PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Kultura

Roztańczone Zakopane – wspólna zabawa i tańce z turystami na Harendzie Jana Kasprowicza

Poniedziałek, 20 sierpnia 2018 r.
Autor: Piotr Kyc

Roztańczone Zakopane – wspólna zabawa i tańce z turystami na Harendzie Jana KasprowiczaTrwa 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W programie festiwalowym pojawiła się nowa pozycja pod nazwą „Roztańczone Zakopane – wspólna zabawa i tańce z turystami”. Od poniedziałku do czwartku o godzinie 16.00 można wziąć w zabawie w następujący miejscach: - Kościół Miłosierdzia Bożego, Cyrhla 37 - Szkoła Podstawowa nr 4 na Olczy, ul. Janosówka 15 - Muzeum Jana Kasprowicza, Harenda 12A - Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14 W poniedziałek pod Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipiowanie”. Dziękujemy i zapraszamy codziennie o godzinie 16.00 . 21 sierpnia we wtorek będzie występ zespołu z Rosji.


Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie”

Zespół rozpoczął swoją działalność w 1999 roku z inicjatywy Wójta Gminy Pana Wojciecha Zuziaka oraz Pana Jana Brodki. Jak mówią o sobie – są grupą ludzi rozmiłowanych w tańcu, śpiewie i muzyce ludowej, a zwłaszcza Żywiecczyzny. Kultywują oni dawne tradycje związane z życiem codziennym Górali Beskidzkich. Zespół „Lipowianie”, jako jeden z niewielu na tym terenie, jest zespołem wielopokoleniowym, a jego członkowie pamiętają jeszcze swoje babcie tańczące w tradycyjny sposób. Zespół ma w swoim repertuarze tańce Górali Żywieckich tj. koło, krzyżoka, polke, obyrtki, siustanego, konia. Kierownikiem artystycznym oraz instruktorem śpiewu i muzyki jest Pani Brygida Sordyl, natomiast choreografem Pani Paulina Skrok. „Lipowianie” są laureatami licznych nagród. Ciężka praca, zaangażowanie wszystkich członków zespołu w rozwój pozwalają na dalszą działalność Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Lipowianie”. Podczas MFFZG zobaczymy scenkę pt. „Pierzyniec u Jakubca”. Gospodynie i dziewczęta schodzą się w domu, w którym będzie skubanie pierza. Czas umilają śpiewy i pogawędki. Po kilku dniach pracy gospodyni zaprasza na potańcówkę zwaną pierzyńcem. Chłopcy, którzy przychodzą na zabawę, dla żartu rzucają kapelusz na stół, w sam środek znajdującego się tam pierza. Gospodyni częstuje kołaczem, gazda napitkiem, a dziewczęta sprzątają, przygotowując miejsce na zabawę. Rozpoczynają się tańce, śpiewy. Zabawa trwała nieraz do białego rana.

Zespół zaprezentuje się w kategorii I: tradycyjnej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • „Lykorz mimo włosnyj wóli”„Lykorz mimo włosnyj wóli”Płyta DVD zawiera spektakl „Lykorz mimo włosnyj wóli” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 2 min.) Amatorski Zespół Teatralny im...
    40 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.