywioł Folkloru” ogłoszony został już po raz szósty. Każdy może spróbować swoich sił i uchwycić w kadrze kolorowe roztańczone zespoły z całego świata. Do udziału zapraszamy publiczność oraz akredytowanych przy Festiwalu dziennikarzy i fotoreporterów. Podczas tej edycji Festiwalu zachęcamy uczestników konkursu, aby na fotografiach oddać piękno, bogactwo i różnorodność strojów górali z całego świata, związanych z różnymi obrzędami, w tym także z obrzędami weselnymi.
Zdjęcia należy nadsyłać w terminie od 1 do 30 września 2019r. Nagrodzone prace prezentowane będą podczas kolejnej edycji Festiwalu. Autorzy najlepszych prac otrzymają atrakcyjne nagrody.
Organizatorem konkursu jest Burmistrz Miasta Zakopane, a patronami medialnymi i fundatorami dodatkowych nagród od pierwszej edycji konkurs są: Tygodnik Podhalański, Zakopiec.info, magazyn Press. W jury zasiadają m.in.: Bartłomiej Jurecki (Tygodnik Podhalański, fotograf, laureat wielu prestiżowych polskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych) i Robert Urbański (Zakopiec.info, fotograf od wielu lat dokumentujący wydarzenia kulturalne w Zakopanem). W 2018 roku partnerem konkursu został także Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a do grona jurorów dołączyła dr Klaudia Cymanow-Sosin – zastępca dyrektora Instytutu.
REGULAMIN KONKURSU "ŻYWIOŁ FOLKLORU 2019"
inf. prasowa
- Spinka góralska XXMetalowa mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 3 cm, długość (z przekolacem) 7 cm. 220 zł
- Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...175 zł
- Flakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm) 130 zł
- Otwarcie wystawy fotograficznej Żywioł FolkloruAutor zdjęć: Piotr Korczakobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 13