Zakopane
Kultura
Kolędowanie w Restauracji „U Wnuka” - wieczór z Dariuszem Niemirowiczem
Autor: Piotr Kyc
Zakończył się czas śpiewania kolęd. 2 lutego w Zakopanem miały miejsce dwa ostatnie wydarzenia związane z kolędowaniem. W ramach X Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył…”, w Centrum Formacyjno – Szkoleniowe „Księżówka” odbył się koncert Antoniny Krzysztoń, a w Restauracji U Wnuka po raz trzynasty spotkano się na wspólnym kolędowaniu. Spotkanie prowadził Dariusz Niemirowicz - śpiewak operowy (bas) i pedagog. Zebrani nie tylko śpiewali kolędy, ale dowiedzieli się do od Mistrza, jak należy to czynić, co dla wielu było zaskoczeniem. Część polskich kolęd ma formę taneczną. Są polki, polonezy, oberki, kujawiaki. Nie wszystkie mają formę taneczną. Śpiewamy kołysanki i hymny. Świadomość tego co się śpiewa i o czym, ma znaczenie zasadnicze.
Oprócz śpiewu wybrzmiało się U Wnuka i słowo poetyckie. Recytowano fragmenty wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Ernesta Brylla i Jana Kasprowicza.
Gospodynią Wieczoru U Wnuka była dr Małgorzata Wnuk.
Dariusz Niemirowicz, jako śpiewak operowy debiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej i Teatrze Wielkim w Warszawie. W 1981 roku otrzymał angaż do Landestheater Coburg, następnie do Theater der Stadt Heidelberg i do Musiktheater im Revier Gelsenkirchen. Gościnnie występował w całych Niemczech. Od 1990 do 1996 roku był solistą Volksoper i Staatsoper in Wien. W 1997 roku powrócił na scenę niemiecką do Stadttheater Freiburg.
Jego repertuar obejmuje zarówno role gatunku buffa takie jak Don Pasquale czy Don Magnifico i Dulcamara, jak również seria – Sarastro, Mephisto, Zaccharia, Rocco, Philipp II. i szereg innych. Ma w swoim dorobku ponad sto partii operowych i operetkowych.
Jako śpiewak koncertowy wykonuje partie oratoryjne i kantatowe: Elias, Paulus, Die Schöpfung. W repertuarze posiada dzieła Bacha, Beethovena, Brucknera, Dvořáka, Händla, Haydna, Mendelssohna- Bartholdyego, Mozarta, Pucciniego, Reinthalera, Rossiniego, Schuberta, Schütza, Verdiego i in.
Jako pedagog śpiewu uczy od 1990 roku, od 2006 roku w Zespole Szkół Muzycznych II st. w Warszawie, jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Nagrody i wyróżnienia
- Jest laureatem ogólnopolskich konkursów muzycznych roku 1976 i 1977.
- 1977 otrzymał 2. nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie .
- 1978 otrzymał „Stichting Buma-Fonds-Preis“ na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w ’s-Hertogenbosch.
- 1980 zdobył 2. nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium.
Fonografia
Nagrania radiowe i telewizyjne:
- 1981 La Boheme Giacomo Puccini, nagrane przez telewizję Czechosłowacką w Bratysławie
Nagrania płytowe
- 1978 Eros und Psyche Ludomir Różycki
- 1985 Il Barbiere di Siviglia ovvero La precauzione inutile Giovanni Paisiello
- 1981 La Boheme Giacomo Puccini
- 1985 Il Signor Bruschino ossia Il figlio per azzardo Gioacchino Rossini
- 1992 Der Silbersee Kurt Weill
- 1995 Der Kuhhandel Kurt Weill
2006 Requiem pro Dufenctis Domenico Cimarosa (zródło-WIKIPEDIA)
- Ludowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Aniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa. 13 zł
- Grafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Kolędowanie w Restauracji „U Wnuka” - wieczór z Dariuszem NiemirowiczemAutor zdjęć: Piotr Kycobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 30