Zakopane
Kultura
Jubileuszowy koncert „Złote Gody Festiwalu”
Autor: Piotr Korczak
W czwartkowy wieczór w namiocie festiwalowym odbył się wyjątkowy koncert "Złote Gody Festiwalu", podczas którego osoby najdłużej związane z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem wspominały pierwsze lata festiwalu oraz początki swojej pracy na tym najważniejszym i największym kulturalnym wydarzeniu pod Giewontem.
Koncert rozpoczął dźwięk trombit rodziny Haniaczyków, która na zakopiańskim Festiwalu obecna była od początku jego istnienia. Po krótkim występie zakopiańskiego zespołu „Giewont” z Olczy, historię imprezy przedstawili wieloletni konferansjerzy - Stanisława Szostak-Berda i Andrzej Jakubiec Kubosek.
O swoich festiwalowych wspomnieniach opowiedzieli: Anna Naglak, Anna Karpiel-Urbaniak, Józef Pitoń, Ryszard Sikora, Jan Karpiel Bułecka, Zofia Stanuch, Andrzej Haniaczyk, Anna Chowaniec-Stasińska, Marcin Zubek, ks. Władysław Zązel oraz Franciszek Bachleda-Księdzulorz. Ta część koncertu miała formę „góralskich posiadów”.
W części oficjalnej z okazji jubileuszu burmistrz Zakopanego Leszek Dorula uhonorował osoby, które współtworzyły to wyjątkowe wydarzenie. Pamiątkowe „złote serca” z rąk burmistrza oraz jego zastępców Agnieszki Nowak-Gąsienicy i Wiktora Łukaszczyka otrzymali dyrektorzy festiwalu, konferansjerzy, jurorzy, pracownicy biura festiwalowego, tłumacze, autorzy plakatów i nagród, dziennikarze, a także instytucje wspierające Festiwal. Lista była bardzo długa, bo też przez pół wieku wiele osób wniosło swój wkład w kultywowanie tej pięknej tradycji góralskiego międzynarodowego święta.
- To dla mnie wielka przyjemność i zaszczyt, że to właśnie za mojej kadencji obchodzimy ten pięćdziesiąty jubileuszowy Festiwal. Jest to okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim tym, którzy przy tym wydarzeniu pracowali. Dziękuję także Panu Bogu, że nad nimi czuwał i przez te 50 lat Festiwal mógł trwać nieprzerwanie. Mogliśmy kultywować naszą piękną tradycję i przekazywać ją następnym pokoleniom. Chciałem podziękować także mieszkańcom Zakopanego i Podhala, którzy przez te lata włożyli jakikolwiek wkład w organizację Festiwalu. Dziękuję również widowni, która tu przychodzi i cieszy się tym wydarzeniem – powiedział burmistrz Leszek Dorula.
Koncert przypomniał tych wszystkich, którzy stworzyli podwaliny Festiwalu i nadali kształt wspaniałej idei łączącej górali z całej Polski i z całego świata – organizatorów Jesieni Tatrzańskiej i I Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w 1968 r., a także kontynuatorów tej niezwykłej inicjatywy. Dziś, po 50 latach, to dzięki temu gronu zakopiański konkurs jest prestiżową i uznaną imprezą folklorystyczną, nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Uczestniczyło w nim do tej pory blisko 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich.
Były także chwile wzruszeń. Podczas koncertu przypomniano bowiem osoby zasłużone dla Festiwalu, które już od nas odeszły, a wśród nich Krystynę Słobodzińską - pomysłodawczynię Festiwalu, jurorów prof. Romana Reinfussa, dr Urszulę Janicką Krzywdę, prof. Teodora Didjeva, Jeana Roche’a, dziennikarzy: Kazimierza Strachanowskiego, Wojciecha Mroza, autorkę festiwalowych scenografii i jubileuszowego znaku graficznego Ewę Dyakowską-Berbekę, muzykantów: Władysława Trebunię Tutkę i Bolesława Karpiela. Ich pamięć uczczono minutą ciszy, modlitwą i symbolicznymi białymi różami. Koncert był niezwykłym spotkaniem wielkiej festiwalowej rodziny. Całość wydarzenia śpiewem i tańcem pięknie oprawił zespół „Giewont”.
- Torebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Bransoletka "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm. 50 zł
- „Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...40 zł
- Jubileuszowy koncert „Złote Gody Festiwalu”Autor zdjęć: Piotr Korczakobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 44