Zakopane
Kultura
„Słyszę Światło Księżyca”
Autor: Piotr Kyc
Ojcowie Jezuici z Zakopiańskiej zorganizowali kolejny koncert w ramach Ignacjańskich Spotkań ze Sztuką na Górce. Solistą był Grzegorz Płonka. Koncert pod tytułem „Słyszę Światło Księżyca” odbył się 25 lutego. Przez połowę swego życia Grzegorz Płonka musiał zmagać się nie tylko z dysfunkcjami organizmu, lecz również z błędnymi orzeczeniami o stanie zdrowia i możliwościach intelektualnych. Był pozbawiony dostępu do odpowiedniej rehabilitacji i edukacji. Nie mógł nawiązać kontaktu werbalno-słuchowego z otoczeniem, a jednak na wszystkie sposoby próbował sygnalizować głód wiedzy i zamiłowanie do muzyki.
Dopiero kiedy miał czternaście lat, prawidłowo zdiagnozowano u niego głęboki niedosłuch. Dostał aparaty słuchowe, a w 2007 roku w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchum wszczepiono mu implant ślimakowy. Nareszcie mógł usłyszeć świat, przyrodę i ludzi. Od zera uczył się mówić.
Chciał rozwijać talent muzyczny i rozpocząć systematyczną naukę gry na fortepianie. I tu znów napotkał na przeszkody, ponieważ szkoły muzyczne nie chciały przyjąć ucznia z deficytami słuchu i mowy oraz lukami w wiedzy ogólnej.
Grzegorz postanowił udowodnić, że da sobie radę. Samodzielnie nauczył się trudnego utworu: I części Sonaty „Księżycowej” Beethovena. To była jego przepustka do nauki w szkole muzycznej i do pierwszych występów przed publicznością. Ten właśnie utwór Grzegorz wykonał na I Międzynarodowym Festiwalu „Ślimakowe Rytmy” (lipiec 2015) i został jego laureatem. Nazwano go „Beethovenem z Murzasichla”, a piękną pianistyczną interpretację chwalili znani muzycy, m.in. Janusz Olejniczak.
Ten sukces potwierdził słuszność dewizy życiowej Grzegorza: „Da się!”. Stale poszerza repertuar i komponuje własne utwory fortepianowe i organowe. Koncertuje, a podczas występów na żywo niektórym jego kompozycjom towarzyszą projekcje filmów i fotografii, które sam wykonuje. Pracuje też nad pierwszą autorską płytą.
We wszystkich wypowiedziach Grzegorz podkreśla, że nigdy nie wolno poddawać się w walce o swój rozwój, edukację, marzenia. W 2016 roku w konkursie Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji zdobył tytuł „Człowiek bez barier”.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/338164
- Saszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...50 zł
- Poduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm. 100 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł