Zakopane
Kultura
Patronat medialny WATRA
Warsztaty „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego”
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk
Za oknami pełnia zimy a na warsztatach prowadzonych przez Józefa Fudalę w ramach programu „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego” pełnia wiosny. Barwne bibułkowe kwiaty, bukiety żonkili, krokusów, przebiśniegów, wprawiają w dobry nastrój wszystkich uczestników warsztatów. W te pogodną atmosferę wprowadza wszystkich sam Józef Fudala, który spokojnie, niespiesznie, z uśmiechem i pogodą ducha cierpliwie pokazuje jak przycinać bibułę, kształtować płatki, liście, gałązki, szyszki. Jak zdobić nimi bazie, jako że Niedziela Palmowa niebawem.
Józef Fudala, urodzony w roku 1933 jest najstarszym i jedynym twórcą ludowym na Podhalu, który wytwarza kwiaty, różdżki dla koni pytacy weselnych, tradycyjne ozdoby choinkowe – takie jak pająki, łańcuchy, jeże. Robi także tradycyjne kwiaty, którymi przyozdabia przydrożne kapliczki w maju. Zajęcia tego nauczył się od swojej matki – Anny Fudali. Swoje prace, wymagające twórczej wyobraźni oraz wielkiej cierpliwości pokazał na wystawie w Galerii „U Wnuka”. Prowadził także warsztaty dla dzieci w Szkole Podstawowej nr 1 w Zakopanem. Projekt pod nazwą „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego” jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, działanie 6.1.3. Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego.
- Falkon szklany I
Falkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
120 zł - Bransoletka "Moon"
Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
45 zł - Spinka góralska X
Metalowa, mała spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
240 zł
- Warsztaty „Popularyzacja zakopiańskiego dziedzictwa kulturowego”Autor zdjęć: Małgorzata Wonuczka-Wnukobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 27