Zakopane
Kultura
X Europejskie Targi Produktów Regionalnych
Autor: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury
Za nami pierwszy i drugi dzień wielkiego święta tradycji. Na Górnej Równi Krupowej trwają Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Tegoroczne, dziesiąte już wydarzenie otworzył starosta tatrzański Piotr Bąk. - Można powiedzieć, że dziś wszystkich nas pochłania taki moloch globalizacji - gdzie byśmy nie byli, wszystko jest takie samo w Europie. Jednak w różnych regionach, zwłaszcza górskich istnieją produkty regionalne, istnieje regionalna wytwórczość i kuchnia. Istnieją ludzie, którzy kultywują tradycję i kulturę ludową, którzy są wierni przekazowi otrzymanemu od przodków. Myślę, że jest to coś pięknego. X już jubileuszowe Europejskie Targi Produktów regionalnych to takie spotkanie z regionalnym produktem, wytworem ludzkiej pracy, który pokazuje tożsamość regionu, która jest bardzo ważna - podkreślał starosta.
W targowej wiosce jak co roku organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. Dzień rozpoczął się od promocji książki „Marsz, marsz Batory” w Zarembku Tradycji. Literackiej uczcie towarzyszyła degustacja kuchni zakopiańskiej restauracji Villa Toscana.
Swój kunszt prezentował Marcin Lichosyt, który poprowadził seminarium dla wszystkich miłośników rzeźby w drewnie.
Tradycyjnymi produktami częstowało Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku, które w tym roku zaserwowało m.in. Cafe Zieleń, Gospodarstwo Rolne Róż i S-ka oraz firma Develey.
Ciekawym punktem dzisiejszego dnia była konferencja nt. Tradycyjnego i nowatorskiego przepisu na góralską kwaśnicę. Najpopularniejsza góralska zupa przygotowana została w wielkim kotle przez kucharzy z Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku.
Ważnym wydarzeniem było wręczenie corocznych nagród Marki Tatrzańskiej dla najlepszych podhalańskich produktów i usług. Tegorocznymi laureatami zostali:
W kategorii art. Spożywczych: Restauracja Villa Toscana, Restauracja Sichlański Dworek, Karczma Chata Zbójnicka oraz FHU U Bafii.
W kategorii wyrobów i produktów rękodzielniczych: Instrument Bobak Grapny, Michał Różak, Marek Mazur oraz Zofia Kin.
W kategorii usługi gastronomiczne, handlowe, noclegowe i inne: FPHU Burkaty, Restauracja regionalna Gazdowo Kuźnia, Górska Osada Luxury Chalets Poronin, Willa pod Orłem, Hotel Górski PTTK Kalatówki oraz Firma Nagłośnieniowa Marek Wacławski.
Wieczór zakończył się żywiołowym koncertem Hanki Rybki z zespołem.
Drugi dzień Europejskich Targów Produktów Regionalnych przyciągnął na Górną Rówień Krupową tłumy turystów. Nic dziwnego - udział w Targach, na których królują świetne jedzenie, unikatowe rękodzieło i niepowtarzalna góralska kultura to najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu pod Tatrami.
Dzień w targowej wiosce rozpoczął się od spotkania ze studentami Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, którzy prezentowali ofertę edukacyjną swojej uczelni.
W Zarembku Tradycji dowiedzieć się można było wszystkiego na temat pszczół i ich wyjątkowo ważnej roli w nie tylko tatrzańskiej przyrodzie oraz nauczyć się wytwarzania kwiatów z bibuły i tradycyjnego przyprawiania strzępków do góralskich chust.
O podniebienie gości Targów zadbały dziś Koła Gospodyń Wiejskich m.in. z nowosądeckich Marcinkowic oraz Kościeliska. Podczas degustacji na stoisku kucharzy Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników spróbować można było dziś potraw z ryby i twarogu oraz tradycyjnego żurku przygotowanego na wędzonych żeberkach.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz barmańskich freestylerów z firmy Toorank, którzy zaczarowali publiczność efektownymi trikami przy przygotowywaniu drinków.
Na targowej scenie zaprezentowały się dziś podhalańskie zespoły „Małe Podhale” z Jurgowa, Mali Holni z Sierockiego, „Zochylina” z Boru oraz „Młode Podhale” z Nowego Targu.
- Torebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...130 zł
- Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm. 60 zł
- Spinka góralska IIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z szarotką w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm. 290 zł
- X Europejskie Targi Produktów Regionalnych - dzień pierwszyAutor zdjęć: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kulturyobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 60 - X Europejskie Targi Produktów Regionalnych - dzień drugiAutor zdjęć: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kulturyobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 42